Fűtés, felújítás, költségmegosztás - okosan
2019-10-10 - A fűtésköltségmegosztók működése, az okos költségmegosztók és a kormány legújabb társasházfelújítási programja volt a témája a Társasházak Érdekvédelmi Egyesülete szakmai estjének október 9-én Százhalombattán.
A közös képviselőknek szervezett programon részt vett Janovszky Károly, a Szákom ügyvezetője is.

A tíz-tizenegy éve beszerelt első fűtési költségmegosztókat hamarosan le kell cserélni – emlékeztetett Fazekas Csaba, az egyesület elnöke -, amely nyolcszáz-ezer lakást érint a városban. Az újabb típusú "okos" eszközök fő előnye, hogy naprakészebben lehet belőlük kinyerni az adatokat – mondta Vörös Gábor, a GÁTI Kft. képviselője, akinek cége a városban is számos költségmegosztót üzemelt be és működtet. Kiemelte, az okos eszközök akkor lesznek majd igazán hasznosak, ha a hőszolgáltató adatai is megjelennek az internetes felületen, mert akkor a tulajdonosok láthatják, hogy milyen részarányt fogyasztanak a társasház által igénybe vett hőmennyiségből.

A szakember kiemelt néhány hasznos gyakorlati részletet a fűtési költségmegosztók működéséről. Egyebek mellett azt, hogy a legelterjedtebb elektronikus költségmegosztók kritériumait, valamint a költségmegosztás elveit 2011-ben rendelettel egységesítette a kormány. Egyebek mellett előírás, hogy a költségek elosztása során a helyiségek fekvését is figyelembe kell venni, valamint az is, hogy a költségek 30-50 százalékát a lakások mérete alapján kell elosztani. Ennek az "alaparányrésznek" a pontos mértékéről a közgyűlés dönt.

Hangsúlyozta, hogy szakmailag a legjobb gyakorlatnak tartja a Szákomét, amely az előző évi fogyasztás arányában számlázza a fűtési előleg havi összegét. Így ugyanis elkerülhető, hogy nagyobb összegeket kelljen egyszerre kifizetni az éves elszámoláskor.
Többen kifogásolták, hogy a hivatkozott rendelet értelmében fogyasztástól függetlenül egyik tulajdonos sem fizethet többet, mint a lakásokra eső fűtési egyenérték két és félszerese. A szabály célja az, hogy korrigálja az esetleges műszaki hibák miatti túlszámlázást – fejtette ki Kaplonyi György, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke. Kiemelte: a költségmegosztókra alapozott rendszer nem tökéletes, de jelenleg akkor is a legjobb megoldás, ha energiatudatosan és takarékosan akarunk fűteni a társasházakban.

Bemutatta a kormány legújabb Otthon Melege programját, amelyre fűtéskorszerűsítés céllal pályázhatnak a társasházak. Kiemelte: a program keretében a költségmegosztók cseréjére is lehet pályázni, de a részvétel inkább azoknak a társasházaknak éri meg, amelyeknek kifejezetten elavult a fűtési rendszere, és magasak a fűtési költségei. Egyebek mellett azért, mert feltétel a 10 százalékos energiamegtakarítás, amelyet pusztán a költségmegosztók cseréjével nem biztos, hogy el lehet érni.  A finanszírozási és műszaki kérdések részletei mellett az is elhangzott, hogy jelenleg nincs másik támogatási program társasházfelújításra, és a lakáskassza állami támogatásának megszűnésével a társasházak a korábbinál jóval nehezebben tudják áthidalni a finanszírozási nehézségeket.