Csak egyénileg lehet védekezni a kullancsok ellen
2019-05-21 - Hatásos, engedélyezett kullancs elleni irtószer hiányában marad az egyéni védekezés. A jelenlegi esős, zivataros időjárás jó táptalajt biztosít a kullancsoknak, nagyon elszaporodtak az erdőkben, kiskertekben. Az Európai Unió rendelete alapján azonban 2007 óta tilos azt a rovarirtót használni, amely – egyedüli vegyszerként – biztosan elpusztította őket.
Fontos, hogy ha hosszabb ideig a szabadban tartózkodunk, figyeljünk oda a következőkre. Viseljünk világos ruházatot, hogy  könnyen észrevegyük a kullancsot! A nadrágunk szárát tűrjük be a zokniba, így nehezen tudnak a ruha alá mászni! Használjunk kullancsriasztó krémet vagy sprayt! Kerüljük el a sűrű, nedves aljnövényzetet, mert a kullancsok nagy része ott bújik meg. Tartsunk ellenőrzést, a kirándulás alatt vagy után vizsgáljuk át a teljes bőrfelületet!

Ha kullancsot találunk a testünkön, csipesszel fogjuk meg, gyötrés nélkül, minél közelebb a bőrfelülethez, majd egy határozott mozdulattal távolítsuk el. Nem szükséges különleges csipesz vagy Kapiller-féle eszköz, legjobb a minőségi szemöldökcsipesz.

Fertőzésre utalhat, ha a kullancscsípés után egy-két héttel influenzához hasonló tünetek jelentkeznek, elmúlnak, majd ismét jelentkeznek. A bőrpír nem utal egyértelműen fertőzésre, de okot ad a kivizsgálásra. A kullancsokkal kapcsolatban fontos tudni, hogy nem mindegyik egyed terjeszt betegséget, a kullancs ugyanis alapvetően nem hordozza a Lyme-kór kórokozóját, a borrelia burgdorferit, hanem fertőzött állatok vérével kerül a szervezetébe. Az ember akkor kerülhet veszélybe, ha a fertőzött kullancs a bőrébe fúrja magát, és legalább egy-két napig észrevétlen marad. Ennyi idő kell ahhoz, hogy a kórokozó bejuthasson az ember vérkeringésébe.

További információért érdemes orvoshoz fordulni, a kullancs elleni védőoltásokról pedig a Százhalom Egészségügyi Központban vagy a háziorvosoknál lehet tájékozódni.