Pályaválasztási fórum
2019-11-14 - Zsúfolásig megtelt a Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Sportiskolai Általános Iskola a pályaválasztási fórumon, amelyen kilenc oktatási intézmény mutatkozott be november 12-én.
Az intézmény már hatodik alkalommal szervezte meg a tájékoztatót a középiskolába készülő diákok és szüleik számára. A helyi és környékbeli középfokú iskolák bemutatkozása után személyes érdeklődésre, információszerzésre is lehetőség nyílt az intézmények standjainál.

Elsőként az Érdi Szakképzési Centrum Kós Károly Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája kapott szót. Az intézmény képviselője mindenekelőtt a szakképzési rendszer 2020 szeptemberétől tervezett változásairól beszélt. Elmondta, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Országgyűlésnek benyújtott szakképzési törvénytervezete szerint a szakgimnáziumok új neve technikum, a szakközépiskoláké pedig szakképző iskola lesz. Mindkettő ágazati alapoktatással indul, amely után váltani lehet a két iskolatípus között. A következő tanévtől a diákok szakképzési munkaszerződéssel, munkavállalóként végeznék majd a gyakorlati képzést. A technikumokban a képzés ötéves lesz, amelynek a végén a tanulók érettségit és technikusi szintű szakképesítést kapnak. A tervezet szerint 10. évfolyamon kell szakmát választani a technikumban. A szakképző iskolákban az oktatás három évig fog tartani, a képzés pedig szakképesítés megszerzésével zárul, amelyen felül további két év tanulással érettségit is lehet szerezni.

A Kósban mindkét iskolatípus és több hiányszakma közül is lehet választani. A technikumban gépjármű mechatronikai technikus (korábban autószerelő), kereskedő és webáruházi technikus (korábban kereskedő), vállalkozás ügyviteli ügyintéző (korábban: irodai titkár) és közszolgálati technikus (korábban közszolgálati ügyintéző), a szakképző iskolában cukrász, szakács, pincér - vendégtéri szakember, kereskedelmi értékesítő (korábban eladó), festő-mázoló-tapétázó, karosszérialakatos, központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, villanyszerelő, szerszám- és készülékgyártó (korábban szerszámkészítő) és hegesztő szakmát tanítanak. A felvételi során csak a hozott pontokat veszik figyelembe. Nyitott műhely programokkal november 20-án, szerdán 9-től 12 óráig várják az érdeklődőket. Felvételi tájékoztató és egyéb információ található a www.koskarolyszki.hu honlapon.

Az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnáziumban általános, angol, német, matematika, kémia, biológia és humán osztályokat indítanak. Elsősorban azoknak ajánlják, akik felsőfokú tanulmányokra készülnek. Végzős diákjaik több mint kilencven százaléka egyetemen tanul tovább. A tanulók érettségi átlaga országos átlag feletti. Látványos kísérletekkel és fizika show-val várják az érdeklődőket november 15-én, pénteken. A beiskolázással kapcsolatos információk, a felvételi eljárás rendje megtalálható az intézmény honlapján (www.vmg-erd.hu)

A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban huszonhét éve működik a gimnáziumi tagozat. Emelt szintű biológia, informatika-matematika, valamint kezdő és haladó nyelvi előkészítő osztályokat indítanak a következő tanévben. A felvételi pontszámításnál a hozott tanulmányi eredmények, valamint a központi írásbeli vizsga során szerzett pontok számítanak. Kivétel a haladó angol nyelvi előkészítő osztály, ahol a jelentkezőknek szóbeli vizsgára is készülni kell. (www.arany.battanet.hu)

Az Érdi Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnáziumban két osztályba – általános tantervű, emelt szintű idegen nyelvű (angol vagy német), valamint köznevelési típusú, középfokú sportosztályba – várják a tanulókat. Nyílt napot november 26-án, 10 órától tartanak. (www.gardonyi-erd.hu)

