Múlt, jelen, jövő
2019-02-04 - Bár az elején sokan nem sok jövőt jósoltak számára, hatodik alkalommal jelent meg a Százhalom Kalendárium. A kiadványt dr. Vicze Magdolna, a "Matrica" Múzeum igazgatója, Sinka László alpolgármester és Horváth Péter, a Dunamenti Erőmű igazgatója mutatta be február 1-jén.
Vicze Magdolna kiemelte, annak ellenére, hogy a műfaj inkább a XIX-XX. században volt népszerű, a Százhalom Kalendárium sokszínűsége ma is magával ragadó, és a kiadvány évről évre bővül. A hagyományőrzés, a helytörténet mellett a Dunamenti Erőmű múltjáról, jelenéről és terveiről szóló cikkel a jövő is megjelenik benne. A naperőmű új fejezetet nyitott a város ipartörténetében.

Az első világháború befejezésének 100. évfordulója alkalmából több témába vágó, helyi vonatkozású írás is helyet kapott a kalendáriumban, és portré készült Ferenczi Illés múzeumalapítóról, Perjés Béla plébánosról, valamint  Wimpffen Mária grófnőről, akinek nagyon sokat köszönhetett az egykori falu. Az irodalmi mellékletben az Érdi Irodalomkedvelők Klubja (IRKA) alkotóinak írásai olvashatók.

Sinka László köszönetét fejezte ki a kiadó Hírhalom Közösségi és Kulturális Egyesületnek, valamint a szerzőként közreműködő szakembereknek és civileknek. Hangsúlyozta: a mindenkori önkormányzatnak támogatnia kell az értékőrző civil szervezeteket.

Elhangzott az is, hogy Sinka Lászlóné Anikó és Jován László szervező munkája nélkül idén sem jelent volna meg a Százhalom Kalendárium.

Horváth Péter megtisztelőnek nevezte, hogy a Dunamenti témaként és támogatóként is jelentős szerepet kapott a kalendáriumban. A borítón a tavaly átadott naperőmű képe látható. Kiemelte, bár az egykori nagyüzemben már csak mintegy hatvanan dolgoznak, az elmúlt ötven évben jelentősen formálta a település életét, és ma is alig akad százhalombattai, akinek legalább valamelyik családtagja ne lett volna erőműves. Szimbolikusnak nevezte, hogy a naperőművet akkor helyezték üzembe, amikor befejeződött a régi áramtermelő blokkok bontása. Az energiapiac visszafordíthatatlan változása szervezeti és szerkezeti átalakulást követelt a Dunamentitől. "Ha a trendet nem is tudták megfordítani, sikerült a részesévé válni", és ezzel együtt hozzájárulni, hogy a bolygó élhető maradjon. A város továbbra is energetikai és közlekedési csomópont, amely komoly fejlesztési potenciált jelent. Ennek mentén kell megragadni a lehetőségeket a jövőben.

A Hírhalom harmadik sajtóreggelijére ezúttal is meghívást kaptak az önkormányzat, valamint a partner intézmények és szervezetek képviselői. A kialakuló beszélgetés során Sinka László elmondta, hogy a képviselő-testület szervezőbizottságot állított fel a várossá nyilvánítás közelgő ötvenedik évfordulójára készülve. A 2020. április 1-jére tervezett rendezvénysorozatot a civil szervezetek és a négy városrész aktív bevonásával képzelik el.
Vicze Magdolnától megtudtuk, hogy több szakmai terv is született a régészeti park és benne a több mint húsz éve átadott halomsírbemutató korszerűsítésére, hogy annak a generációnak is élménnyé válhasson, amely számítógépen és okostelefonon nőtt fel. A múzeumigazgató bízik abban, hogy az önkormányzat, illetve a helyi gazdasági szereplők támogatásával mielőbb meg is valósulhatnak ezek a tervek, hiszen a város fejlődésében az idegenforgalomnak is jelentős szerepe lehet.

Horváth Péter arról tájékoztatott, hogy a Dunamenti hosszú távon szeretné folytatni a 2017-ben kezdett együttműködést Százhalombattával. Lehetőségeikhez mérten a három évre kötött megállapodás lejárta után is támogatni kívánják a sportot és a kultúrát. Szeretnék, ha minél inkább kölcsönösség, párbeszéd, valamint a kapcsolatok élénkülése jellemezze az együttműködést.

Jován László, a Hírhalom elnöke egyebek mellett elmondta, hogy a kalendáriumnak külföldön is vannak előfizetői azok között, akik elhagyták a várost. A kötetet a múzeumban lehet megvásárolni, illetve Jankovits Mártától lehet megrendelni. Minden várakozást felülmúlt a civil szervezet tavaly év végén megjelentetett másik kiadványának, a Volt egyszer egy Százhalomnak a sikere, amely a régióban is érdeklődést keltett. (Fotó: Pap Miklós)