Cheerleading - Világbajnok a battai diáklány
2018-10-18 - A százhalombattai Ripszám Emese is tagja volt annak az első magyar egyetemi cheerleading-válogatottnak, amely aranyéremmel jött haza az első Cheerleading Egyetemi Világbajnokságról. A versenyt október 3-a és 7-e között rendezték Lengyelországban. A sportágról és a sporteseményről a huszonkét éves orvostanhallgatóval beszélgettünk.
Ripszám Emese születése óta Százhalombattán él, jelenleg a SOTE általános orvos szakának harmadéves hallgatója és az egyetem VIII. kerületi kollégiumának lakója. Korábban hosszú évekig lovagolt, versenyzett díjugratásban, falmászásban és akrobatikus rock and rollban is, amely szerinte nagyon jó alapot adott cheer karrierjéhez.

A cheerleading modern, de hivatalosan bejegyzett sportág. A torna, az akrobatika és a tánc elemeit ötvözi. Eredete az amerikai focihoz és kosárlabdához köthető csapatos szurkolótevékenység. Nem azonos a cheer dance-szel, azaz a pom-pomlányok táncával.
"Leginkább a cirkuszi artistákhoz hasonlítanám magunkat – meséli Emese. Mi nem táncolunk, hanem piramisokat építünk, több méterre feldobjuk egymást, talajgyakorlatokat - rundelflikket, szaltókat - mutatunk be, miközben kapcsolatot tartunk a közönséggel és buzdítjuk a szurkolást. Ezt nevezik cheerface-nek. Folyamatosan és nagyon intenzíven érzékelnünk kell egymást, mert a szinkron, az együttműködés mindennél fontosabb."
Emese először az egyetem gólyatáborában találkozott a cheerleadinggel. A SOTE-n abban az évben kezdődött a cheer sportszerű gyakorlása. Emese csatlakozott a csapathoz, és számtalan felejthetetlen élménnyel, baráttal gazdagodott. A tavalyi prágai Európa-bajnokságon harmadik helyezést értek el az all girl válogatottal.

A világbajnok húszfős magyar vegyescsapat idén márciusban, egy válogatót követően alakult meg. A világversenyen a Small Coed kategóriában indultak, ami azt jelenti, hogy tizenhat lány és négy fiú lépett a porondra. A tagok mindegyike egyetemista, illetve friss diplomás. Akad közöttük óvónő, ápoló, gyógyszerész, orvostanhallgató, közgazdász, matematikus és pszichológus is. A világversenyre a megszokott klubedzések mellett négyórás közös tréningekkel készültek, és mindenki végzett a saját posztjának megfelelő erősítőgyakorlatokat, például konditermi vagy funkcionális köredzéseket. A világbajnoki gyakorlatsort háromnapos edzőtáborban állították össze augusztusban. Az egyik csapattag sérülése miatt a tábor utolsó napján több elemet is módosítaniuk kellett.
A világbajnokságon megállíthatatlannak bizonyultak. A verseny második napján, bemelegítés közben történt súlyos kézsérülés ellenére is bajnokok lettek kategóriájukban. Sérült társuk fájdalomcsillapító injekcióval mutatta be gyakorlatát, amely után Emese kézben vitte le őt a porondról.

Az egyetemi válogatott ebben a felállásban nem edz tovább együtt. Emese a SOTE csapatával készül a tavaszi Medikus Kupára. A következő egyetemi cheerleading világbajnokság Koreában lesz 2020-ban, egyelőre nem tudni, hogy indul-e majd magyar csapat.

Emese a rendszeresen végzett testmozgás jótékony hatása mellett a cheerleading közösségkovácsoló erejét emelte ki. Neki a csapattársai a legjobb barátai, második családjukként tekintenek egymásra. Mivel a sportág "megköveteli" a jókedvet, a fizikailag kimerítő edzéseken feltöltődnek lelkileg. Egyre több sport-, illetve egyéb rendezvényre kapnak meghívást. Emese azt is kiemelte, hogy a cheer veszélyes sport, a sérülések elkerülhetetlenek. Ezért is nélkülözhetetlen a maximális összhang, bizalom és odafigyelés.