Két alpolgármester
2019-11-20 - Társadalmi alpolgármesterré választották Nagy Balázst, a FIDESZ, valamint Török Sándort, az ÉSZKE képviselőjét a százhalombattai képviselő testület tegnapi ülésén.
Döntöttek egyebek mellett a szakbizottságok számáról és elnevezéséről, a személyi összetételről a tervek szerint november 25-én fognak határozni.  

A bizottsági és felügyelőbizottsági létszámokról is szerettek volna egyeztetni, de az álláspontok nem közeledtek. A jelenlévő képviselők egyetértettek abban, hogy a takarékosság érdekében mind a bizottságok, mind a felügyelőbizottságok a törvény által előírt minimum létszámmal dolgoznak majd. A tagok megoszlásának kialakításában az önkormányzati választások eredményét, vagyis a képviselői mandátumok arányát vették figyelembe. Tekintettel arra, hogy sem Vezér Mihály polgármester, sem Török Sándor alpolgármester nem vállalhat tisztséget egyik bizottságban sem, a többi ÉSZKE-képviselő pedig – a munka komolyságát szem előtt tartva – csak egy-egy tagságot vállal, A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség három bizottsági helyet kapott, amelyeket a felügyelőbizottsági tagságnál kompenzálnának az ÉSZKE javára, hogy a választói akarat ne sérüljön. Az ülésen nem született megállapodás a létszámokról. A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség képviselői nem fogadták el a több bizottsági mandátumot a felügyelőbizottsági tagság csökkentésével. A polgármester kompromisszumként bizottsági vezetői tisztségét is felajánlott a képviselőknek, ők azonban ezt a javaslatot sem fogadták el. A szünet után A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség képviselői már nem vettek részt a testületi ülésen. A választópolgárok szavazatainak figyelembevételével – Vezér Mihály polgármester javaslatára – az ÉSZKE 2, a FIDESZ és A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség 3-3, míg a független képviselők 1-1 tagot javasolhatnak a bizottságokba. Külső tagok tekintetében az ÉSZKE 3, a FIDESZ 2, míg A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség és a független képviselők 1-1 tagot delegálhatnak. A kompenzáció figyelembevételével (az ÉSZKE 5 helyett 2 bizottsági helyet kapott) az ÉSZKE 12, a FIDESZ 5, A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség 2, a független képviselők pedig 1-1 felügyelőbizottsági tagot jelölhetnek meg - olvasható a város honlapján közzétett beszámolóban.

A tanácskozáson hosszasan tárgyaltak a bizottsági bel- és kül-, valamint a felügyelőbizottsági tagságok elosztásáról. Az alpolgármesterek feladatmegosztásáról a későbbiekben fognak beszélni – mondta el Vezér Mihály, polgármester. Az SZMSZ-rendelet módosítását hosszas egyeztetés előzte meg – fűzte hozzá. A maga részéről mindent megtett, hogy a tisztségek elosztása a választói akaratot, azaz az elnyert mandátumok arányát tükrözze, a testületben ennek ellenére nincs egyetértés, amit "szomorúan" vesz tudomásul, de bízik abban, hogy előbb-utóbb mindenkiben felülkerekedik a "realitásérzék".

Szabó Attila hangsúlyozta, nem az arányokat vitatja, nem kérnek több helyet, mint amennyi jár. Ugyanakkor úgy véli, született egy többségi megállapodás, amit megpróbáltak ráerőltetni A Mi Városunk Jövőjéért Szövetség képviselőire, miközben az szerintük nem tükrözi a választói akaratot, sőt, "duplán igazságtalan". Szervezete, amely az összes képviselőre leadott szavazat számában második helyen végzett a választáson az ÉSZKE után, azért szenved hátrányt a külső bizottsági és felügyelő-bizottsági helyek számában, mert az ÉSZKE és a Fidesz jelölhetett alpolgármestert. Hangsúlyozta kompromisszumkészségüket, hiszen "szó nélkül" megszavazták a két alpolgármestert, valamint azt is, hogy olyan képviselőből legyen bizottsági elnök, aki listáról jutott be a testületbe. Ő maga nem dédelgetett bizottsági elnöki ambíciókat, elsősorban a körzetére és a Mi Városunk választási program képviseletére szeretne koncentrálni, de a többség által "diktált matematika" azt eredményezné, hogy a Mi Városunk jóval kevesebb befolyáshoz jutna az önkormányzati munkában, mint amennyire a választási szereplése feljogosítja.    

Nagy megtiszteltetésnek tekinti az alpolgármesteri megbízatást Nagy Balázs, aki a pénzügyi bizottság elnöke volt az elmúlt kilenc évben. Mint mondta, az önkormányzati törvény értelmében az alpolgármesterek a polgármester munkáját segítik, vagyis azokat a feladatokat fogja elvégezni, amelyekkel a polgármester megbízza.

Török Sándor, aki eddig a szociális és egészségügyi szakbizottság elnöke volt, arról nyilatkozott, hogy alpolgármesterként is kiemelten szeretne foglalkozni ezekkel a területekkel.

Szalai Attila azt hangsúlyozta, hogy a testület kilenc éve nem emelte a tiszteletdíjakat. A témát ezúttal is levettek a napirendről, amellyel ő maximálisan egyetért.