Magyarország legjobb úszó szakosztályát akarjuk megcsinálni
2018-09-19 - Alighogy visszatért a VUK SE-hez, olyan ajánlatot kapott, amelyet valószínűleg kevesen utasítanának el a magyar úszósportban. Hosszú Katinka kérte fel saját klubja szakmai vezetőjének. Vizi Csabával élete legnagyobb és legszebb szakmai kihívásáról beszélgettünk. 
Június közepén tért vissza a százhalombattai úszószakosztály élére, de nem sokáig örülhettek neki. Petrov Árpád, Hosszú Katinka új edzője és egyben az Iron Swim klub vezető edzője – régi tanítványa – hívta fel: "Lehet, hogy keresni fog Katka." Még aznap csörgött a telefon, az úszóklasszis az Egyesült Államokból jelentkezett. Egy hét múlva itthon találkoztak. "Beszélgettünk az elképzeléseinkről és megegyeztünk."

Az Iron Swim Kft. jelenleg hat edzővel, öt oktatóval és négy irodai alkalmazottal működik Hosszú Katinka egyszemélyes tulajdonában. Két részből áll, egy klubból, ahol százan versenyeznek gyerektől a felnőttig minden korosztályban, valamint egy angolszász mintára kialakított úszóiskolából. "Az úszásoktatásban a szülők elsősorban szolgáltatásként tekintenek a sportra, a szabad időpontválasztás és az egymást követő órák általában azt eredményezik, hogy kevés lehetőségük van közvetlen kapcsolatot kialakítani az oktatókkal. Mivel ezt fontosnak tartom, az Iron Swim Schoolban igyekszünk fogadóórákat, szülői értekezleteket szervezni" – mondja Vizi Csaba.

Budapesten óriási a "merítési lehetőség", az Iron Swim klub fiatal szakmai stábja pedig nagyon felkészült és céltudatos. A 22-30 éves oktatók között Vizi Csaba is fiatalabbnak érzi magát, nagyon élvezi a friss, motivált légkört.

A cél egyértelmű: "Meg akarjuk csinálni Magyarország legjobb úszó szakosztályát!" Az új szakmai igazgató szerint ehhez 3-5 évre van szükségük. A pozitív hozzáállás a legkisebbtől a legnagyobbig mindenkire jellemző a klubban.  A szakmai stáb hetente tart megbeszéléseket. "Egymást toljuk bele, hogy igen, jó lesz, igen, sikerülni fog!"
Két hónapja dolgozik az Iron Swimnél, a szakmai irányítás mellett elsősorban a felnőttekkel és az ifikkel foglalkozik, valamint a hátországot biztosítja, amíg Katinka és Petrov Árpád külföldön tartózkodik. Azt, hogy ő kísérje el a nemzetközi versenyekre az olimpikont, nem vállalta volna. Hétfőtől szombatig így is a Duna Arénában tölti a legtöbb idejét, fontos, hogy legalább a hétvégéken a családjával legyen. Természetesen a hazai versenyekre elkíséri tanítványait.

Petrov Árpád tíz évig edzősködött Svájcban, és ott szerzett edző-menedzser diplomát. Korábban, a 2000-es évek elején Százhalombattán versenyzett két évig. Többek között ő ajánlotta az Iron Lady figyelmébe Vizi Csabát.

Hogyan éli meg, hogy a világ egyik legjobb úszója mellett dolgozhat, és nagy valószínűséggel éppen sporttörténelmet ír? Költői a kérdés, nyilván eszébe sem jutott nemet mondani. Persze "Batta az Batta. Ha más egyesülethez hívtak volna – akár több pénzért –, biztosan nemet mondok. Bár ez egy kis város, kicsi merítéssel, de amit tanultam, azt az itteni lehetőségeknek köszönhetem."  A várossal, a helyi egyesülettel és edzőkkel napi kapcsolatban maradt. Tervezik, hogy Katinkával közös edzéseket hoznak össze Ilyés Laurának, elsősorban "a feje" érdekében. Az Iron Swimbe bárki mehet úszni, egy alapítványt is szeretnének létrehozni a kevésbé tehetősek számára, de azt nem tervezik, hogy más egyesületből csábítsanak át tehetségeket. Persze ha valaki szeretne jönni, tárt karokkal várják.

Milyennek látja Hosszú Katinkát közelről?  "Bármit csinál, azt nagyon koncentráltan teszi." Ezt tartja a legfontosabb jellemvonásának. A cél az, hogy az Iron Swim versenyzőjeként tovább íveljen a karrierje. "Árpival nagyon jól egymásra találtak."
Hol tart most az klub? Egy hónap nyári szünet után a versenyzők visszatértek az edzésekre és az iskolapadba. A medence szélén az a mondás járja: "Hol fáj? Mindenhol!" Az első versenyük a százhalombattai "Matrica" Kupa lesz október 13-14-én.

Vizi Csabát egykori versenyzőként, szakemberként, edzőként és sportszervezőként minden a vízhez köti. Szalai Jánostól tanult úszni, gyorsan versenyzői szintre jutott. A győri vízügyi szakközépiskolában szerzett víztechnikusi oklevelet, majd a Testnevelési Főiskolán úszóedzői diplomát. Részt vett a százhalombattai úszó szakosztály megalapozásában, amelynek 1993-ban lett a vezetőedzője. Tanítványai nemzetközi sikereket értek el, Bodrogi Viktort két olimpiára kísérhette el. A Pest Megyei Úszó Szövetség elnöke 1996-tól és a Magyar Úszó Szövetség elnökségi tagja 2000-től. A Városi Szabadidő Központ főállású műszaki munkatársaként mindhárom városi uszoda építésében és üzemeltetésében közreműködött. A MÚSZ alkalmazottja volt 2009-től ’10-ig, majd 2017-től 2018-ig. Az európai úszószövetség 2010-ben kitüntetéssel jutalmazta a budapesti Eb szervezésében végzett munkáját.