Új portréfilm Csoóri Sándorról
2018-06-12 - Az utóbbi évek egyik legkülönösebb és a népköltészet hatásainak vizsgálata szempontjából talán mindezidáig legátfogóbb dokumentumfilmje készült el Csoóri Sándorról a Halom Televízió százhalombattai stúdiójában.
Nem kis feladatra vállalkozott Véghelyi Balázs százhalombattai író, amikor egy 2004-ben megtartott rendkívüli irodalomóra archív felvételeit felhasználva a népköltészet és a modern költészet kapcsolódási pontjait bemutató portréfilmet szerkesztett az utóbbi félévszázad egyik legnagyobb magyar költőjéről, Csoóri Sándorról. A szerkesztő munkatársa az a Fazekas István, aki legutóbbi drámáival országos hírnévre tett szert, akit Csoóri 2005-ben - barátságuk okán - a Hitel folyóiratot fenntartó alapítvány létrehozásával bízott meg. A Halom Televízió Fellegajtó nyitogató című filmje nemcsak azért fontos, mert jelentős kordokumentum, hanem azért is, mert annak második felében Csoóri Sándor részéről elhangzanak olyan megállapítások is, amelyekkel eddig még sem a műveiben, sem pedig nyilatkozataiban nem találkozhattunk. A film hitvallás a költészet hatalmáról, tisztelgés Csoóri Sándor előtt, s egyben méltó búcsú is a nagy költőtől, akit 2004-ben Fazekas István és Véghelyi Balázs hívott el Százhalombattára, hogy a modern költészet és a népköltészet kapcsolatáról, a magyar identitás dilemmáiról és a fiatalok szellemi lehetőségeiről rendkívüli irodalomórát tartson a battai középiskolásoknak.

A mai fiatalok épülése szempontjából szerencsésnek tartanám, ha a helyi televízión kívül a filmet valamelyik országos csatorna (mondjuk a Csoóri Sándor nevéhez erősen köthető Duna Televízió) is bemutatná. A nagy költő tizennégy évvel ezelőtt elhangzott megállapításai ma is rendkívül pontosak és megdöbbentően aktuálisak. Az interneten az alábbi linkre kattintva tekinthető meg a dokumentumfilm: https://www.youtube.com/watch?v=QSVQBeDe4dA
 
Erdei Zoltán