Hisszük, hogy van értelme
2018-06-01 - A százhalombattai Molnár Renáta egy súlyos beteg jászberényi fiatalembernek és családjának gyűjt támogatást a Facebookon. Szerény eszközei ellenére jelentős segítséget tudott nyújtani számukra az elmúlt két évben, az utóbbi időben azonban többen csalással vádolták, amely miatt elakadtak az adományok. A története arról szól, hogyan születik a fájdalomból emberség, a szenvedésből jóság.
A 16 éves jászberényi Farkas Ricsi az elsők között van, akik tüdőtranszplantáción estek át Magyarországon. Öröklött autoimmun betegséggel született, súlyos fájdalmakkal, betegségekkel – egyebek mellett izom- és látóidegsorvadással, szürkehályoggal - él. Fizikailag nem tudott az életkorának megfelelően fejlődni.

"A tizenkét kilogrammos Ricsi, aki gyerekruhákat hord, egyidős az öcsémmel, aki százhetven magas és hetven kiló körül lehet. Mégis a testvéremet láttam meg benne. Talán emiatt pörgettem vissza a fotóját. Egyébként sosem foglalkoztam különösebben a Facebookon olvasható jótékonysági felhívásokkal, mivel úgy gondoltam, nem vagyok olyan anyagi helyzetben, hogy segíteni tudjak" – kezdi a történetet Molnár Renáta, vagy ahogyan a "farkasfalkában" nevezik, Reni.

"Felhívtam Eszes Ágit, Ricsi anyját, hogy mit szólna, ha segítenék. Eleinte nagyon bizalmatlan volt. Kiderült, hogy azért, mert sokan visszaéltek a fia fotójával, és a saját számlájukra irányították az adományokat. Döcögősen indult a kapcsolatunk, elkezdtem gyűjteni a Facebookon. Kupakot, játékot, ruhát, fertőtlenítő és tisztítószereket, gyógyászati segédeszközt."

Létrehozott egy Facebook-csoportot Önzetlenül Farkas Ricsikéért névvel, de olyan más, nagy létszámú csoportokban is közzétette a felhívásait, amelyekből számítani lehetett támogatásra. Hajtható, beülős járművet szerzett Ricsi születésnapjára, akiről fontosnak tartja elmondani, hogy mentálisan tökéletesen ép, és ugyanazok a dolgok – autó, motor, szerelem – érdeklik, mint a többi hasonló korú fiút.  Tavaly Mikulásra tűzifát küldött a családnak egy cég. Reni is óriási örömmel élte át, amikor a szállításkor kiderült: három évre elegendő mennyiséget kaptak. A karácsonyra titkos gyűjtéssel is készült, és 700 ezer forintot adott át Ricsiéknek a Picard Cirkusz december 17-i előadásán.

Ez volt a legnagyobb "sikerünk" – így mondja. Valahogy nem jön a szájára, hogy az övé. A cirkuszban átélt boldog pillanatokat azután keserűek követték. Elkezdtek szállingózni a "Láttam, mennyi pénzt gyűjtötté", "Mivel ér a Ricsi többet, mint az én gyerekem?" és "Biztos magadnak gyűjtesz" típusú üzenetek.  Reni felkerült az atveros-oldalak.com feketelistájára is. Igaz, pár hét múlva levették, és bocsánatot kértek tőle, de az adakozás közben megállt és nem is igazán indult újra.

 "Szeretném megértetni az emberekkel, hogy Ricsiéknek nem elég egyszer segíteni. Csak gyógyszerekre és segédeszközökre 150 ezer forintot költenek havonta. Ricsi apukája heti hét napot dolgozik szobafestőként, az édesanyja ápolási ellátást kap, ami igen csak kevés."

Ricsi fizikailag majdnem olyan kiszolgáltatott, mint egy csecsemő. Lehajtott fejjel él, de nem azért, mert szomorú, hanem, mert folyamatos fájdalmat okoz neki a nyakába ültetett művéna. Mivel a mesterséges táplálást teszi lehetővé, nem veszik ki, amíg Ricsi nem hízik, ő viszont éppen miatta nem tud enni. Farkasék nagyon szeretnék kijuttatni a fiukat egy bécsi klinikára, ahol egy tüdőtranszplantált gyerekekkel foglalkozó professzor dolgozik, aki korábban már operálta őt. Úgy vélik, a tapasztalatai reményt jelentenek Ricsinek arra, hogy egyszer majd önálló életet élhet. Erre a célra tették félre a karácsonykor kapott 700 ezer forintot, és ezért folytatja a gyűjtést Reni is, miközben Farkasék számára a mindennapok anyagi túlélése sem egyszerű.

"Mindig a szegény emberek utolsó ezer forintját kapom meg. Legtöbbször olyanok küldenek, akiknek szintén beteg a gyereke" – meséli Reni, aki kezdetben megszámlálhatatlan celebnek és rádiónak írt, de süket fülekre talált.

A közgazdasági érettségivel és OKJ-s képesítéssel rendelkező 25 éves lány egy budapesti klímaszerelő cég vezetője mellett dolgozik asszisztensként és a Wake Upban tart fitneszedzéseket. A két munkahely mellett két kutyáról is gondoskodik. Az egyiket szintén a Facebookon találta. Egy járókelő vette észre, ahogyan ki akarták dobni egy emeleti ablakból. Az addig tenyészebként tartott csivava ugyanis nem ellhetett többet. Reni másik kutyája egy martonvásári, nem kívánatos szaporulat részeként került dobozba.

"A kutyáimat nem akartam, ők találtak rám. Ricsit sem én választottam, a találkozásunk meg volt írva nekünk. Akkor is vele maradok, ha rosszabbra fordulnak a dolgok, de közösen hisszük, hogy végül értelmet kap a tizenhat éve tartó szenvedése."

Ricsi befogadta a családjába, a "farkasfalkába", és Reni hátán egy újabb tetoválás készül ennek emlékére. Farkas kerül a többi motívum mellé, amelyek élete egy-egy fontos állomásának, tapasztalásának mementói. Nem volt könnyű ez az élet. Gyerekként éppen azok gyötörték, akiknek óvniuk, támogatniuk kellett volna. De ez már egy másik történet.