Mikor siketítőn bőgni kezd a gránát
2018-11-14 - Gyóni Géza, az első világháborúban elhunyt költő ikonikus versével nyílt meg a százhalombattai "Matrica" Múzeum új időszaki tárlata november 12-én. A kiállítás emberközelben mutatja be a 100 éve befejeződött első világégés battai történetét.
A megnyitóra zsúfolásig megtelt a múzeum emeleti kiállítóterme, ahol teljes sötétségben szavalta el a Csak egy éjszakára című költeményt Huff Zalán, akinek előadói tehetségét egyre több városi rendezvényen csodálhatja meg a közönség.

Nem ez az első rendhagyó, formabontó kiállítása az intézménynek – mondta el Vicze Magdolna igazgató, aki köszönetét fejezte ki a közreműködőknek, kiemelve Balpataki Katalin történészt, a tárlat megálmodóját és fő alkotóját.

Gratulált a szép kiállításhoz és a rengeteg résztvevőhöz Stencinger Norbert történész is, aki szerint a bemutató hűen érzékelteti a háború lélektanát és annak a háromszáz százhalombattai behívottnak a sorsát, amely tipikusnak mondható, de azt is, hogy a történelem valóban egyéni sorsok sokaságából áll. Miként az atombomba ledobása előtt csak néhány tudós volt tisztában a várható pusztítás mértékével, az első világháborút megelőzően is csak a tisztikar elenyésző hányada sejtette: mennyire el fognak húzódni a harcok, és milyen borzalmakat kell átélniük a résztvevőknek. A lövészárkok, kötözőhelyek, tábori kórházak és hadifogolytáborok valóságán túl a kiállítás azt is megmutatja, hogy az élet mindenhol és mindenki számára megváltozott. A mezőkön a gyerekek és a nők dolgoztak, a hazatérő hadirokkantakat társadalombiztosítás híján a családnak kellett eltartani. Arról pedig, hogy milyen lelkiállapotban tértek haza a katonák, senki sem beszél. Mekkora trauma lehetett naponta azt tenni – gyilkolni -, ami ellen egy életen át nevelték őket? A történész személyes élményét elevenítette fel egy férfiról, aki 18 évesen harcolt az olasz fronton, de 90 évesen, a halálos ágyán is azt kérdezte: "Meg fog nekem bocsájtani a jó isten?"

A megnyitón elhangzott egy frontról írt levél is, bizonyos Micikének, amely ugyancsak átélhetővé tette, mit is jelentett valójában, emberi közelségben a világháború, amit kitörésekor szinte ünnepeltek Európában.

A tárlat enteriőrökkel, falfestményekkel, egyedi és kreatív applikációkkal, személyes, művészi hangvételű rövid szövegekkel és néhány eredeti  tárggyal mutatja be történelmünk véres és szégyenteljes fejezetét, amelyből nem maradhatott ki igazán senki sem. Március 4-ig látogatható, amely időszak alatt a múzeum munkatársai szívesen segítenek az első világháború során eltűnt ismerősök, rokonok sorsának felkutatásában.