Megújul a város kapuja
2019-01-21 - A vasútfejlesztési projekttel párhuzamosan az önkormányzat is építkezésbe kezd a Városkapu úton, a vasútállomás előtt, Százhalombattán. A beruházással teljesen megújul a legjelentősebb közlekedési csomópont, amely az érintett terület, de az egész város fejlődésének is új lendületet adhat– hangsúlyozta Vezér Mihály polgármester a terveket ábrázoló makett mai bemutatóján.
A nagyméretű makettasztalt – amely a jármű-, gyalogos és kerékpáros forgalmat is elképzelhetővé teszi - a városháza B épületének földszintjén állították ki, ahol nyitva tartási időben bárki megtekintheti. Bemutatásán részt vett Oláh M. Zoltán főépítész, Csima László, a Polgármesteri Hivatal műszaki munkatársa, a képviselő-testület több tagja, valamint a SZÁKOM és a Korshak Kft. vezetője is.

Ma még jobbára csak a kényelmetlenségeket érzékeljük a vasútfejlesztés kapcsán, de a nagyberuházás és a hozzá kapcsolódó önkormányzati fejlesztések sokkal jobb helyzetet teremtenek a kocsival, busszal, vonattal, gyalogosan vagy kerékpárral közlekedőknek, és jelentősen hozzájárulnak majd a város fejlődéséhez – mondta Vezér Mihály, aki a makettasztal mellett részletesen bemutatta az elképzeléseket. A tervek szerint a párhuzamosan zajló, illetve egymásra épülő beruházások 2020 végére készülhetnek el.
A vasútfejlesztést bonyolító Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) eredetileg aluljárót épített volna a vasútállomástól az ipari parkig, a jelenlegi tervek azonban csak a sínek alatti szakaszt tartalmazzák. Az átjáró folytatását a költségek leszorítása érdekében elvetették, ezért azt az önkormányzat szeretné megvalósítani, amennyiben lehetősége nyílik rá.

Önkormányzati beruházásban készül el a vasútállomás környékének teljes rekonstrukciója is, amelynek a keretében körülbelül a háromszorosára fog emelkedni a P+R parkolók száma, P+K (parking and kiss) parkoló és új dísztér létesül a vasútállomás épülete előtt, ahol a közeli emlékművek is helyet kaphatnak, és biztonságosabbá, komfortosabbá válik a közlekedési rend a Városkapu út érintett szakaszán.

A közlekedési fejlesztés lényege, hogy a Városkapu út és az Iskola utca kereszteződését T alakúra építik át, amelyből elmarad az átjárás a vasútállomás felé. Ez teszi lehetővé az említett köztér kialakítását is. Az állomás előtti buszútvonalhoz és a P+R parkolókhoz a ki- és bejárást az Iskola utcától elhúzva, a most is meglévő két közlekedési kapcsolaton építik ki.

Vezér Mihály hangsúlyozta: az átalakítások legfontosabb célja, hogy mind az ingázók, mind az alkalmi utazók számára komfortosabbá váljon a közlekedés, és a jövőben minél többen válasszák az olcsóbb, környezetkímélő, helyenként 160 km/óra sebességgel haladó vasutat a főváros megközelítésére.

A NIF beruházásában körforgalom épül a Berzsenyi utca és a Városkapu út kereszteződésében, amelyből felüljáró vezet majd az Iparos úton keresztül az ipari parkba. A vasútállomás és P+R parkolók felőli gyalogos forgalom megkönnyítése érdekében ehhez a felüljáróhoz lépcső, illetve lift készülhet az önkormányzat beruházásában.

Vezér Mihály arról is tájékoztatott, hogy az idei költségvetésbe a Városkapu-beruházás tervezésére szeretnének pénzt elkülöníteni, míg a kivitelezést a 2020-as költségvetésből valósítanák meg.

Máris sokat változott a Városkapu környéke azzal, hogy kivágták a növényzetet a vasúti töltés mellett, így láthatóvá vált az ipari park, és áttekinthetőbb lett az egész terület – emelte ki Oláh M. Zoltán főépítész. A MÁV kezdeményezte, hogy kapjon helyi védettséget a vasútállomás típusépülete, amely előnyös lenne a város számára, hiszen azt jelentené, hogy a vasúttársaságnak kötelessége az ingatlant a jelenlegi formájában és állagában megőrizni. A jelenlegi elképzelések szerint a távolsági buszok is az állomásépület előtt állnának meg, így az – a NIF által tervezett belső felújítás után – a busszal és vonattal utazók számára is fűtött váróteremként funkcionálhat.

Mindemellett kényelmesebbé válik a várakozás a peronokon is, amelyek fedelet kapnak a vasútfejlesztési projekt részeként.

Az állomásépület elé tervezett új köztér a befelé és a kifelé történő közlekedést is kényelmesebbé, rendezettebbé, biztonságosabbá teszi az autók, buszok, gyalogosok és kerékpárosok számára.

A főépítész hangsúlyozta: a vasútfejlesztés és a hozzá kapcsolódó építkezés, területrendezés várhatóan megélénkíti majd a településrész forgalmát, növelheti az ingatlanok értékét, amely további építkezéseket, fejlesztéseket generálhat a magántulajdonú ipari és lakótelkeken, az ipari park déli szektorában, illetve a MOL Dunai Finomító környezetében található beszállítói telephelyeken, ahol ehhez jelentős gazdasági erő koncentrálódik.

Az építkezések alatt folyamatosan kell számítani forgalomkorlátozásra a Városkapu úton és környékén. Átmeneti lezárás várható a Dunai Finomítóhoz vezető Olajmunkás úton is, amelyen keresztül provizórikus felüljárót építenek a 6-os út felé, amit a vasúti pálya nyomvonalának változása indokol. Jó hír az utazóknak, hogy a vonat- és buszközlekedést a beruházás alatt végig biztosítani kell.  (Fotó: Pap Miklós)