Battai Emlékek
2019-03-08 - Elindult a napokban a százhalombattai Városi Archívum új Facebook-oldala, a Battai emlékek. Az archívum munkájáról, a közösségi médiáról beszélgettünk Paulusz Richárddal, a Városi Archívum munkatársával.
Az archívumnak volt már népszerű Facebook-oldala, amit 5000 százhalombattai követett. A város-lakók régi képeket tekinthettek meg és történetekkel egészíthették ki azokat, akár be is jelölhették magukat. Egy idő után azonban külső okokból az oldal megfagyott. A kényszerszünet után, a várossá nyilvánítás 50. évfordulójára készülve indul az új oldal.

- Mi szól a közösségi médiában való megjelenés mellett, és szól-e valami ellene?
- A közösségi médiában való megjelenéssel a könyvtár elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a gazdag gyűjteményre, a város színes (vagy éppen monokróm) emlékeire, múltjára. Ez mindenképpen mellette szól. Az illékony internettel szemben azonban fontos érv az archívumi gyűjtemény és katalógus állandósága, a beérkezett dokumentumok fennmaradásának biztosítottsága. Elektronikus katalógusunkban a rögzített adatok alapján könnyebb a keresés, tájékozódás. A világhálóval és az egyesek őrizetében lévő anyaggal szemben az archívumban a helytörténeti anyag nem szétszórva, hanem egy helyen található, ami segíti a kutatást, amit támogat a könyvtári olvasószolgálat is.
Az archívumban jelenleg több mint 8000 fotó található már feldolgozott formában, ami azt jelenti, hogy visszakereshetően rögzítésre kerültek olyan ismert adatok, hogy hol, mikor készült, mit illetve kit ábrázol. Emellett legalább még egyszer ennyi fénykép vár feldolgozásra. Ez az anyag évről évre növekszik a városlakók felajánlásai nyomán.

- Hogyan kerülnek a fotók az Archívum birtokába?
- Az eredeti fotókat, papírképeket, negatívokat is elfogadjuk, de aki szeretné megtartani a saját példányát, azt beszkenneljük, és digitálisan tároljuk. Súlyt helyezünk arra, hogy az ajándékozó neve, ha ismert a fénykép készítőjének neve szintén feltüntetésre kerüljön. Célunk ezzel tevékenységének elismerése, a forrás hitelesítése és kiegészítése, valamint a figyelemfelhívás.

- Előbb-utóbb minden dokumentum elérhető lesz a Facebook-felületen?
- A korábbi oldalhoz hasonlóan a könyvtár a dokumentumok nagyobb részét – részben jogi megfon-tolásokból – nem tervezi a nem közgyűjteményi célú külső felületen elérhetővé tenni. Helyet kapnak majd fényképek, linkajánlók, aprónyomtatványok, újságcikkek és könyvajánlók is. Emellett az archívumban helybenolvasási lehetőséget biztosítunk látogatóinknak, haszonnal adunk szaktájékoztatást, valamint nagy sikerrel fogadunk diákcsoportokat. Folyamatosan épülő gyűjteményünk több generáció múlva még összetettebb lesz és felhasználása határai is tágulnak. Ahhoz, hogy ez minél értékesebb legyen, persze az is kell, hogy mindig legyenek olyanok, akik megőrzésre érdemes ajándékaikat az azokra vonatkozó alapvető ismeretekkel együtt eljuttatják hozzánk.

- Mi lehet megőrzésre érdemes? Milyen alapvető ismeretekre lehet szükség?
- Nem csak a fényképek. Az archívum gyűjti a helyi szerzők műveit, ideértve a szakdolgozatokat is, helyi sajtóorgánumokat, városunkra vonatkozó újságcikkeket, lapkivágatokat, filmfelvételeket, okleveleket, tervrajzokat, helyi közösségek emlékeit, meghívókat, plakátokat... egyéb aprónyomtatványokat, például az elmúlt választási időszakok legkülönfélébb nyomdai termékeit, de az 1990. évi önkormányzati választásra vonatkozó gyűjteményrész még hiányos. Visszaemlékezéseket örömmel fogadunk, a szóbelieket akár hangfelvételen is rögzítjük. Az 1980-as években iskolai közreműködéssel szervezett könyvtári vetélkedőre évfolyamtársaimmal együtt beadott, akkor még csak egy-két esztendős felvételek jelentős része ma már vitathatatlanul történeti értékkel bír. Persze szükség van kiegészítő adatokra, egy fényképen ceruzás feljegyzés a hátoldalon a felvétel pontos évével, vagy egy körülbelüli vagy csak az évtizedre vonatkozó datálás - évtizedekkel később nehezen felmérhető segítséget jelent mindez. Már ha nem jár szívfájdalommal a beadásuk. Az esetben ráér, addig is foglalkozunk a többivel.
 
Végezetül arra biztatnám a százhalombattaiakat, hogy látogassanak el személyesen is a Városi Archívumba, de emellett kövessék online megjelenéseinket, tanulmányozzák történelmünket. Böngésszenek a múlt emlékei között és gondoljanak az emlékek átörökítésére.