Kiállítás a kiállításban
2019-02-07 - Mivel a technológia akkor még nem állt azon a szinten, az első világháború alatt nem fotósokkal, hanem festőkkel, grafikusokkal dokumentáltatta a harci eseményeket és a frontvonal hétköznapjait az Osztrák-Magyar Monarchia. A hadifestők dolga az volt, hogy megmutassák az otthon maradottaknak, milyen körülmények között élnek és harcolnak a háborúba küldött katonák. Ezekből a képekből nyílt bemutató a százhalombattai "Matrica" Múzeumban február 6-án.
A többi között Mednyánszky László két festménye is látható az első világháború befejezésének 100. évfordulója alkalmából rendezett, helyi eseményekkel, áldozatokkal foglalkozó "A nagy háború és Batta" című időszaki kiállítás hadifestőkről szóló kiegészítő tárlatán, amely a háborúban résztvevő művészek fronton, vagy annak ihletésére készült tizenhat művét mutatja be. A képeket Takács Péter műgyűjtő válogatta össze többségében saját gyűjteményéből. Mednyányszky mellett Egry József kettő, Nagy István és Bod László egy-egy képpel, míg Szolnay Sándor és Farkasházy Miklós a front első vonalában készült több festménnyel szerepel.
 
A sok érdeklődőt vonzó megnyitón Rozsnyai Júlia Ady Endre Krónikás ének 1918-ból című megrendítő költeményét tolmácsolta, majd dr. Vicze Magdolna igazgató üdvözölte a résztvevőket. Mint mondta, "nehéz" a kiállítás, de mégis sikertörténet. Véletlen, hogy Takács Péter éppen abban az időben foglalkozott a hadifestőkkel, amikor megnyílt a világháborús bemutató, aminek kiegészítése az ő ötlete volt.
 
A frontvonalból, a lövészárokból vagy éppen vad és idegen tájakról hazaküldött, vagy a háború ihlette képi üzenetek zöme négy mennyezetre függesztett térelemen kapott helyet. Az egyedi és esztétikailag is érvényes megoldás Balpataki Katalin történész kreativitását dicséri.
 
Takács Péter a szervezők mellett köszönetet mondott a műveket kölcsönző tulajdonosoknak - Pozsgai Imrének, Török Norbertnek és Józsefnek, valamint Zimányi Lászlónak - is. Az Osztrák-Magyar Monarchia első világháborús hadifestőiről egyebek mellett elmondta, hogy kéthetente egy-egy rajzot vagy festményt kellett készíteniük, és a hatalmas mennyiségű alkotás zöme a bécsi hadtörténeti tárba került. Először 1914 novemberében szerveztek belőle kiállítást.
 
Mint nagyon sokan mások, a besorozott művészek és képzőművész-hallgatók is azt gondolták, hogy ’14 karácsonyára már hazatérhetnek a háborúból, de sokuknak – így a tárlaton szereplő alkotók többségének – ennél tragikusabb sors, hadifogság, betegség, halál jutott.    
 
A hadifestőkkel kiegészített első világháborús emlékkiállítás nyitva tartását március 31-ig meghosszabbították a "Matrica" Múzeumban. A bemutató alatt előzetes egyeztetéssel tárlatvezetést is lehet igényelni. Irsay-Nagy Dénes katonai szakértő, hagyományőrző az első világháborús magyar honvédekről tart előadást a múzeumban február 25-én 15 órakor.