Férfiak éve a könyvtárban
2019-01-15 - Világtendencia, hogy egyre kevesebben olvasnak klasszikus formátumú könyveket, a könyvtárak több funkcióját – például az irodalomközvetítést és információszerzést – maga alá gyűrte az internet. A könyvtárak világszerte újabb területek, feladatok és eszközök felfedezésével és alkalmazásával igazodnak a változó igényekhez.
A százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár azt a célt tűzte ki maga elé, hogy ebben az évben elsősorban a férfi olvasókat igyekszik be- vagy visszacsábítani az intézménybe. Meghirdették a Férfiak Évét. Keresik azokat a fiúkat és urakat, akik már szeretik a könyvtárat és szívesen megosztanák másokkal, mit jelentenek számukra az intézmény lehetőségei, adottságai. Idén a már megszokott programok is hangsúlyosabban a férfiak érdeklődési köréhez igazodnak: tervezik férfialkotók férfias alkotásainak – fotóknak, festményeknek, szobroknak – a bemutatását, szeretnének modell- és LEGO-kiállítást, valamint börzét, pénzügyekről, sportról, technikáról szóló előadásokat. Több alkalmat is terveznek, amelyekre kimondottan apákat és fiaikat várják. A Városi Vers- és Prózamondó Versenyen javasolt téma ugyancsak a "fiús" szerzemények köre lesz. A Hírtükörben megjelenő könyvajánlóban is elsősorban fiúknak és férfiaknak szóló kiadványokról lesz szó.

Ezek mellett a megszokott mederben maradnak a Családi Mesedélutánok, a DiaKedd illetve a PapírszínházKedd összejövetelei, Hamvas Béla születésének és halálának, valamint a könyvtár névfelvételének ünnepi alkalmai.

Az idei év egyik legizgalmasabb eseménye a Magyar Olvasástársasággal közösen szervezett Országos Népmese Konferencia lesz szeptember végén.

A könyvtár is csatlakozik a Magyar Kultúra Hete Százhalombattán programsorozathoz. A DiaKedd műsorán magyar mondák és legendák szerepelnek január 22-én. A kulturális életről, az írói pályáról beszélget Fazekas Istvánnal Véghelyi Balázs január 24-én, csütörtökön. Magyar motívumok töltik meg az idei első Családi Mesedélutánt 26-án, szombaton. A Magyar Kultúra Napjától indul újra az "Együtt-egy-másért" projekt, amire iskolai osztályokat várnak a könyvtárban.

A középiskolás korosztály számára is újra felfedezésre vár a könyvtár. A könyvtárosok igyekeznek kitárni előttük azokat a kiskapukat, amiken keresztül ők is bemerészkednek az intézménybe. Tavaly klubok indultak az Ifjúsági Műhely szervezésében. A partnerek bíznak benne, hogy az idén folytatódhat az együttműködés. Továbbra is az irodalom elméletébe és gyakorlatába vezeti be az érdeklődőket a Kamaszkorom Íróköre Véghelyi Balázs vezetésével. A MANGA Klubban pedig nem csak a címadó stílussal foglalkoznak a résztvevők, hanem a japán kultúra számos területét körbejárják, még a nyelvvel is ismerkednek Géczi Johanna és Lieszkofszki Fatime vezetésével. A LÓbarátok társasága számára is sokféle lehetőség adódik – kvízjátékok, tapasztalatcsere –, amely élteti a kis közösséget. Szerveződik a sakkszakkör, és az intézmény nyitott a kívülről jövő kezdeményezésekre is.

Jó lenne minél szélesebb körhöz eljuttatni a tényt, hogy a könyvtár már régen nem az a sötét és poros-dohos, rejtélyes zegzug, ahol megreccsenő polcok között pisszegve csoszognak a kardigános könyvtárosok, ahogy sokszor még ma is ábrázolják egyes filmeken. Persze lehet, hogy a Harry Potter rajongóknak ez éppen csalódást jelent, de nem is őket kell meggyőzni arról, hogy a könyvtár jó hely. Természetesen továbbra is megvan a lehetőség, ha valaki szeretne csendben olvasgatni, átnézni a napilapokat, folyóiratokat, de a közösségi terekben lehet barátokkal időzni, a gyerekkönyvtárban társasozni, vagy a babzsákokban heverve beszélgetni. A könyvtárosoknak meggyőződésük – és a tapasztalatok is ezt mutatják –, hogy ha sikerül átlépni a küszöböt és felfedezni a mai könyvtár valódi hangulatát, lehetőségeit, nincs olyan, aki ne találna benne valami kedvére valót. A többi között ezért is biztatják az oktatási intézményeket, hozzák el az ovisokat, iskolásokat egy-egy könyvtári vagy más témájú foglalkozásra a tanév során.