Lépésről lépésre, bizalommal
2019-01-18 - Hat hónap leforgása alatt három fejlesztési pályázaton is sikeresen szerepelt a százhalombattai KATHAT Kft. Katona István ügyvezető szerint érdemes időt és energiát fordítani a részvételre, még akkor is, ha az eredményességhez nagyon sok és sokféle feltételnek kell teljesülnie. 
A kormány 2018 májusában hirdetett telephelyfejlesztési pályázatot a kkv részére Pest megye fejlesztését szolgáló programja keretében. A januárban kihirdetett elbírálás alapján 87 cég kapott összesen 4,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást.
 
Százhalombattán egyedül a KATHAT részesült belőle. A közel 34,4 millió forintból azonban csak mintegy 28 milliót tud felhasználni, mivel két másik sikeres pályázatával elnyert pénze meghaladja az úgynevezett de minimis plafont. Az Európai Unió de minimis (csekély összegű, az Európai Bizottság által nem vizsgált) támogatásokra vonatkozó szabályai alapján egy cég nem kaphat 200 ezer eurónál többet három pénzügyi év alatt.
A 2010-ben alapított, távközlési hálózatépítéssel foglalkozó KATHAT nem volt mindig ennyire bevállalós a pályázatok terén. Az ügyvezető szerint először is el kellett hozzá érni egy olyan bevételi volument, amikor már lehet komolyabb fejlesztésekben gondolkodni, másodszor pedig a pályázatírásba is bele kellett tanulni. Ők az első alkalommal "vért izzadtak". Hiába vannak ugyanis sikerdíjas pályázatíró cégek, semmit sem tudnak magáról a pályázóról. Magának kell előállítania valamennyi kimutatást, adatot, információt, amely szükséges a pályázathoz, miközben valószínűleg először találkozik olyan fogalmakkal, mint például a "korosított mérleg." Természetesen lehetnek egyéb olyan feltételek is – például a saját tulajdonú ingatlan -, amelynek nem minden cég tud megfelelni. Nyilván óriási kockázatot jelent, hogy a pályázatírásba fektetett rengeteg időt és munkát más hasznos célra is lehetne fordítani, de a KATHAT esetében például százszázalékos eredményt hozott az első három pályázat, amibe belevágtak.  

Egy 45 és egy 23 milliós munkagép vásárlásához 30 százalék, valamint négy kisebb, összesen mintegy 32 millió értékű munkagép beszerzéséhez 55 százalék vissza nem térítendő támogatást nyertek el tavaly. A telephelyfejlesztésre benyújtott harmadik pályázatuk egy 82 millió forint bekerülési költségű épület megvalósítására vonatkozik. Jelenleg bérelt telephelyen működnek az ipari parkban, a közelmúltban azonban sikerült telket vásárolni ugyanott. A döntést elsősorban az motiválta, hogy az építkezésen munkát lehessen biztosítani a dolgozóknak azokban az időszakokban is, amikor a cégnek nincs megrendelése.

Katona István 18 évesen, a nővére után költözött Százhalombattára, hogy az akkori DKV-ban helyezkedjen el. Családjával azóta is városunkban él. Kezdetben három műszakban dolgozott. Első vállalkozását még a ’90-es években alapította társaival a nagyvállalat optikai kábelen alapuló számítógépes hálózatainak építésére, javítására, bővítésére, amivel néhány éves szünetet kivéve azóta is foglalkozik. A KATHAT jelenleg egész Nyugat-Magyarországon végzi ezt a tevékenységet, a benzinkutaktól a különféle üzemekig számos MOL telephelyen.      

A megrendelések szempontjából nagyon fontos a több évtizedes beszállítói múlt, aminek köszönhetően munkatársai nagyon jól ismerik a telephelyeket, de a speciális szakfeladatok is hozzájárulnak ahhoz, hogy viszonylagos bizalommal tekintsenek a jövőbe.

Erre ugyanis feltétlenül szükség van, ha valaki életképes, vagyis folyamatosan fejlődő vállalkozást szeretne működtetni – vélekedik az ügyvezető. Hozzáteszi, az elmúlt években több esetben ruházott be olyan eszközökbe, amelyek egy-egy új megrendelés miatt váltak szükségessé. Természetesen minden beszerzést arra a bizalomra alapozott, hogy az aktuálisat további megrendelések követik majd.

A KATHAT-nak jelenleg 54 alkalmazottja van. Többségük fizikai dolgozó és az Alföldről ingázik a cég kisbuszaival, kisteherautóival. Korábban gyakorlatilag nem rendelkeztek nagy értékű munkagépekkel. Az elmúlt három év beszerzései nagyban hozzájárultak a növekedéshez. 2017-ben 240, ’18-ban 360, tavaly pedig 550 millió forint árbevételt értek el.

Katona Istvánt 2002 óta Százhalombatta legnagyobb sportegyesülete, a VUK elnökeként is sokan ismerik a városban. Mint mondja, cége növekedésével egyre nehezebbé vált összeegyeztetni a kétféle feladatkört, a gazdasági szférában elsajátított rendszerszemlélet azonban sportvezetőként is eredményessé teszi. Az utánpótlásegyesületben megélt sikerek pedig rengeteg örömet jelentenek számára, főként, amikor kisfiának drukkolhat a korosztályos labdarúgócsapatban.