A bevándorlás a jövő kérdése
2019-05-15 - Minden eddigi európai parlamenti választástól különbözik az idei, mert most nem csupán arról döntünk, hogy kik képviselik nemzetközi szinten az egyes országokat, hanem arról is, hogy milyen társadalmi berendezkedésű Európában élünk majd – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a május 13-i százhalombattai lakossági fórumon. A fideszes politikus kiemelte: a bevándorlás nem a múlt, hanem a jövő kérdése.
A rendezvényen jelen volt Gál Katalin a Fidesz Női tagozatának alelnöke, Aradszki András a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője, T. Mészáros András Érd, Vezér Mihály Százhalombatta, valamint több választókerületi település polgármestere. A mintegy 200 fős publikumot Bóna Zoltán, a térség Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője köszöntötte. Mint mondta: sorsdöntő választás előtt állunk, amely gyermekinkről, unokáinkról szól. A tét az, hogy a maihoz hasonló Európában, illetve Magyarországon élhet–e majd a jövő nemzedéke. Köszönetet mondott a pártszövetség önkénteseinek, akik több mint 2000 támogató aláírást gyűjtöttek Százhalombattán, a választókerületben pedig jóval 10 ezer fölötti ez a szám.

Gulyás Gergely szerint az, hogy a tavalyi országgyűlési választáshoz hasonló nagy érdeklődést tapasztalnak országszerte, reményt ad arra, hogy az EP-választáson is hasonló eredményt érnek el. Az unóban minden eddiginél hevesebb vita folyt a bevándorlásról az elmúlt 5 évben. Magyarország elsőként, még 2015 – ben világossá tette, hogy meg kell állítani az illegális bevándorlást, és a schengeni egyezménnyel összhangban, meg kell védeni Európa külső határait. Brüsszel akkor még "az egész világ befogadásáról szőtt álmokat", és bár mára belátta, hogy szükség van határvédelemre, még midig nincs következménye az illegális bevándorlásnak, és nem támogatja, hogy minden ország maga döntse el, kikkel kíván együtt élni.

A politikus emlékeztetett, Afrikában többen születnek a következő évtizedekben, mint Euróban, ami előre vetíti, hogy a bevándorlás a jövő kérdése. Ahhoz, hogy ezt a helyzetet ésszerűen lehessen kezelni, a mindennapok szintjén megvalósítható, erős nemzeti érdekérvényesítésen alapuló európai politikára van szükséges. Ezt szem előtt tartva, egyértelmű üzenetet kell küldeni az unió számára a magyarországi választáson, ami csak a kormánypártok támogatottságával valósulhat meg. Egyetlen más pártnak sem volt világos álláspontja a bevándorlásról az elmúlt öt évben, illetve más nemzeti érdekeket érintő kérdésben sem számíthatott rájuk a kormánykoalíció. Az ellenzék feleslegesnek tartotta a határzár megépítését, valótlanságot tartalmazó, uniós szankcióval fenyegető javaslatokat fogadott el, és rágalmakat terjesztett, amikor Magyarország kiállt Európa hagyományos értékei, illetve a keresztény kultúra mellett. Ha valaki más pártokat támogat, akkor olyan képviselőket választ, akik Brüsszel érdekeit képviselik Magyarországon, nem pedig a magyar érdekeket az unióban. A magyar kormány az önálló  uniós tagállamok mellett áll ki, az európai egyesült államok eszméje helyett.
 
A miniszter szerint csalódás, hogy ma már nem olyan nagyformátumú politikusok határozzák meg Európát, mint egykor Margaret Thatcher brit miniszterelnök, vagy Helmut Kohl német kancellár. Ennek ellenére Magyarországnak érdeke, hogy egy intézményesített európai együttműködésnek részese legyen, főleg akkor, hogyha - mint 2010 óta - jól tud élni az ország a szabad kereskedelem és piac adta lehetőségekkel. Egyre jobban teljesít a magyar gazdaság, a tavalyi 5%-os növekedéssel a legjobb háromban voltunk a 28 tagállamból. Jelentős eredmény, hogy ma 800 ezren többen dolgoznak, mint 2010-ben, folyamatosan nőnek a bérek, és átfogó családtámogatási rendszert vezettek be. A kormány célja, hogy behozva a lemaradást, minél jobban megközelítsük a nyugat-európai életszínvonalat.

Más területen viszont örülhetünk, hogy különbözünk sok tagállamtól, mert nálunk nem alakultak ki párhuzamos társadalmak, nincsenek az iszlám bevándorlással összefüggő integrációs nehézségek, amelyeket a nagy országok sem tudnak megoldani. Gulyás Gergely hangsúlyozta: semmilyen bevándorlással, integrálással és családtámogatással kapcsolatos jogkört nem adott át Magyarország akkor, amikor csatlakozott az unióhoz, ezért ki kell harcolni, hogy ezekről továbbra is a mindenkori megválasztott kormány dönthessen. Fontos, hogy az unió tagjaként, ezeken a területeken is tudjuk érvényesítni a magyar érdekeket.

A miniszter az Európai Néppárttal való vitával kapcsolatban leszögezte, hogy a szövetség legerősebb pátjaként a kormánykoalíció "nem szorul arra, hogy bárki csupán megtűrje". A nemzeti érdekérvényesítés alapján a választás után higgadtan át kell gondolni a bennmaradást, vagy a más pártokkal való együttműködést. Hangsúlyozta: ezen elv határozza meg a Visegrádi Négyek kapcsolatát is, függetlenül a politikai színezettől. A magyar kormánynak Európában vannak barátai és ellenfelei is, utóbbiak támadásai azért nem lehettek sikeresek, mert a választók 2010 óta nagy számban támogatják a jelenlegi vezetést. (Fotó: Tóth Erzsébet)