Esti mesék lázadó lányoknak
2018-08-02 - Holdvilágos éjszakán miről álmodik a lány? Hogy miként írja be a nevét a történelembe? Hogyan forgassa fel a világot, hogy aztán példaképként meséljék életét a jövő lányainak? Talán ilyesmikről álmodozott az a 100 különleges nő, akiknek portréját most egy-egy oldalpáron ismerhetjük meg a Móra Kiadó könyvéből.
Akadnak közöttük tudatos lázadók, mint az 1995-ben Nigerben született Balkissa Chaibou, aki megszökött a rákényszerített házasság elől, hogy orvos lehessen. Jelenleg is tanul, miközben azért harcol, hogy más fiatal lányok is kövessék példáját, és merjenek nemet mondani a kényszerházasságra. Vagy a több mint másfél évszázaddal korábban, 1822 környékén született Harriet Tubman, aki több száz rabszolgát szöktetett át Pennsylvaniába, ahol a szabadság várt rájuk. Természetesen nem maradhat ki Rosa Parks aktivista sem, aki 1955-ben fekete asszonyként nem adta át helyét a buszon egy fehér fiatalembernek. Egészen más történet a kanadai születésű Ann Makosinskié, aki már kislányként szeretett szerelni, különösen érdekelték az elektromos áramlást szabályozó szerkezetek. 2012-ben, mindössze 15 évesen megalkotta az Üres Zseblámpát, amelynek nincs szüksége más áramforrásra, mint az emberi test által termelt hőre. Még nála is fiatalabb egy évvel a szíriai Yusra Mardini, aki családjával együtt rendszeresen edzett a helyi uszodában. Ám egy nap bombatalálat érte az uszodát, majd nem sokkal később a házukat is. Semmilyük sem maradt, menekülni kényszerültek. A megpróbáltatásokkal teli út végén Németországban az volt az első kérdése: "Hol találok egy úszóegyesületet?" 2016-ban a világ első menekültcsapatának tagjaként vett részt a riói olimpián.

A kötet legrégebbi szereplője az időszámítás előtt 1508-1458 között élt Hatsepszut, az első női fáraó. A legfiatalabb és egyben legkülönösebb lány Coy Mathis. Ő ugyanis kisfiúként jött világra, de olyan határozottan lánynak érezte magát, hogy nem csak szülei, de végül egy bíró is úgy döntött, lányként élheti mindennapjait az általános iskolában.
A könyv mindössze néhány fontos eseményt villant fel a teljes történetekből. Mindenesetre jó kiinduló pont mélyebben is megismerni ezeket a kivételes személyiségeket. A letehetetlen kötetben sűrűn sorjáznak a különleges sorsok, életek. Szépen megfér egymás mellett a felfedező, a legfelsőbb bírósági elnök, a kolumbiai kémnő és az angol miniszterelnök, a kalóz és a cárnő, a biológus és az újságíró, sportolók, táncosok és zenészek.

Történelmi korok között cikázunk, egymástól térben és időben távol eső világokba kukkantunk be. A kulturális sokszínűség, a hihetetlenül színes paletta lendületbe hozza az olvasót. A történetek bizalommal töltik el akár a saját, akár a gyereke, vagy az egész emberiség jövőjével kapcsolatban. Erre az is okot adhat, hogy a könyv első, 2016-os megjelenését közösségi finanszírozás tette lehetővé. Egyre több alkotó – filmesek, bloggerek, képzőművészek – fordulnak a világ közösségéhez, hogy erre kifejlesztett oldalakon keresztül civilek kisebb-nagyobb támogatásaiból valósítsák meg elképzeléseiket.

A 100 különleges nő történetét 60 képzőművésznő illusztrálta a világ minden tájáról.
A könyv kölcsönözhető a Hamvas Béla Városi Könyvtárban.