Shane Birley: Légy te is menő blogger és vlogger 10 lépésben!
2019-05-21 -
Boldog-boldogtalan blogol vagy vlogol, azaz írott vagy videó-naplót készít és tölt fel az internetre. Régi, szép és hasznos hagyománya a kultúrtörténetnek a naplóírás. Számos remekművet, izgalmas vagy tanulságos olvasmányt köszönhetünk azoknak, akik napi gondolataikat, tevékenységeiket rögzítették. Talán a leghíresebb mind közül a 13 éves Anne Frank naplója, aki a második világháború idején, a család búvóhelyén vetette papírra érzéseit. (A könyvnek megjelent képregény változata is! Kölcsönözhető a HBVK-ban!) Szívszorító Gyarmati Fanni, azaz Radnóti Miklós feleségének a naplója, amit elsősorban férjének írt, aki azt már nem olvashatta, de megmaradt nekünk, az utókornak. Egészen más jellegű Széchenyi István naplója, amelyben magánélet és történelem fonódik össze. És még sorolhatnánk: Szabó Magda, Csáth Géza, Márai Sándor, Che Guevara, vagy például a Nirvana együttes fiatalon elhunyt énekese, Kurt Cobain naplója, és így tovább.
Aztán ott vannak a gyerekek között nagy népszerűségnek örvendő fiktív naplók, mint az Egy ropi naplója sorozat Jeff Kinney tollából, vagy a Tom Gates csúcsszuper világa Liz Pichontól. Ugyanez a műfaj egy korábbi generáció számára az Adrian Mole sorozat volt Sue Townsendtől, a lányok nagy kedvence a Zizi naplója Rachel Renée Russeltől, a Neveletlen hercegnő naplója Meg Cabot-tól, és így tovább, és így tovább.

A blogolás célja ugyanaz, mint a naplóírásé: önmagunk megfogalmazása, pillanataink megörökítése. De míg a naplók nagy része "belső használatra" íródik, a blog – és mozgóképes verziója, a vlog – kimondottan a nyilvánosság számára készül. Míg a magunk számára írt feljegyzéseinkben csak a saját elvárásainknak kell megfelelnünk, ha kilépünk a nyilvánosság elé, máris számtalan szabállyal találjuk szemben magunkat.
A Babilon Kiadó sorozatot indított Szuperprofi címmel, amiben kiskamaszoknak igyekszik utat mutatni. A Készíts animációs filmet 10 lépésben, a Tanulj meg kódolni 10 lépésben, a Tanulj meg főzni 10 lépésben, a Forgass filmet 10 lépésben mellett megjelent a Légy te is menő blogger és vlogger 10 lépésben című igen-igen hasznos kiadvány.

A 2000 után született "digitális bennszülöttek" valahogy meg vannak győződve arról, hogy ők úgy születtek, hogy mindent tudnak. Náluk is merészebbek a 2010 utáni gyerekek, akiket az ilyesmivel foglalkozó szakemberek – például pszichológusok – "alfák"-nak neveznek, és valóban könnyebben tudják kezelni a különböző kütyüket, mint mondjuk, megcímezni egy borítékot.  Amikor együtt vannak, nem egymással beszélgetnek, hanem mások feltöltéseit nézegetik az interneten. Aztán elég hamar úgy gondolják, hogy ez nekik is simán menne, úgyhogy sokszor nagyon nehéz elfogadtatni velük, hogy azért mégiscsak vannak szabályok – tartalmi és formai, jogi, nyelvtani és illem – amiket érdemes betartani, ha azt szeretnék, hogy a nyilvánosságra kitett munkájuk sikert is hozzon. Márpedig azt szeretnék.

Nos, Shane Birley műszaki szakember, aki irodalomból szerzett diplomát. Ez már elég jó kombinációnak tűnik egy igényes blog vagy vlog elindításához. Könyvében lépésről lépésre hasznos tanácsokkal szolgál, hogyan induljon el a vállalkozó szellemű ifjú ezen az elsőre könnyűnek tűnő úton. Először is jól át kell gondolni a témaválasztást, sőt egyre jobban, ahogy gombamód szaporodnak a hasonló tartalmak az interneten. Mi lesz a csatornánk fő csapásvonala? Kihez szeretnénk szólni? Milyen lesz az arculata? Számtalan hasznos technikai tanácsot találunk: ingyenesen elérhető hang- és képszerkesztő szoftvereket, ötleteket, amikkel feldobhatjuk, kiegészíthetjük a tartalmat. Felkészít arra, hogy nem mindenkinek fogunk tetszeni. Figyelmeztet a törvényekre, amelyeket be kell tartani. Például, hogy a legtöbb közösségi oldalon csak 13 éves kor felett lehet regisztrálni.

Ez egyébként az egyik legizgalmasabb kitétel a könyvben, ami pedig szerkesztését, tipográfiáját, nyelvezetét tekintve 10-12 éveseknek szól. A látszólagos ellentmondásra azonban van egy remek megoldás. Olvassa el a könyvet a téma iránt érdeklődő 10-12 éves! Kezdjen el terveket szőni, felvételeket készíteni, szerkeszteni, vágni az olvasott ötletek és tanácsok alapján! Mutogassa meg a családnak, a haveroknak, az osztálytársaknak, ne féljen véleményt és tanácsot kérni, hagyja pihenni egy kicsit a dolgot – addig olvasson el egyet vagy kettőt a fent említett naplók közül –, majd vegye elő a 13. születésnapján, és ha úgy érzi, megérett a dolog – lője ki a világhálóra!

Boldog-boldogtalan blogol vagy vlogol, de igazán jót, nézhetőt és élvezhetőt, tartalmilag és formailag is igényes személyes naplót nagyon kevesen készítenek. Talán, mert ők még nem olvasták Shane Birley könyvét, amely kölcsönözhető a Hamvas Béla Városi Könyvtár gyerekkönyvtárában.