Brisbane-től Sao Pauloig
2019-01-23 - Több mint hatszázan szavalták együtt a Himnuszt a Magyar Kultúra Napján, január 22-én Százhalombattán, de nemcsak városunkban hangzott fel Kölcsey nemzeti fohásza, hanem a világ számtalan más városában, több kontinensén, sőt, a vízen és a levegőben is.
A Himnuszt szavaló magyarokról készült felvételekből közös videó készül, amelyen a költemény minden sorát mások mondják. A nemzeti kultúra összetartó és megtartó erejét jelképező projekt ötletgazdája Szigetvári József, a Barátság Kulturális Központ igazgatója, aki elmondta, hogy a külügyminisztérium és a Kőrösi Csoma Sándor Program segítségével sikerült megszervezni azt.

A százhalombattai Szent István téren a helyi általános és középiskolák, a Pesovár Néptánc Suli, valamint az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium diákjai és tanárai mellett városlakók is csatlakoztak az idei nagy versmondáshoz. A forró teával biztosított gyülekező alatt- és a többi kultúranapi rendezvény során - Cseh Tamás szólt a hangszóróból. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadóművész – a Himnuszhoz hasonlóan - január 22-én született.

A megjelenteket Szigetvári József köszöntötte, és felsorolta, hány helyen szavalják egy vagy közel egy időben magyarok a magyar himnuszt – többek között a dubaji légitársaság magyar utaskísérői a levegőben is, a Jamaica felé tartó Royal Caribian luxushajó fedélzetén huszonöt magyar táncos, egy baráti társaság az ausztráliai Brisbane-ben azonos időben, amely náluk éjjel egy óra, számos határon túli magyar településen, több európai országban, de az Egyesült Államokban, Kanadában és a dél-amerikai magyar házakban is felhangzik Kölcsey Ferenc költeménye.

A terv az, hogy mindenki, aki részt vesz a közös szavalásban, rögzíti a sajátját a telefonjával, és a felvételekből egyetlen film készül, amelyet a főtéri versmondáson részt vevő intézmények is megkapnak majd. A világ számos pontján egyszerre "hazagondoló" magyart és a főtéri szavalókat mezőföldi és székelyföldi tánccal köszöntötték a Forrás táncosai, majd Berettyán Sándor és Nándor, a Nemzeti Színház művészei következtek. Előbbi Petőfi Fölszedem sátorfám című versét, utóbbi pedig Berecz András egyik mesegyűjtését adta elő, amely a művészet születéséről szólt.  

Végül hangpróba, majd felemelő pillanatok következtek, amikor a népes társaság a színművészek és Szigetvári József vezetésével elkezdte szavalni a Himnusz sorait. (Fotó: Medgyesi Milán, Pap Miklós)