Értő füleket keresnek
2019-05-02 - A 16 éves Mészöly Marcell tavaly szeptember óta képviseli a százhalombattai és környékbeli középiskolásokat a Független Diákparlamentben. Véleménye szerint a szervezet komolyan hozzájárult ahhoz, hogy az oktatáspolitika napi beszédtémává vált az országban, valamint ahhoz is, hogy az állam elkezdte visszatéríteni az első sikeres nyelvvizsga díját – ha hivatalosan nem is az FDP javaslatára.
A diákképviselő Érden él és a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban tanul, jogi egyetemre készül. Egészen kis kora óta érdekli a közélet, feltehetően amiatt, hogy több újságíró családtag veszi őt körül. Nagyapja Pünkösti Árpád író, újságíró, szociográfus, édesanyja szintén újságíróként dolgozott. Sosem tartotta burokban Marcit, mindig arra biztatta, hogy adjon hangot a véleményének, de arra is figyelmeztette, hogy a politikai megnyilvánulások terén nem árt az óvatosság.

Marci a 2018. január 19-i országos tüntetéskor figyelt fel a Független Diákparlament tevékenységére, amikor több ezer diák, szülő és tanár demonstrált a minőségi oktatásért és a diákok túlterheltsége, a felsőoktatási felvételi rendszer igazságtalansága, valamint a tanterv átgondolatlansága ellen. Marci hasonló érdeklődésű barátjával eldöntötte: elindulnak a Független Diákparlament szeptemberi választásán és "megváltják a világot".
A kampányidőszakban igyekezett minél több helyen megmutatni plakátjait, és minél több diáktársával kapcsolatba kerülni az interneten, illetve személyesen. Végigjárta az érdi és battai középiskolákat, hogy szavazásra buzdítsa lehetséges támogatóit. A legtöbb helyen barátságosan fogadták, elutasítást csak egy intézményben kapott. Végül Pest megye első helyezett képviselőjeként került be a diákérdekképviseletbe, vagyis a megyében ő kapta a legtöbb szavazatot.

A 2013-ban létrehozott FDP minden ősszel választást tart, amit novemberben, majd pedig áprilisban plenáris tanácskozás követ. A mintegy 120 fős parlament háromnapos konferencián állítja össze javaslatcsomagját, amelyet azután eljuttat a szakminisztériumnak. A diákképviselők emellett igyekeznek minden országos politikai párttal és szervezettel kapcsolatot találni és kérdéseiket, javaslataikat ezeken keresztül is folyamatosan közvetíteni a döntéshozókhoz.

 "Demokratikus úton járunk. Próbáljuk a véleményünket értő fülekhez eljuttatni. Nem állunk be pártok mögé, nem vagyunk egyiknek sem az ifjúsági tagozata vagy politikusképzője, de mindenkitől elfogadjuk a segítséget, amíg nem akarja megmondani nekünk, hogy cserébe mit csináljunk."

Kezdetben a képviselők vagy a szervezők dobták össze az FDP működéséhez szükséges összeget, mostanra adományokból tartja fent magát a szervezet.
Marci még sosem érezte hátrányát annak, hogy politizál. Igaz, igyekszik ezt úgy tenni, hogy senkit se bántson vele. Hangsúlyozza: az FDP sem támad. Mindössze a diákok véleményét szeretné becsatornázni a közbeszédbe, a politikai döntéshozatalba a "semmit rólunk nélkülünk" elv alapján. Marci szóvivői szerepet is betölt az FDP-ben, ahol több felelőse is van a kommunikációnak, a sajtóval való kapcsolattartásnak.

Barátja, akivel annak idején közösen döntötték el, hogy diákképviselőként fogják "megváltani a világot", Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nyert mandátumot. "Sok mindenben különbözik az álláspontunk. Ő inkább konzervatív, én pedig inkább liberális beállítottságú vagyok, de megtaláljuk a közös hangot."

Marci szerint a munkájuknak az a legfontosabb célja, hogy a diákok valóban otthon érezhessék magukat az oktatási rendszerben. Úgy véli, alapvető emberi jogokat képviselnek, amiket a gyermekjogi egyezmény is megfogalmaz, amikor például a világnézetileg semleges oktatásért, vagy a véleménynyilvánítás szabadságáért emelnek szót.

Marci "szakterülete" az iskolai politikai befolyás. Az ő indítványára került be az szervezet aktuális javaslatcsomagjába, hogy a tanintézményekben csak ünnepélyeken jelenhessenek meg politikusok, de akkor se mondhassanak politikai töltetű szövegeket, mert az iskola nem erre való. "Ez egyszerűen nem fér bele." Gyerekek nem lehetnek a politikai kampánynak sem céljai, sem eszközei.

Más kérdés, hogy igenis gyerekkorban kellene elkezdeni a közéleti készségek elsajátítását, a középiskolában kellene megtanulni a független tájékozódást és a kulturált vitát. Mert az – a veszekedéssel ellentétben – nem rossz. Ellenkezőleg: ha van véleménynyilvánítás, akkor előbb-utóbb pontosan látszik, hogy ki mit akar.

Erre való a politika. Erről szól a történelem jelentős része is, amiről pedig tudni való, hogy az élet iskolája. "Azt a kártyát, ami nem jött be a múltban, nem kellene újból kijátszani."
A politizálás persze, időigényes és olykor bizony fárasztó dolog. Az FDP évi kétszer-háromszor tart háromnapos plenáris ülést. Marci számára ugyanakkor óriási inspirációt is jelent, hogy rengeteg új véleményt ismerhet meg. Aki szeretne többet megtudni róla és arról, hogyan látja a világot, a meszolymarcell.hu oldalon tájékozódhat.