A módszertani megújulás lehetősége, avagy Erasmus+
2018-10-30 - Az Arany János Általános Iskola és Gimnázium jelenleg futó 4 Erasmus+ projektje közül 2 projekt KA1-es, ami azt jelenti, hogy pedagógusaink európai továbbképzéseken vehetnek részt a pályázaton elnyert összegből. A Ready! Study! Click! című, lassan a végéhez érő projektünk célja a digitális pedagógiai módszerek és IKT eszközök használatának az elsajátítása. A kétéves projektben 8 kolléga tudott Európa különböző országaiba kiutazni és tanulni, a napjainkban rendkívül fontos digitális kompetenciáit erősíteni.
Utolsó résztvevőként jómagam Portugáliában, Santa Maria de Feirában voltam egy 50 órás továbbképzésen. A képzések a helyi 2000 fős diáklétszámú középiskolában voltak, amely a szó minden értelmében európai felszereltségű: az 5 féle sportpályától az egyetemi szintű könyvtáron, a széles, tágas tantermeken, folyosókon, tanári helyiségeken át, a legmodernebb technikák alkalmazásáig. A csoportunkban 9 országból 20 pedagógus vett részt a húszastól a hatvanas korosztályig. A finn EUNEOS szervezésű kurzuson vettünk részt mely címének lényege: hogyan használjuk a tableteket az oktatásban. Számos hasznos applikációt tanultunk meg (Google Drive, G. Classroom, G.Form, Keep, i-nigma, SeeSaw, FilmoraGo, PhotoStories, stb....) amelyek segítségével változatosabbá tehetjük óráinkat, ezzel pedig diákjaink tantárgyi és a tanulás iránti motivációját növelhetjük. Hiszen az egyik legfontosabb "kulcs" az eredményes tanuláshoz a belső késztetés, azaz a motiváció megléte, amit a legnehezebb előhozni a mai diákokban. Ehhez van szükség a legújabb pedagógiai módszerek, eszközök használatára, mint pl. a projektünkkel megcélzott digitális módszerek alkalmazására.

A napi 8 órás tanulás mellett volt időnk a környékbeli települések (Espinha, Ovar, ..) valamint az Atlanti-óceán partjainak megtekintésére. A közeli festői Porto-ba is látogatást tett a csoport. A Duoro folyón hajókáztunk a festői meredek hegyoldalakat összekötő 6 csodaszép híd alatt egészen a torkolatig, megízleltük a híres portói borok zamatát, és meghallgattuk a szintén híres fado muzsika keserédes dallamait.

Hasznos digitális tudással, a portugál kultúra megismerésével és új európai iskolák kapcsolataival térhettem haza. Ezt a tudást az iskola, valamint a Tankerület pedagógusainak továbbképzés keretében fogom továbbadni a projektben részt vevő kollégáim tapasztalataival egybekötve november 13-án. A képzés 13 órakor kezdődik az iskolánkban, amelyre szeretettel várunk minden érdeklődő pedagógust!

A napokban pedig elindult a következő KA1-es projektünk, amely révén kollégáim az Európai Kulturális Örökség témában fognak új tudásra, tapasztalatokra szert tenni. Mindezek mellett a diákcserés KA2 pályázataink is folyamatosan szerveződnek, hiszen múlt héten indult a legújabb CHANCE című projekt mely keretében 5 országból fogadtuk iskolánkban új partnereinket.
 
Százhalombatta, 2018. október 28.

dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó
intézményvezető