Találkozások
2018-10-11 - Ezzel a címmel tartottak ünnepi megemlékezést a jelenlegi és régi kórustagok, családtagok, barátok, ismerősök a Liszt Ferenc Vegyeskar fennállásának 45. évfordulója alkalmából szeptember 30-án Százhalombattán, a Barátság Kulturális Központban.
Szigetvári József video üzenetének megtekintése után a kórus népdalcsokrot adott elő az Arany János iskola Margaréta énekkarával, Kriesch András karnagy vezetésével és Szabó Éva zongorakíséretével. Ezt követően Takács Péter, a Barátság Művelődési Központ egykori igazgatója meghatódva emlékezett vissza az általa aranykornak tartott időszakra, amely alatt a Liszt kar hazai és nemzetközi hírnévre tett szert.

Mint mondta, a művészeti csoport két szál találkozásából született. A DKV Magyar Szovjet Baráti Társaság és a helyi Pedagógus Szakszervezet énekelni szerető tagjai hívták életre. Igazi kórussá 1973-ban vált, amikor Strausz Kálmán és Könözsi Veronika Százhalombattára költözött, és átvették az irányítását. A stílus kialakítása, a repertoár összeállítása Strausz Kálmán érdeme, aki nem csak jó kórusvezető volt, de rendkívül jó kapcsolatot alakított ki a tagokkal és a városi, vállalati vezetőkkel is. A kiváló szakmai munkának hamar meglett az eredménye, hiszen a Liszt megalakulása után két évvel már aranyminősítést kapott. Strausz Kálmán országos karrierjének felívelésével, bár szerette volna, már nem tudta a kórust megtartani. Az általa épített alapokon Z. Juhász Irén és Zongor Árpád kezdett építkezni. A munkájukat 2001 januárjától Megyesi Zsófia folytatta, szintén eredményesen. A kórus most is jó kezekben van. Nagyon fontos, hogy nyitott a fiatalok és más énekkarok felé is. Takács Péter felhívta a figyelmet a BKK előterében rendezett kórustörténeti kiállításra, amelyben "olyan emlékek láthatók, amelyek további emlékeket idéznek."

Nagy Györgyné egykori kórustag ünnepi szavalata után a Halom Televízió által készített Összhang – 45 éves a Liszt Ferenc Vegyeskar című félórás filmet tekintették meg a találkozó résztvevői.  

Kriesch András karnagy megköszönte a filmet a tévének és a résztvevőknek. Mint mondta, egy amatőr kórus esetében az elvárás nem lehet ugyanaz, mint a profiknál, viszont a produkciónak professzionálisnak kell lennie. Ő maga tizenöt éve dolgozik a kórussal, öt éve vezetőként. A kórus jelenlegi repertoárja több mint háromszáz darabból áll, de tizenöt éve még csak kétszáznegyven körüli volt. Követelés helyett finoman kell rávenni a tagokat a minőségi munkára, de az új énekesek becsábítása még ennél is nehezebb feladat. Úgy gondolja, hogy a kórusnak van jövője, és nagyon reméli, hogy megéri a századik évfordulóját is. Örök hálája és köszönete azoknak, akik kitartottak és azoknak, akik kihagyás után visszajöttek. Köszönetet mondott Cseh Évának, aki nyugdíjasként is segíti a kórus munkáját, külön köszöntötte Nagyné Mártit és a még mindig aktív Nyers Évát. Kiemelte: mindenkit szeretettel vár a vegyeskar október 27-i jubileumi koncertjére, amelyet Strausz Kálmán fog vezényelni.

A karnagy gondolatai után egymás után kértek szót a jelenlegi és a régi énekesek, akik egy-egy mulatságos történetet elevenítettek fel a vegyeskar múltjából. Zárszóként azokról is megemlékeztek, akik már nem lehetnek közöttük.