Rendezett Duna-part, új postahivatal
2018-10-17 - Az óvárosi Duna-part rendezésével és a helyi posta helyzetével kapcsolatban tartott lakossági fórumot Sinka László alpolgármester, a településrész képviselője a Zenálkó Etel közösségi házban október 15-én.
Köszöntőjét és bevezetőjét követően átadta a szót Tóth Zsoltnak, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság ágazati főerdészének, aki részletes tájékoztatást adott a Duna-part rendezésének menetrendjéről a mintegy hetven érdeklődő részére.

Mint mondta, az érintett partszakasz valamikor kavicsos volt, de mára föliszaposodott. Mivel az elmúlt évtizedekben nem volt karbantartás, a fák – különösen a fűzfák – megnőttek, megöregedtek, megbetegedtek. A rendezés megtervezését és kivitelezését nehezíti, hogy a terület a NATURA 2000 hálózathoz tartozik, és mint vízi élőhely más, szigorúbb szabályokat is figyelembe kell venni. Térkép készült a téglagyár és a komp közötti partszakasz faállományának helyzetéről, ezen és a helyszínen is bejelölték a problémás fákat. Jelenleg a további lépéseken dolgoznak. Készül egy újabb térkép, ami a beültetendő növényeket mutatja majd. A tervet az erdészeti hatósághoz is be kell nyújtani engedélyezésre. Ami biztos, hogy a kivágott növényzet helyére a Duna árterére jellemző fajokat ültetnek vissza. Az ártéri erdő jellemzője víz, bokor, fűzes sáv, ezt szeretnék itt is megvalósítani, ami egyébként a természet jóvoltából már el is indult. Ritkítani fogják a vattázó fák számát, mert ha nem is allergének, rendkívül zavaróak. A vizsgálat során megjelölt, azaz kivágásra szánt fákat előbb-utóbb ki fogják vágni. Terveik szerint ez nem egyszerre, azaz tarvágással történik majd, bár vannak területek, ahol ez elengedhetetlen. Amelyik fa nem annyira beteg, megpróbálják megmenteni, de sajnos, a fűzek egykorúak, és szinte mind beteg, annyira, hogy még kivágott állapotban sem lehet hasznosítani. A karbantartás ideje alatt a lakosság számára engedélyezik a fahulladék összegyűjtését. Első körben a téglagyár és a komp közti területet teszik rendbe, közben a Duna-part további szakaszain is elvégzik a vizsgálatokat, elkészítik a terveket.

Sinka László elmondta, hogy régóta, intenzíven dolgoznak ezen az ügyön, a munkába Szalai Attila és Szél Pál képviselők is bekapcsolódtak. A fórumot azért hívták össze, hogy mindenki megismerje a terveket. Mivel a területet sokféle szabály védi, az önkormányzat nem avatkozhat be saját hatáskörében, szorosan együtt kell működnie a hatóságokkal. A legfontosabb cél, hogy a lakosság veszélyérzet nélkül élvezhesse a partot. A területet sokan magukénak érzik, még fákat és egyéb növényeket is ültetnek. Ez a tájékoztató üzenet is: aki részt venne a megvalósításban, azt szívesen látják.

Szalai Attila hozzászólásában első lépésként az életveszély elhárítását jelölte meg, mivel néhány fa ténylegesen veszélyt jelenthet az arra sétálókra.

A fórum résztvevői megemlítették, hogy a faültetés jó dolog, de a tapasztalat az, hogy utógondozás nincs. Például a játszótéren is a lakosság locsolta a fiatal csemetéket.
Tóth Zsolt szerint jó, ha a lakosság felvállal ilyen feladatokat. Több érintett háznál rézsű épült, ahova szintén fákat fognak ültetni. Kéri, hogy az ott lakók figyeljenek a növényekre. A kijelölt területeken található betonelemeket betakarják földdel, hogy ott is lehessen ültetni.
 
Klimsa Arthur képviselő elmondta, hogy maga is végig járta a területet Tóth Zsolttal, és tapasztalta, hogy mekkora a baj. Szívügyének tekinti a terület rendbetételét.

Kérdésre elhangzott, hogy a tervek szerint az ősszel kivágott fák helyét tavasszal ültetik be. Az első két évben a most tervezés alatt álló területre kerül sor, az alsó szakaszok pedig ez után következnek.

Többen jelezték, túlzónak tartják, hogy a terület életveszélyes lenne, szerintük a legtöbb fán egyáltalán nem látszik betegség nyoma. A vattázó fákkal kapcsolatban pedig megjegyezték, hogy ha kis vágják őket, Tökölről ugyanúgy át fog jönni a vatta. Attól tartanak, hogy a most hangulatos erdős, ligetes Duna-parton tarvágás lesz, aminek következményekén egy plázs alakul ki.

