Gránitszív
2018-09-10 - Több százan búcsúztatták Mórucz Lajosnét, a Gólyahír Egyesület alapító elnökét Százhalombattán, a művelődési központ mögötti parkban szeptember 8-án. A civil szervezet egy szív alakú gránittömböt állított és egy fát ültetett a "Gólyamama" emlékére.
Ha egy szóban kellene összefoglalni Mórucz Lajosné Gabi örökségét, akkor az a szeretet lenne – mondta Vezér Mihály polgármester, aki a város nevében emlékezett. Kiemelte, különleges a helyszín – amely egyébként az elhunyt egykori Eötvös utcai otthonához is közel található -, ahol a Summerfest résztvevői ültetnek emlékfákat immár 25 éve az országhatárokat átívelő barátság jegyében. Ha sorra kerül a közterület elnevezése, lehetne a neve Szeretet park.

Aki fát ültet, az bízik a jövőben – folytatta a városvezető -, és ennek a bizalomnak olyan tevékenynek kell lennie, amilyen tevékeny Gabi néni szeretete volt. "Akkor leszünk méltók örökségére, ha folytatjuk a missziót, amiben hitt." Ahogyan a facsemete a jövőt, a gránittömb Gabi néni akaratát, hitét, elkötelezettségét szimbolizálja.  Ezeknek köszönhetően tudta megvalósítani küldetését, amelynek alapja az a gondolat volt, hogy minden gyermeknek családban a helye, hogy tisztelni és becsülni kell az életet adó anyákat, mert ha nem is tudják felnevelni gyermeküket, az örökbe adással gondoskodnak róla.

Mórucz Lajosné 901 gyermek örökbe adását segítette elő, és rengeteget tett a nyílt örökbe fogadás társadalmi elfogadásáért is. Mivel tudta, hogy az előítéletek oka a tájékozatlanság, minden felkérésnek eleget tett, mindenhol beszélt a témáról, ahová hívták. "Nem búcsúzunk, mert a gyermekeink által mindig közöttünk leszel" – hangzott el az örökbefogadók nevében.

Elsőként a százhalombattai önkormányzat mindenkori támogatását köszönte meg Oszlánczi Gyula, a Gólyahír Egyesület Felügyelő Bizottságának elnöke. Kiemelte, a 901 örökbe fogadott gyermek mellett arról a több mint kétszáz újszülöttről sem szabad megfeledkezni, aki Gabi néni és munkatársai segítségének köszönhetően az életet adó családjában maradhatott. Számára ugyanis az örökbeadás csak eszköz, míg a cél minden esetben a gyermek jóléte, legjobb elhelyezése volt. Iránymutató, sallangmentes személyiség volt, aki semmi mást nem akart, mint megoldani a gondokat. Tudta őszintén, egyszerűen kérni és megköszönni a segítséget.

"Szomorú és reményvesztett nő voltam" – emlékezett Fullajtár Ágnes az örökbefogadó szülők nevében, akinek elsőként Mórucz Lajosné mondta, hogy anya lehet. Gabi néni azután ott volt a szülővé és családdá válás minden fontos pillanatában a várakozás időszakától az első hetek "boldog, fáradt, ismerkedős, babaillatú" hetein keresztül a keresztelőn és az óvodaválasztáskor, majd akkor is, amikor kistestvér érkezett. Pedig Fullajtár Ágiék családja csak egy volt a több százból, amely a Gólyahírnek köszönhetően jött létre. Támogatott, tanácsot adott, példát mutatott. Egyebek mellett megértette a környezetével, hogy "az életkornak kevesebb szerepe van az életünk minőségében, mint azt gondolnánk."

A megemlékezés során ültetett facsemetét rengeteg könny öntözte, miközben a gránitszívre több kisgyerek is kíváncsian rátelepedett. Akire így emlékeznek, az valóban sokáig, talán örökre közöttünk marad.