Egy sportág, ami csak nálunk van
2019-02-20 - Ha valaki először hallja, hogy Qwan Ki Do, nagy valószínűséggel megtippeli, hogy távol-keleti harcművészetet takarhat a kifejezés, azt viszont bizonyára senki sem gondolná hozzá, hogy Magyarországon csak nálunk, Százhalombattán gyakorolják. Legalábbis, egyelőre. 
A Qwan Ki Do egyetlen hazai instruktora, egyben magyarországi technikai igazgatója, a városunkban élő Jánosi Sándor (Shotokan Karate 2. Dan, Qwan Ki Do 2. Dang) 14 évesen kezdett karatézni, de egy idő után már nem érzett már kihívást ebben a harcművészetben. 2003 nyarán történt, hogy csengettek az otthonában, és amikor kinézett az ablakon, egy egészen különös társaságot pillantott meg a kapu előtt, amely részben afrikaiakból állt. Amikor beengedte őket, kiderült, hogy egyikük Jean Isidore Dziengue, a Qwan Ki Do 7. dangos, Kongóból származó németországi vezetője. Úgy ajánlották a figyelmébe Jánosi Sándort, mint akit érdekelnek az új harcművészeti stílusok, és akire esetleg rá lehetne bízni a Qwan Ki Do itteni népszerűsítését.

Az ismerkedést és a kertben rögtönzött bemutatót még abban az évben egy touloni látogatás követte, amely során Jánosi Sándor a Qwan Ki Do alapító nagymesterével, a 10. dangos Phan Xuan Tonggal is találkozhatott.        

A Qwan Ki Do nem könnyen definiálható. Egyesek számára fizikai aktivitást, önfegyelmet, versenysportot jelent. Mások számára a jobb önismeretnek, a saját határok leküzdésének és az önvédelemnek az eszköze. Mindez együtt, és egyik sem külön. Olyan Vietnamból származó egyedi stílus, amely teljes elkötelezettséget igényel a gyakorlatban a mentális és fizikai fejlődés érdekében. Segítségével fejleszthető a jellem, a szorgalom, az önuralom, a tisztelet, az akaraterő, a magabiztosság és a mozgáskoordináció. Elnevezése tartalmazza az összes harcművészeti stílusban megtalálható alapvető elemeket. A khi (ki) jelentése energia, a dao (do) jelentése út, amely a quan szóval kiegészülve a következő vietnami kifejezést adja: quan khi dao, vagyis a test energiájának útja.

Jánosi Sándor, a harcművészeti ág magyarországi vezetője rendszeresen jár edzőtáborokba Romániába, Ausztriába, valamint évente többször utazik Németországba mesteréhez, Jean Isidorhoz. Százhalombattai egyesületének jelenleg mintegy tíz tagja van, zömében gyerekek, de nagyon szívesen foglalkozna felnőttekkel is, hiszen instruktorként egyik legfontosabb törekvése a Qwan Ki Do hazai népszerűsítése.

Azt mondja, bármilyen életkorú jelentkezőt szívesen fogad, hiszen a Qwan Ki Do három részből – pusztakezes és fegyveres harcból, valamint a Tam The-ből, a hagyományos vietnami gyógytornából - épül fel, amelyek közül az utolsó lényege éppen az egészség fenntartása, illetve javítása, a fizikai korlátok lebontása, a belső öngyógyító erő mozgósítása. Jánosi Sándor hangsúlyozta: mindenkinek saját magához kell mérnie a fejlődését.

Az egyesületben háziversenyt rendeztek december 23-án, amelynek eredményeként a nyolc éves Diaz Zrubecz Adriano részt vehet az április 26-27-i gyermek Qwan Ki Do Eb-n, Zürrichben. Az egyesület eddigi legjobb eredményét Jánosi Noémi, a mester lánya érte el 2014-ben a Franciaországban rendezett gyermek Európa-bajnokságon, ahol hetedik lett és különdíjban is részesült.  

További aktualitás a battai egyesületben, hogy március 8-án mesterük mestere, a német technikai igazgató, Jean Izidor látogat el hozzájuk és tart nekik edzést.

Aki kíváncsi, bármikor megnézheti a foglalkozásokat, sőt, akár be is kapcsolódhat hétfőn 18 és pénteken 19 órakor az I-es iskola kistornatermében. Az egyesületről és a sportágról további részletek találhatók a qwankido.hu oldalon és a Facebookon.