Az Érdi Szakképzési Centrum Százhalombattai Széchenyi István Szakgimnáziuma és Gimnáziumában (SZISZKI) általános négy évfolyamos, valamint nyelvi előkészítővel induló (1+4 év) hagyományos gimnáziumi képzésre várják a jelentkezőket. A technikumi ágazatban (5 éves képzés) gépgyártás-technológiai technikus, informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus, pénzügyi-számviteli ügyintéző, vállalkozási-ügyviteli ügyintéző képzésre várják a jelentkezőket. Nyílt napot december 4-én és 5-én tartanak. A bemutató órákra (előreláthatóan egy-másfél héttel a nyílt napok előtt) az intézmény honlapján (www.sziszki.hu) lehet regisztrálni, ahol a felvételi előtt állók pontszámító kalkulátort is találnak. (www.sziszki.hu)

A velencei Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium technikumába (5 éves, szakmai érettségit adó képzés) mezőgazdasági technikus (állattenyésztő, növénytermesztő), valamint kertésztechnikus (parképítő- és fenntartó, virágkötő-dísznövénytermesztő, gyógynövénytermesztő, zöldségtermesztő, gyümölcstermesztő) tagozatra lehet jelentkezni. A szakképzőbe (3 éves, szakmát adó képzésre) kereskedelmi értékesítő, panziós-fogadós, gazda (állattenyésztő, növénytermesztő, lovász) és kertészképzésre várják a tanulókat. Nyílt napot november 15-én és 28-án tartanak. További információ az intézmény honlapján (www.entz.hu) elérhető.
A pusztaszabolcsi Szabolcs Vezér Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája (www.szabolcsvezer.hu) technikumába (5 éves képzés) kereskedő és webáruházi technikus, pedagógiai munkatárs és turisztikai technikus tagozaton várja az érdeklődő tanulókat.  A képzésekre jelentkezők felvételi pontszámát az általános iskolából hozott tanulmányi eredményekből határozzák meg, az intézmény nem tart felvételi vizsgát. Kollégiumi elhelyezést Velencén és Dunaújvárosban tudnak biztosítani. Nyílt napra november 26-án várják az érdeklődőket.

A budafoki Soós István Borászati és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola egy-egy technikumi és szakképzőiskolai osztályt indít a 2020/2021-es tanévben. A technikumba (élelmiszeripari ágazati 5 éves képzés) bor- és pezsgőgyártó technikus, a szakképzőbe szőlész-borászképzésre lehet jelentkezni. A képzésekről és a felvételiről részletes tájékoztatók találhatók a www.borasziskola.hu honlapon.

A budapesti Horvát Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium mintegy hetven éves múltra tekint vissza. Barátságos, modern környezetet, családias légkört, kiváló pedagógusokat, jó diáktársaságot, egyénre szabott személyiségfejlesztést, magas szintű nyelvtudást, komfortos kollégiumot és horvátországi kalandozásokat nyújt diákjainak.     Gimnáziumi (1+4 éves) tagozatra várják a jelentkezőket. A “nulladik" évfolyamon horvát nyelvi felkészítést tartanak heti 14 órában, a gimnáziumi évfolyamokon nyelvi tudás szerinti csoportbontásban tanulnak. Szóbeli meghallgatást 2020. március 6-án tartanak. (www.hosig.hu)

A nyolcadikosok december 6-áig jelentkezhetnek a központi írásbeli felvételi vizsgára, amely 2020. január 18-án lesz. Pótló írásbeli vizsgára január 23-án van lehetőség. Az írásbeli vizsga eredményéről február 6-ig kapnak tájékoztatást a felvételizők. Az általános iskolák február 19-ig továbbítják a tanulók jelentkezési lapjait a középiskolákba, amelyek március 16-áig hozzák nyilvánosságra az ideiglenes felvételi jegyzéket. Ha szükséges, a jelentkezési sorrenden lehet változtatni március 19-20-án. A középiskolák a felvételről, vagy annak elutasításáról április 29-ig küldenek értesítést az általános iskoláknak.  (Fotó: HTV)