Ragyogó elmék - Minden egy távcsővel kezdődött
2019-06-04 - Csillagászati diákolimpiára készül két százhalombattai középiskolás, Bacsó Zétény és Kóti Dávid. A júliusi nemzetközi döntőre ezúttal nem valamely távoli kontinensen, hanem Keszthelyen kerül sor, a fiúk mégis rendkívül szerencsésnek érzik magukat és a felkészülés észvesztő hajrájában is szakítottak időt, hogy válaszoljanak a Hírtükör kérdéseire.
Bacsó Zétényt, az Eötvös József Gimnázium tizenegyedikesét kiskora óta érdeklik a természettudományok, különösen a csillagászat és a fizika. Jelenleg matekból és fizikából fakultál. Hetedik végén kapott egy távcsövet, ha kedve és ideje engedi, azóta is kijár a kertbe észlelni. Emellett imádja a Trónok harcát, a Vikingeket, és tervben van a  Black Mirror is. A sorozatokhoz hasonlóan ragaszkodik az olvasáshoz, gyűjti a Verne-regényeket és a modern tudományos ismeretterjesztőket. A leginkább mégis a barátaival szeret lógni, ami azonban vidékiként nem mindig sikerül.

Kóti Dávid az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium tizenegyedikese, kedvenc tárgya a fizika, amelyben országos tanulmányi versenyeken szerepel kiváló eredménnyel. Emellett lövészetben is országos második lett két éve. Szabadidejében "dolgokat készít", alkotott már Tesla-tekercset, de vitorlázó repülőmodellt is. A Dunai Flottilánál evez, nagyon kedveli a nyári vízitáborokat. A csillagászattal a "Matrica" Múzeum távcsöves bemutatóján került kapcsolatba. Magával ragadta a Szaturnusz látványa. Közösen határozták el Zéténnyel, hogy részt vesznek a Magyar Csillagászati Egyesület csillagásztáborában, ahol egyebek mellett megtanulták, hogyan lehet megkeresni a halványabb, szabad szemmel nem látható objektumokat a "csillagugrálás" módszerével. Azóta minden évben jelentkeznek, mert szeretik a hangulatot és olyan műszerekkel észlelhetnek, amelyek használatára egyébként nem lenne lehetőségük.     

A Nemzeti Csillagászati Versenyről, a csillagászati diákolimpia válogatójáról is a csillagásztáborban hallottak. A versenyre egyébként bárki jelentkezhet a www.bajaobs.hu oldalon. A selejtező szeptember végén - október elején kezdődik az első elméleti fordulóval, amely olyasmi, mint egy 120 perces fizikaverseny – a témához illő feladatokkal. A következő megméretés nagyjából egy hónap múlva hasonló jellegű, szintén 120 perc, miként a harmadik forduló is. Ez azonban már más jellegű képességeket igényel, tulajdonképpen Excel adatfeldolgozás, gyakorlatilag primitív modellalkotás. A versenyzők idén például kaptak egy adathalmazt a Hold krátereiről. Ebből kellett diagramokat készíteniük, függvényeket illeszteniük, számolótáblákat alkotniuk, majd valamiféle épkézláb tudományos következtetést levonniuk.

Az első három forduló összesített eredménye alapján a legjobb huszonöt versenyző jutott a pécsi döntőbe. Azt már durvább kihívásnak érezték. Az égboltismeretükről is számot kellett adniuk, és a feladatok is nehezebbé váltak. A huszonöt résztvevő közül tizenöten jutottak be az olimpiai válogatottba, köztük a két százhalombattai diák. Mivel azonban két másik tag közben visszalépett, jelenleg tizenhárman készülnek az augusztusi nemzetközi versenyre, vagyis a csillagászati diákolimpiára, amelyen tízen vehetnek majd részt.

Kiemelkedő tudású szakemberek, köztük igazi csillagászok mentorálják őket, felkészítő hétvégékre járnak, minden héten feladatsorokat kapnak fizikából és csillagászatból. A feladatok egy laikus számára ijesztőnek tűnhetnek - röppályaszámítás, csillagfejlődés. Elég megterhelő az iskola mellett, de élvezik, mert sok új információhoz jutnak, amire egyébként nem lenne lehetőségük, és jó a csapat.

A csillagászati diákolimpiának tavaly Kína, jövőre pedig Kolumbia ad otthont. "Mi idén az egzotikus Keszthelyre utazhatunk – jegyzi meg némi malíciával Zétény. Nem tagadom, kicsit bosszant, hogy nem utazhatok el egy másik kontinensre, ugyanakkor itt igazából maga a versenyre való kijutás a lényeg, ilyen értelemben a helyszín már csak luxus."
A nemzetközi döntőre nagyjából negyven-ötven ország fog érkezni öt-tízfős csapatokkal. A legjobbak általában az irániak, amelyben egyesek szerint az is szerepet játszik, hogy a versenyzők rendkívül kemény lelki terror alatt állnak. Állítólag olyan ország is akad, ahol egész évre "kiveszik a suliból" a csillagász diákolimpikonokat.

 Magyarország még sosem kapott aranyérmet, mindenki szerint szép lenne, ha az elsőt házigazdaként sikerülne megszereznie. Matematikailag kevés az esély, de a magyar válogatott szeretne rácáfolni a papírformára. Zétény szerint az sem szokványos, hogy már tavaly is bekerült a csapatba egy százhalombattai középiskolás, Szendefi Dániel, aki kiemelt dicsérettel jött haza Kínából. "Ha egy ilyen kis város, mint a mienk, három csillagászolimpikont tudott adni két éven belül, akkor az aranyérem sem tűnik olyan elérhetetlennek!"