Minden csillag Zágon felé - Képzőművészeti kiállítás a "Matrica" Múzeumban
2019-04-08 - Bekay Nagy Maya Olaszországban élő magyar festőművész, a Velencei Képzőművészeti Akadémia professzora műveiből nyílik időszaki kiállítás a százhalombattai "Matrica" Múzeumban április 16-án, kedden, 17 órakor.
Bekay Nagy Maya Budapesten született. Édesapja Nagy Zoltán művészettörténész, édesanyja Kovács Mária szobrászművész, a Római Magyar Iskola festőcsoport egyik utolsó képviselője volt. Gimnáziumi tanulmányai után kitanulta az ötvös- és textilművészetet, majd a hetvenes években áttelepült Olaszországba. Lakberendezés és építészet szakon szerzett diplomát a Maceratai Szépművészeti Intézetben 1975-ben, majd 1979-ben Remo Brindisi és Raul Batocco mesterektől tanult a Maceratai Szépművészeti Akadémia festő szakán. Két évig teológiát hallgatott a Marchei Teológiai Intézetben, majd Rómában a bencés Szent Anzelm Egyetemen. Tanított a maceratai, a carrarai, a calabriai és bari Szépművészeti Akadémiákon.   

Alkotásai a Római Magyar Iskola egyházművészeti irányát követik. Főbb témái között a keresztény kultúrkörből származó motívumok és a pogány magyar hagyomány elemei mellett megjelennek a Kisalföld dombjai vagy Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című műve ihlette jelenetek is.

Erős szálakkal kötődik a népművészethez, mégis arisztokratikus elegancia jellemzi alkotásait.    Művészete azokat az európai szerzetesi időket idézi, amikor még a királyok megjelenítése a spiritualitással fonódott össze. Festészete a reneszánsz korszak fénykorának különleges elbeszélése, amely Európát békés, csodálatos, álomszerű tájként ábrázolja. Képein a magyar nép eredetét jelképező archetípusok is megjelennek: a sárkányt legyőző lovag, Szent Mihály arkangyal, amint győzedelmeskedik az ördög felett. Feltűnik továbbá Hunyadi Mátyás udvartartása Anjou-lovagokkal, hadvezérekkel és udvarhölgyekkel.

Egyházi témájú festményei és oltárképei számos olaszországi templomban és kolostorban megtalálhatók, így az umbrai Terni városában a Szent Szűz Szíve templomban, a marchei és umbriai templomokban, valamint Budapesten, a pasaréti plébániatemplomban.

Számos nemzetközi csoportos kiállítást szervezett, amelyeken híres mesterek és tanítványok közösen mutatkoztak be. Küldetésének tartja a magyar organikus építészet nagyjainak külföldi megismertetését. A 2000-es évektől kiállításokat szervezett Olaszországban Makovecz Imre műveinek bemutatására, amelyek rendszerint olasz és magyar művészek alkotásaival egészültek ki.

A Minden csillag Zágon felé mutat című, június 3-ig látható százhalombattai kiállítását dr. Szörényi László irodalomtörténész nyitja meg. Közreműködik: V. Vesztergám Miklós tárogatón. A kiállítás rendezője Nagy András.