Sinka László és Tóth Zsolt is igyekezett megnyugtatni a jelenlévőket, hogy nem lesz csupasz a terület. A felmérésbe a lakosság jelzései alapján kezdtek, és továbbra is kérik a lakosságot, hogy pontos helymeghatározással jelezzék feléjük, ha beteg vagy veszélyes fát találnak a területen. Az együttműködésnek hála, már az önkormányzat műszaki irodája is hozhat döntést a fakivágásról.  A cél, hogy ligetes maradjon, de biztonságossá váljon a Duna-part, amely átmenetileg rombolással is jár.

Elhangzott az is, hogy az ártérre bejáró autósok, motorosok nagy kárt okoznak a vegetációban, aki ilyet észlel, jelezze a megfelelő szervek felé!  

A fórum másik témája a helyi postával kapcsolatos tájékoztatás volt. Sinka László örömmel ismertette, hogy több hónapos aktív tárgyalás után sikerült megegyezni a Magyar Postával egy óvárosi hivatal nyitásáról. A törvény alapján huszonötezer alatti lakosságszám esetén egy posta üzemeltetése kötelező, és a Magyar Posta Zrt. elzárkózik minden olyan kéréstől, aminek számára anyagi vonzata van. A százhalombattai önkormányzat ezért is támogatta annak idején jelentősen anyagilag az új főpostaépület kialakítását, fenntartását. A főposta és a Tescoban lévő posta mellett a Dunai Finomítónál is működik egy postahivatal, amelyet az működő cégek használnak. Ez utóbbi postahivatalt költöztetik át az átalakítások után a Szent László út 17. szám alatti épület két helyiségébe. Az átalakításhoz – amelyet a Szákom Kft. végez az önkormányzat anyagi hozzájárulásával – másfél, két hónap szükséges, azaz várhatóan karácsony vagy újév környékén nyílik meg a postahivatal.

A Magyar Posta kérésére az első fél évben 8-tól 12-ig és 12.30-tól 15.30-ig lesz nyitva a hivatal, amely később, a lakossági igényeket figyelembe véve változhat. Elhangzott, hogy heti egy-két nap hosszabbított nyitva tartásra mindenképp szükség lenne, mivel a munkába járók munkaidőben nem tudják igénybe venni a szolgáltatást.

A fórum résztvevői egyéb óvárosi problémákat is felvetettek. A Panoráma út szennyvízelvezetésének kérdésére Vandlik Csaba, a Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájának vezetője elmondta, hogy a tervek elkészültek, de az engedélyezési folyamat miatt a megvalósítás a jövő évre húzódik. Janovszky Károly, a Szákom ügyvezetője hozzáfűzte, hogy a szennyvízelvezetés a Panoráma úton azért nehézkes, mert átemelők szükségesek.

Egy Matta-kerti lakos jelezte, hogy a településrészen nincsenek vagy nem megfelelőek a járdák, rendkívül nehéz gyalogosan közlekedni, és az oda vezető lépcső állapota is rossz. A temetőben sok az elhanyagolt sír, és talán nem lenne ennyi, ha szóró parcella létesülne. Egy másik hozzászóló szerint, ha lenne ilyen, talán nem a Dunába szórnák az emberek a hamvakat.

A zebrákkal és a közvilágítással kapcsolatban Janovszky Károly elmondta, hogy az önkormányzat az idén öt gyalogátkelő létesítését tervezte, egy elkészült, a többinek az engedélyeztetése folyik. Várhatóan 2019 első félévében adhatják át őket.

Az utak állapotával kapcsolatban Sinka László a prioritásokat emelte ki. A Botond utca most elsőbbséget élvez, mert a mezőgazdasági járművek nagy károkat okoznak, és az ott élő mintegy tíz család kénytelen térdig érő sárban közlekedni. Nagyon rossz állapotban van a Szabadság út virágbolt és temetői elágazás közötti része is.

Az érdi bicikliúttal kapcsolatban az alpolgármester arról tájékoztatott, hogy az EuroVelo program keretében az önkormányzat kapott útvonalterveket, amelyeket az érdi önkormányzattal egyeztetve véleményeztek. A falut Dunafüreddel összekötő hídra vonatkozó kérdésre azt válaszolta: jó lenne, de óriási a költsége, és ebben az esetben is figyelembe kell venni a prioritásokat.

Többen jelezték, hogy a Szent László úton egyes járdaszakaszok és kocsibeállók olyannyira elmorzsolódtak, hogy nehézkes rajtuk a közlekedés. Ígéretet kaptak arra, hogy az önkormányzat munkatársai hamarosan szemrevételezik a problémát és megoldást keresnek.