Hosszú távra tervez a Veolia Battán
2019-01-25 - A Veolia Energia Magyarország Zrt. 2015-ben vette át a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt.-től a százhalombattai fűtőművet. Az elmúlt két évben több tíz milliós fejlesztést hajtott végre, amelyek a műszaki és irányítástechnikai rendszereknek a Dunamenti Erőműtől történő szétválasztását és az üzembiztosság növelését szolgálták. A városi távfűtés biztosításáról, a SZÁKOM Kft-vel vállalt együttműködésről és a cég további terveiről Bicskei Tibor távhőágazat-vezető tájékoztatott. 
A fűtőmű jelenlegi névleges teljesítménye 25 megawatt Ebből a SZÁKOM Kft. 21 megwattot kötött le és lehetősége van még további 4-et igénybe venni. A téli időszakban ezen kívül a Dunamenti Erőmű az iroda és más épületei fűtésére vásárol még hőt a fűtőműtől. A létesítmény kihasználtsága a lekötött teljesítmények szintjén mintegy 90 százalékos. Ennek tényleges igénybevétele -13 fokos külső hőmérséklet mellett, vagy annál is hidegebb időszakban valósul meg, ami évente legfeljebb néhány napot jelent. A fűtőmű teljesítményének növelése jelenleg nincs napirenden, ez a jövőben a változó felhasználói igények függvénye lehet.

A SZÁKOM és a Veolia közötti szolgáltatási szerződés 2020-ig határozott idejű, de  ha a szerződő felek másként nem döntenek, akkor automatikusan határozatlan idejűvé alakul át. A Veolia határozott szándéka a szerződés folytatása és a fűtőmű további üzemeltetése a 2020. utáni években is. A társaság hosszú távú elköteleződését jelzi az is, hogy a 2015-ben megvásárolt Dunai Hőtermelő Kft. 2017-től tulajdonosi döntéssel beolvadt a Veolia Energia Magyarország Zrt.-be, vagyis a létesítmény működéséért közvetlen felelősséget vállalt az anyavállalat.

A távhőfelhasználók közvetlen ellátása sokrétű jogi, gazdasági és műszaki kérdés. A távhőszolgáltatás a jelenlegi jogi szabályozás szerint önkormányzati feladat, ezért annak esetleges kiszervezése, koncesszióba adása elsősorban az önkormányzat elhatározása lehet.

A közszolgáltatások szabályait, gazdasági környezetét és feltételrendszerét 2012 óta az állam határozza meg. Ennek értelmében a távhőtermelés és a távhőszolgáltatás egyaránt hatósági díjas. A hatósági díjat a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) javaslatára az innovációs és technológiai miniszter évente rendeletben állapítja meg. A MEKH alapos, elemző monitoring munkája és árelőkészítő tevékenysége a fenntartható gazdasági feltételek biztosítéka. A Dunai Hőtermelő Kft. 2015-ös átvételét összességében jó döntésnek értékeli a Veolia. Az elmúlt években a létesítmény üzemeltetése is hozzájárult a cégcsoport fejlődéséhez.

A távhőszolgáltató SZÁKOM és a távhőtermelő Veolia között harmonikus kapcsolat alakult ki. Minden műszaki, üzemviteli kérdésben folyamatosan egymás rendelkezésére állnak.

A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 25 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője. Önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi távhőtermelés, vagy a dorogi, esztergomi, tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság 2013 folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.

Az energetikai vállalatcsoport jelenleg több mint 1000 főt foglalkoztat több mint 250 telephelyen. Konszolidált árbevétele 2016-ban 52,8, 2017-ben pedig 55,1 milliárd forint volt. Ötven hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 12 városban immár 13,5 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte a vállalat további közel 117 ezer lakossági és intézményi ügyfél számára termel hőenergiát. (Fotó: Pap Miklós)