A pillanat elérkezett
2019-02-08 - Többszázan vettek részt a Stádium-díj alapításának ünnepélyes bejelentésén február 7-én Százhalombattán, a Barátság Kulturális Központ Színháztermében.
Ünnepi köszöntőt mondott Széchenyi Tímea, Széchenyi István bátyjának egyenesági leszármazottja, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány kuratóriumi elnöke. Kiemelte, hogy a család és a százhalombattai alapítású Stádium Társadalmi és Kulturális Hírlappal közösen létrehozott díj "a Kárpát-medence magyar ajkú jövőjének egyik szimbóluma". Málnási-Szász Myrtill, a Százhalombattai Széchenyi István Szakgimnázium és Gimnázium igazgatója elmondta, hogy az intézmény "mindig a Széchenyi által kijelölt úton, szellemiségének, örökségének megfelelően haladt, újult meg folyamatosan az elmúlt harmincegy évben". Így sikerült elérniük, hogy a HVG tavaly év végi különszámában megjelentetett rangsorban a szakgimnáziumok országos listáján a nagyon előkelő kilencedik helyezért érte el a SZISZKI. Az iskola névadója szellemiségéhez hűen nyitott az új pedagógiai módszerekre, elvekre, diákjainak szilárd értékrendet, a közösségi normákon belüli széles cselekvési és tájékozódási lehetőséget biztosít. Az idei évre általuk választott mottó, célkitűzés is Széchenyi Istvántól származik: "Mert itt nem az a kérdés, hogy ki vesse el a jó s a hasznos magot, hanem hogy el legyen vetve." Az igazgatónő a Stádium-díj kapcsán hangsúlyozta, hogy "nem csak tudást gyarapít, hanem készségeket és közösséget is fejleszt".
 
Tisza Attila, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány titkára ismertette a Stádium-díj szabályzatát, a fontos időpontokat, stádiumokat a jelöltek keresésétől, ajánlásától, az érvényes ajánlással rendelkezők népszerűsítésén át a szavazás, majd a "várakozás és ünneplés időszakáig", vagyis a győztesek kihirdetéséig. Arra biztatta a megjelent többszáz diákot, hogy "éljenek a lehetőséggel, higgyék el, hogy az ő kezükben van a jövő formálásának a lehetősége!" A Stádium-díj nyerteseivel közös projektek megvalósítását tervezik. 
 
A Lánchíd építésének jogi érdekességeiről, gazdasági-politikai hátteréről, finanszírozásáról tartott rövid, de érdekes előadást Bordás Mária egyetemi tanár, a Stádium Hírlap felelős szerkesztője.
 
Illéssy Mátyás katolikus plébános, az Összefogás a Magyar Családokért Országos Egyesület elnöke a család megtartó erejét emelte ki. "A Lánchídat, a Magyar Tudományos Akadémiát, a Vársiklót is a Széchenyi-család és sok-sok család együttes ereje hozta létre."
 
A Széchenyi-család legifjabb tagjai közül Széchenyi Lili és Széchenyi Márk külön is köszöntötte és buzdította a diákokat arra, hogy "legyen véleményük, hirdessék a céljaikat és teremtsenek értéket!" Hangsúlyozták, belőlük lesznek a jövő döntéshozói, soha ne tévesszék szem elől, hogy az értékek határozzák meg, merre halad a nemzet.
Széchenyi Tímea a színpadra szólította és a közönségnek röviden bemutatta a család fiatal generációjának több tagját, Beatrixot, Tímeát, Viktóriát, Zsombort és Kristófot.
A program végén Fazekas István Széchenyiről szóló, A pillanat érkezése című monodrámáját is bemutatták Jánosi Dávid előadásában, amelyet vastapssal köszönt meg a közönség. A szerző a legnagyobb magyar töprengését, belső konfliktusát naplójához hűen bemutató darab előtt "a fiatalság döntéshelyzeteinek sorozatáról, az előtte jellemző dilemmázásról és szorongásról is" beszélt, kiemelve, hogy "az élet nagy kihívás, de szent dolog. A legnagyobb szentség pedig a hűségünk – Istenhez, a hazához, a családhoz, a szabadsághoz, szerelmünkhöz és önmagunkhoz. Az, hogy ki vagyok én, és ki akarok lenni, mindig szívben dől el."
 
Az alapítók az elismerések odaítélését a középiskolások kezébe adják, mert jelezni szeretnék, hogy bíznak a fiatalság ítélőképességében és döntései melletti kiállásában. Az adományozásra a Kárpát-medence területén működő magyar középiskolák tanulói tehetnek javaslatot három – közéleti, tudományos és művészeti – kategóriában. Március 15-éig jelölhetik azokat, akiket a díjra méltónak tartanak. Bővebb információ a díjról a www.szechenyicsalad.hu és a www.stadiumdij.hu oldalakon található.
 
A Stádium-díj fővédnökei gróf Széchenyi Géza, gróf Széchenyi István dédunokája és Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője. Védnökök: Aradszki András parlamenti képviselő, Balogh Júlia, a Magyar Érdemrend tiszti keresztjével kitüntetett televíziós szerkesztő, a Fölszállott a páva című műsor főszerkesztője, Bóna Zoltán parlamenti képviselő, Illéssy Mátyás plébános, az Összefogás a Magyar Családokért Országos Egyesület elnöke, Serfőző Simon Kossuth-díjas költő, a Felsőmagyarország Kiadó igazgatója. Az alapítók kiemelt partnere a százhalombattai SZISZKI.