A nemzet egységét hirdeti Fazekas darabja
2018-11-19 - Szűnni nem akaró tapssal köszönte meg az előadást a közönség Fazekas István százhalombattai író gróf Széchenyi Istvánról szóló színdarabjának ősbemutatóján a Harkányi Szabadegyetemen november 13-án.
A pillanat érkezése című monodráma 1825. november 3-án játszódik a pozsonyi képviselőház oszlopcsarnokában. Széchenyi István, a felsőház tagja azon töpreng, hogy belépjen-e az alsóházba (a követek házába), ahol szavazata az akkori szabályok szerint nem lehet, s elmondja-e a nyelvünkért és tudományos életünkért való, tereket és látóhatárokat kitágító, s egyben jövőt is teremtő beszédét. Ennek a töprengésnek, a legnagyobb magyar hatalmas belső konfliktusainak lesz részese a néző már az első mondat után, s Széchenyivel együtt ismerheti fel társadalmi megosztottságunk történelmi okait, a műveltség, a nemzeti érzés és a haladás összefüggéseit, valamint azt is, hogy vannak alapértékeink, amelyek minden időben a politika fölött állnak.

A színdarab egyik nagy erénye, hogy Széchenyi naplójához hűen hangsúlyozza nemzeti hagyományaink és a keresztény értékrend fontosságát, s ezáltal Széchenyi gondolatait nemcsak közelebb hozza a ma emberéhez, hanem azok aktualitását is felmutatja. Fazekas Széchenyije így sóhajt föl: "Széthúzásunk az oka minden bajunknak." Majd, talán egész Európának üzenve, ezzel a megállapítással zárja egyik gondolatmenetét: "Csak akkor élhet a jog, ha vannak olyanok, akik éltetni tudják. Ezek hiányában minden törvénytelen." S mintha a mai magyarságnak mondaná: "... ahhoz, hogy közösen tudjunk munkálkodni, egy nyelvet kell, hogy beszéljünk!" Bártfay Rita rendező hagyja érvényesülni a lírai betéteket és merészen vállalja a monodráma dramaturgiai újdonságait, amelyek által láthatóbbá, érzékelhetőbbé válnak a belső ellentétek. Jánosi Dávid játéka nemcsak felemelő, hanem lélekkel teli.

Az ősbemutató előtt a szerző gróf Széchenyi Tímeával, Széchenyi István bátyjának egyenes ági leszármazottjával, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány elnökével beszélgetett, aki szót ejtett a trianoni problémákról, az ifjúság helyzetéről és a nemrég megalapított Stádium-díjról is. Fazekas monodrámája kapcsán Illyés Gyula szavait idézte: "Egy korszak attól lesz múlt, hogy megírják... s valamire való múlt megteremtéséhez néha nagyobb erő kell, mint a jövendőéhez: mindent pontosan a helyére kell tenni." Erdei Zoltán

Az ősbemutatót ezen a linken lehet megtekinteni: https://www.youtube.com/watch?v=TDlaxw0qW8Y