Skóciában jártunk!
2019-05-07 - Intézményünk, az Eötvös iskola, évek óta lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok eljussanak azokba az országokba, amelyeknek nyelvét az iskolában tantárgyként is tanulják. Ezeknek az utaknak erős motiváló hatásuk van. A jó hangulatú programok alkalmasak kulturális ismeretszerzésre is. Eddig Ausztria és Anglia volt a célterület. Ebben a tanévben a nyelvet tanító pedagógusok új koncepciót dolgoztak ki, mely szerint a felső tagozatos nyelvtanulás során lehetősége lesz a diákoknak végig járni az Egyesült Királyság részeit: Angliát, Skóciát, Wales-t és Észak-Írországot.
Ennek szellemében esett a választásunk első úticélként Skóciára, ahova 43 diákkal indultunk el. A gondos szervezésnek köszönhetően kényelmes, biztonságos körülmények között, repülővel utazhattunk. A célországban pedig autóbusz állt rendelkezésünkre, így nem kellett a tömegközlekedés nehézségeivel megküzdenünk.

Skócia csodálatos, a zöldnek és kéknek sok-sok színárnyalatában pompázik. A gazdag vízellátottság és a kellemes hőmérséklet varázsolja ilyen gyönyörűvé ezt az országrészt. Szerencsénk volt az időjárással, hiszen egyetlen nap volt csak esős, amikor a Loch Lomondon hajóztunk. A párában úszó, hegycsúcsokkal ölelt tájnak is megvolt a maga titokzatos szépsége. A szél eleinte zavaró volt, de hozzászoktunk és kifejezetten jólesett, amikor reggelente kifújta az álmot a szemünkből.

A természeti szépségek mellett alkalmunk volt megcsodálni a régi, kifejezetten jó állapotban megmaradt és gazdagon felszerelt kastélyokat. Edinburgh, Doone, Stirling kastélyait illetve Glamis Castle-t, amit a királyi család most is rendszeresen látogat. A több évszázados berendezések, a hatalmas kandallók, kazettás mennyezetek, baldachinos ágyak adtak egy csipetnyit a régmúlt idők életérzéséből. Stirlingben ezt az érzést fokozta a szobalányoknak beöltözött idegenvezetők előadása is, ami még életszerűbbé tette ezt az időutazást.

Kifejezetten jó nyelvgyakorlás volt a diákok számára a múzeumokban az, hogy headset-en hangzottak el az ismertetők, így a tanulók önállóan is fejleszthették nyelvtudásukat. Szerencsére ezeken a helyeken beszélték a brit angolt, ami számunkra is tökéletesen érthető volt. A skót akcentussal viszont sokunk birkózott ott tartózkodásunk során, hiszen számos szófordulatot használtak az ott élő emberek az eredeti skót nyelvből, a Gaelic-ből.

Idegenvezetőnk kiemelkedő tudással és kellő rugalmassággal rendelkezett ahhoz, hogy a történelmi és kulturális ismeretek legapróbb részleteit is megossza velünk. Az utazás során skót zenét hallgathattunk, miközben a kopár, de vadregényes skót felföldben gyönyörködhettünk.

Mindannyian családoknál kaptunk szállást, igazán vendégszerető ellátásban volt részünk. Belekóstolhattunk a skót konyha ízvilágába, ami gyakorta tartalmazott leveseket, ízletes húsokat mindenféle öntettel és kifejezetten finom desszerteket. Ott tartózkodásunk alatt bepillanthattunk a skót családok mindennapjaiba, és képet kaphattunk az ottani oktatási rendszerről is.

Fantasztikus utazás volt, tele élményekkel, jó kedvvel és tapasztalattal. Jövőre irány Írország!

Dr. Brauswetterné Papp Éva, nyelvtanár