A mi szakmánkra kevesebb figyelem jut
2018-08-22 - Magyar Ezüst Érdemkeresztet vett át az államalapítás ünnepe alkalmából Schmidt Monika, a százhalombattai Szülők Fóruma Egyesület elnöke Rétvári Bencétől, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkárától Budapesten, augusztus 17-én. Schmidt Monika harminc éve foglalkozik sérült gyermekek és fiatal felnőttek fejlesztésével.
A nevéhez fűződik a Születéstől Felnőttkorig Konferencia, amely az elmúlt tizenhárom év alatt a térség egyik legjelentősebb szakmai rendezvényévé vált, valamint a korai szűrés elindítása, amelynek köszönhetően számos kisgyermek kezdheti a születésekor várhatónál jobb esélyekkel iskolai tanulmányait.  

A Pető András Intézetben végzett konduktorként. Szakmai pályafutását is ott kezdte, a nemzetközi csoportban dolgozott, a mozgássérült gyerekek fejlesztésével és a szülők képzésével foglalkozott. Konduktorként került kapcsolatba a Szülők Fóruma Egyesülettel 1994-ben, amelynek 2000-ben lett az elnöke. A Budapesti Műszaki Egyetemen, közoktatási vezetőként másoddiplomázott 2007-ben, majd "A kora gyermekkori  intervenció elmélete és gyakorlata" képzésen vett részt a Korai Fejlesztő Központban 2009-ben. Fontos tapasztalata és meggyőződése, hogy a gyerekekkel csak a családon keresztül, azzal egységben érdemes foglalkozni, ezért végezte el a Károli Gáspár Református Egyetem mentálhigiénés szakember szakát. Az SZFE beszűkült anyagi lehetőségei miatt 2015 óta társadalmi munkában látja el az elnöki feladatokat - a menedzselést, a pályázatírás, a munkáltatói jogok gyakorlását –, és az Érdi Móra Ferenc Általános Iskolában vállalt főállást konduktor-gyógypedagógusként.

Tizenhárom éve szervezte meg kollégáival az első Születéstől Felnőttkorig Konferenciát, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend a pedagógusok, segítő szakemberek és szülők körében Százhalombattán is környékén. A rendezvényen neves szakértők adnak elő a nevelés- és fejlődés-lélektan, a pedagógia, pszichológia és társtudományaik érdekességeiről, aktualitásairól. Színvonala mellett az a szakmai és társadalmi összefogás is példaértékű, amelynek keretében évről évre létrejön.

Ugyancsak Schmindt Monika kezdeményezésére indult el a százhalombattai csecsemők korai idegrendszeri szűrése nyolc éve. A vizsgálatok célja azoknak a mozgásfejlődésben tetten érhető késéseknek és zavaroknak az időben történő felismerése, amelyek a későbbiekben gátolhatják a gyerekek optimális fejlődését, iskolaérettségét. A szűrés és a mozgásterápián alapuló korrekció az SZFE szakemberei, a védőnői szolgálat és a szülők együttműködésében valósul meg. A rendkívül eredményes gyakorlatot egy éve Törökbálinton is átvették, és mostanra Érden is komolyan érdeklődnek iránta.

Az SZFE a speciális és egyedi fejlesztés mellett több éven keresztül működtetett integrált családi napközit olyan gyerekeknek, akiket nem vettek fel bölcsődébe, illetve óvodába. Évekig az egyesület konduktora fejlesztette a Szivárvány Óvodába járó mozgássérült gyerekeket együttműködés keretében. Az SZFE a Regionális Autista Központ megalakulása előtt gyógypedagógiai ellátást nyújtott autista óvodások számára. Hosszabb ideig nappali ellátást biztosított fogyatékkal élő gyerekek és fiatal felnőttek számára. Az utóbbi években olyan megállapodást kötött a Sérültekért Alapítvánnyal, amely szerint kizárólag a 18 évesnél fiatalabb gyermekeket látja el, az idősebbek számára az alapítvány és társszervezete biztosítja ezt az ellátási formát.

Az SZFE fő támogatója mindig a százhalombattai önkormányzat volt, a város bevételeinek csökkenésével azonban az egyesület anyagi lehetőségei is drasztikusan romlottak. Több munkatársuktól is meg kellett válniuk – mondta Schmidt Monika -, de ezzel együtt a helyi társadalom erős támogatását is megtapasztalhatták. Rengetegen  ajánlottak fel számukra önkéntes munkát, 700 ezer forintos támogatás gyűlt össze számukra a Freedom újévi jótékonysági koncertjén, 400 ezer forintot kaptak a TESCO-tól az "Ön választ, mi segítünk" akció keretében. "Nagyon komoly erkölcsi elismerésként éljük meg, hogy a vásárlók a mi szervezetünkre szavaztak." Legutóbb a VUK edzője, Bálint Tibor ajánlotta fel számukra a Barcelona játékosa, Iniesta százezer forintot érő mezét, amelyet ajándékba kapott.

Schmidt Mónikának mindig voltak és jelenleg is vannak szakmai álmai. Szeretné elérni, hogy új iskola épüljön a nagyon öreg és elhanyagolt érdi Móra helyett. Nemcsak az a baj, hogy az épület valósággal düledezik, hanem az is, hogy a súlyosan, halmozottan sérült gyerekek fejlesztésére még itt sincs hely, illetve infrastruktúra. Jelenleg részben otthon foglalkoznak velük.  

"Amit egyre fontosabbnak érzek, az az összefogás. Hinni szeretnék abban, hogyha a szülői szervezetek, a konduktorok és a gyógypedagógusok együtt, közösen tesznek meg minden tőlük telhetőt, megoldódhat a Mórás gyerekek problémája."    

Otthon három gyermeket nevelt fel: 18 éves fia gimnazista, 21 éves lánya a Corvinuson tanul turizmust, 22 éves lánya pedig anglisztika szakon diplomázott és holland szakon tanul tovább.

A magas szintű állami elismerés nagy meglepetést és örömet jelentett számára. "Egy hónappal ezelőtt hívtak fel a miniszterelnöki hivatalból, hogy elfogadnám-e a kitüntetést. Különösen azért esik jól az elismerés, mert a szakmánkra viszonylag kevés figyelem irányul. Azok a gyerekek, akikkel mi foglalkozunk, kisebb eséllyel nyernek tanulmányi versenyt, de annál nagyobb szükségük van a támogatásra."