Tánc: múlt, jelen, jövő
2018-12-14 - Karácsonyváró műsorral ünnepelte alapításának 15. évfordulóját a Pesovár Ferenc Néptánc Suli december 9-én Százhalombattán. A gálaest második felében Levelek Kárpátaljáról címmel mutatta be közös táncszínházi előadását a Forrás Néptáncegyüttes és a Kárpátalja Táncegyüttes.
A Pesovár alapítványi művészeti iskola 2003 szeptemberében jött létre, és abban az évben, december 9-én került sor az ünnepélyes névfelvételre – mondta el Szigetvári József igazgató. Az órarend szerinti néptáncoktatás már 1991-ben elkezdődött a városban, és Martonvásár, valamint Szarvas mellett Százhalombattán az elsők között alakult meg a zeneiskola néptánctagozata. Ebből vált ki azután az önálló néptánciskola mintegy ötszáz növendékkel. Az oktatás sokáig a BKK-ban és "minden tornateremben" zajlott. Az iskola 2010-ben költözhetett a Szent István téri táncházba. A Pesovár néptáncsulinak a Forrás Néptáncegyüttessel együtt jelenleg is közel ötszáz növendéke van, akik Százhalombatta mellett Diósdon, Érden, valamint Tárnokon ismerkednek a magyar néptánccal, népművészettel és népi hagyományokkal. A gyerekek ma is lelkesek és érdeklődők, az alapítványi művészeti iskola fenntartásának azonban a szépségek mellett nehézségei is vannak. A központi elvárások magasak, a bevételek bizonytalanok, a telephelyek nem mindenhol olyan kiválóak, mint Battán. Mivel nagyon kevés néptáncpedagógust képeznek az országban, akadozik a tanárutánpótlás. Nem tesz jót a néptáncmozgalomnak, hogy a virtuális közösségekkel egyre nehezebb felvenni a versenyt.

A kárpátaljai népművészekkel és népművészettel hosszú évek óta szoros kapcsolatot ápol a Magyarok Öröksége Alapítvány és a Forrás. Pál Lajos és családja visszatérő közreműködője a Summerfestnek, Szigetvári Józsefnek jelentős szerepe volt abban, hogy az idei évben megalakult a Kárpátalja Táncegyüttes, amelynek immár az utánpótlásképzése, -építése is elkezdődött. Ősszel konferenciát is rendeztek a Barátság Kulturális Központban a kárpátaljai magyarok helyzetéről, az ottani szellemi, kulturális örökség megőrzéséről. Kárpátalja a "legvérzivatarosabb" magyarlakta terület – emelte ki Szigetvári József -, amely az elmúlt évszázadban ötször került más-más ország fennhatósága alá. Az ott élő magyar fiúk közül novemberben ismét sokan katonai behívót kaptak, a magyarok ki vannak téve a szélsőséges ukrán nacionalisták zaklatásának, de mindezek ellenére is őrzik nemzeti kultúrájukat, és a legszebben beszélik a nyelvünket.
A terület újkori történelmét dolgozza fel a Forrás Levelek-sorozatának harmadik darabja, amelynek táncban és részben valódi családi levelek alapján, emberközelben elmesélt története Trianon előtt kezdődik és napjainkban fejeződik be.

A tervek szerint a darab január 27-én, a Magyar Kultúra Hetében ismét bemutatásra kerül Százhalombattán. A Magyar Kultúra Napján, január 22-én 13 órakor pedig nemcsak a Szent István téren szavalja majd mintegy ezer diák a magyar Himnuszt, hanem Kárpátalján és szerte a világon számos diaszpórában. A határon túli magyar kultúrát támogató Kőrösi Csoma Sándor Program keretében a közös szavalásokat videófelvételek rögzítik majd, amelyekből egyetlen film készül az élő szellemi örökség bemutatásaként. Szigetvári József kiemelte: a főtéri közös versmondásra nemcsak a középiskolásokat, hanem minden érdeklődőt szeretettel várnak.