Volt egyszer egy Százhalom
2018-12-14 - Az idén húsz éves Faluvédő Egylet tizennégy család élettörténetét bemutató kötetet adott ki Volt egyszer egy Százhalom címmel. A kötet bemutatójára december 7-én, a Zenálkó Etel Közösségi Házban került sor. Az érdeklődőket Sinka László alpolgármester köszöntötte. Mint mondta, jó, hogy vannak köztünk olyanok, akik mernek vállalni valamit és tesznek is érte.
Az alpolgármester kiemelte: Jankovics Márta a Faluvédő Egylettel elindított egy olyan dolgot, amiről tudjuk, hogy jó, de foglalkozni kell vele, és ő ezt is felvállalta. Ő maga mindig azonnal elolvassa a Százhalom újságot, a Kalendáriumot és mindig talál benne újdonságot, pedig itt élt ő is. A Volt egyszer egy Százhalom című kiadvánnyal még kézirat formájában találkozott, és már akkor felemelő volt olvasni. A bemutatott családok mellett más családok és Százhalombatta történetét is megismerhetjük. A könyv kicsit társ is, mert ha velünk van, egy másik dimenzióba visz minket. Ez bátor dolog volt az amatőr íróktól, hálásak lehetünk nekik a gondolatért, a munkáért, mert a könyv a múltról és a jelenről szól, de a jövőnek üzen.

Megnyitóbeszéde után Tóth Ernő Németh Istvánnal, a Százhalom folyóiratban folytatásban megjelent Hatodik nemzedék című családtörténet szerzőjével kezdte a beszélgetést. Arra a kérdésre, hogy mi késztette a család történetének megírására, Németh István azt válaszolta, hogy minden ember vágya, hogy nyomot hagyjon maga után. Neki több, mint negyven éves hangfelvétele van a szüleivel. Sok újdonságot is megtudott, sok esetben a véletlennek köszönhetően.

Ezt követően a kötetben szereplő egy-egy család képviselője beszélt arról, hogy milyen érzés volt újra megélni és le is írni családjuk múltját.

Jankovits Márta megköszönte Jován Lászlónak, hogy kitartó volt, hogy "hajtotta", mert a Faluvédő Egylet szinte minden kiadványa az ő érdeme. Ezt azonban nem lehet egyedül csinálni, ez csapatmunka, amit ez úton is köszön. A kötetben szereplő tizennégy család történetét tizenhárom szerző írta meg. Az András és a Szegedinácz család történetét Szegedinácz Anna írta meg édesanyjával, András Margittal készült hangfelvételek és saját kutatásai alapján. A Bauer családot Bauer Margit, a Buzay családot Buzay József, a Csupics családot Csupics Katalin, a Dubecz családot Dubecz Tibor, a Jankovits családot Jankovits Márta, a Kocsány családot Müller Ferenc, a Kővári családot Kővári László, a Kurán családot Kovács Ferencné Kurán Katalin, a Mitrov Ivanov családot Mitrov Ivanov Mária, a Nedelkovics családot Sándorovics Erzsébet, a Pfeiffer családot dr. Pfeiffer Ádám, a Wejmola családot Forján Imréné Wejmola Irén írásai alapján ismerhetjük meg. (Fotó: Pap Miklós)