Az én ellátásom az én jogom
2019-10-16 - Ez volt a jelmondata a hospice és palliatív ellátás idei nemzetközi világnapjának, amit Százhalombattán 14. alkalommal szervezett meg a Gondoskodás 2000 Ápolási Szolgálat. Bár hazánkban nagyon messze vagyunk az intézményesített és általános ellátástól, a finanszírozás pedig elsősorban a rákbetegekről gondoskodik, egy jogszabály nálunk is lehetővé teszi, hogy előre döntsünk arról, hogyan (nem) akarjuk befejezni az életünket – mondta el Schaffer Judit, a szolgálat vezetője, a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület elnökhelyettese .
Az "Előzetes egészségügyi rendelkezés" lényege az, hogy előre határozunk az ellátásunkról arra az esetre, ha gyógyíthatatlan beteggé és egyben rendelkezésre képtelenné válnánk. A közjegyző által hitelesített okiratot kötelezően be kell tartaniuk az egészségügyi szolgáltatóknak, elkészítésével pedig óriási felelősséget vehetünk le a családtagjaink válláról. Dönthetünk például arról, hogy a fenti helyzetben nem kérünk újraélesztést, gépi lélegeztetést, mesterséges táplálást, műtétet, és arról is határozhatunk, hogy otthon vagy intézményben kezeljenek-e minket. A rendelkezés lényege, hogy magunk határozhatunk: az élet minőségét vagy időtartamát tartjuk-e fontosabbnak egy olyan helyzetben, amikor gyógyulásra már nincs remény. Ha bizonyos kezeléseket visszautasítunk, az nem zárja ki magát az ellátást, a kínzó tünetek csillapítását. A Pécsi Tudományegyetem, az Életvégi Tervezés Alapítvány, a TASZ és a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület segédletet is kidolgozott az "Előzetes egészségügyi rendelkezés" elkészítéséhez, amely az Interneten elérhető.

A hospice-világnapot minden év október második szombatján ünnepeljük. A programok célja az, hogy felhívják a figyelmet az életük végén járó, súlyos betegek megfelelő ápolásának és gondozásának, az emberi méltóság megőrzésének a jelentőségére. Schaffer Judit kiemelte: szeretnék, hogy minél többen értesüljenek a szolgáltatás létezéséről.

A Csónakázó-tónál rendezett megemlékezést Vezér Mihály polgármester nyitotta meg, majd a B-Cool Dance Team, Kaló Margó, Kazinczy-díjas versmondó és a Dunamenti Kővirágok Énekiskola műsora következett. Mint minden évben, idén is önkéntesen léptek fel a szereplők, de önkéntes készítette a büfét - különféle felajánlásokból -, és a tó körüli jótékonysági futásról is önkéntes közreműködő jóvoltából készültek drónfelvételek. A gyönyörű képekből szeretnének filmet készíteni a szervezők. A büfé mellett felállított adományperselyben 35 ezer forint gyűlt össze, amely mintegy 15 napi ellátásra elegendő. A battai hospicenapon első alkalommal került elő a kalap a "Hats on for children's palliative care" (Kalapot fel a gyerekek palliatív ellátásáért!) mozgalom részeként, amellyel többen is szelfit készítettek.

A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület novemberben 40 órás felkészítést kezd olyan önkéntesek számára, akik erőt és kedvet éreznek ahhoz, hogy életük végén járó embertársaiknak segítsenek a betegágy mellett. Jelentkezni a hospice.hu oldalon, illetve a szervezet Facebook-oldalán lehet. (Fotók: gondos2000.hu)