Szabálytalan nő piros lakkcsizmában
2019-06-04 - Már gyerekként Tolsztojt olvasott egy csobánkai parasztházból kialakított könyvtárban, felnőttként pedig nagy hatással voltak rá Karig Sára Népek meséi sorozatának kelta, afrikai és indián történetei. Schäffer Erzsébet Pulitzer-díjas újságíróval, íróval beszélgetett Szigetvári József a BKK új sorozatának második állomásán a teltházas Kamarateremben május 23-án.
Schäffer Erzsébet 1948-ban született Ercsiben, ahol gyerekkorának első éveit  töltötte – a család Csobánkára történő költözéséig. Saját elmondása szerint az általános iskolában még kitűnő tanuló gyerekből "a nyolcadik osztály elvégzése után egyszercsak szabálytalan lány lett". Közgazdasági technikumban tanult tovább, majd az érettségi után segédmunkásként dolgozott egy kábelgyárban. Egyetemről, főiskoláról hallani sem akart, minden vizsgától félt és úgy érezte, hogy az iskolában túl sok felesleges dolog van. Azt vallja, hogy mindent, amit tud, az élettől tanulta. Fiatal kora óta figyeli az embereket. Három műszakban dolgozott, de élvezte a munkát, "élvezte az embereket". Egyike az első "rácsodálkozásainak" a "kavarós néni a kábelgyárban". Rendszeresen összeugrasztotta a többieket, de munka után a zuhany alatt mindig énekelt: "Ilyet is tud?"
Fiatalon többféle dologba kezdett kábelgyári munkája mellett: színházat csinált, bábozott és írni is elkezdett. Férjével a legendás Utcaszínház megalakulásakor találkoztak. Nagyon rövid ruhákban járt, még a téli kabátja alját is levágta, és fiatal korának nagy kedvence egy piros lakkcsizma volt. A mai napig játékosan fogja fel az öltözködést, de a munkát, az életet, a mesélést is.

A Nők Lapja munkatársa az 1990-es évek elejétől, önállóan jegyez több mint egy tucat könyvet. Munkásságáért a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével (2000.), Pulitzer-emlékdíjjal (2001.), Prima Primissima-díjjal (2009.) és a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével (2018.) tüntették ki.

A BKK-ban rendezett beszélgetős esten a történetek mellett régi és mai fotók is előkerültek, majd újabb történetek a fotók mellé. Schäffer Erzsébet és Szigetvári József barátsága közel huszonöt évre tekint vissza. Az újságíró több alkalommal is részt vett a Forrás Néptáncegyüttes külföldi turnéján.

A műsor második részében meglepetésvendégek is érkeztek. Schäffer Erzsébet három lánya és két unokája kapcsolódott be a beszélgetésbe, elragadó és megindító történeteket meséltek családjukról és a "piros hajú anyáról".

Házasságáról is nagyon sokat mesélt az írónő. Férjével, Tiborral mindig nagyon jó társak, barátok és szerelmesek voltak. Négy gyerekük és hét unokájuk született. A szeretet azóta sem múlt el, hogy az írónő férje agyvérzése óta csak szótlanul fekszik otthonukban. A drámai élethelyzetről szól a tavaly megjelent Hol vagy? című vallomásos kötet, amelyben az írónő őszintén mesél "életük utolsó harmadáról, ami egy másfajta utazás, másfajta kaland."
 
(Fotó: Kálmán Máté)