Erasmus+ diákcsere Szlovéniában
2018-04-26 - Ötnapos diákcsere programon vett részt a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium hat diákja és két pedagógusa a szlovén Slovenske Konjiceben. A találkozó a 2017 szeptemberében indult “safe.netizens@eu“ című Erasmus + projekt második diákcsere programja volt, amelyen a finn, olasz és spanyol partneriskolák is részt vettek.
A projekt témája a diákok digitális állampolgárságának fejlesztése, vagyis az, hogy a rendelkezésükre álló digitális eszközöket és programokat tudatosan, biztonságosan és hatékonyan tudják használni amellett, hogy fejlesztik idegen nyelvi készségeiket is. A találkozó fő témája ehhez kapcsolódóan a biztonságos és helyes internethasználat volt. A diákok filmek és prezentációk formájában bemutatták iskolájukat és városukat a többi résztvevőnek, valamint a találkozó előtt diáktársaikkal közösen kidolgoztak internetes szabályokat, és ezeket filmek és bemutatók formájában osztották meg társaikkal, illetve ezek alapján megalkották a projekt közös netikett szabályait is. Filmeket is készítettek az internet veszélyeiről és a digitális zaklatásról, valamint beszélgettek a megelőzésről és a lehetséges megoldásokról.

Az együtt töltött öt nap során számos foglalkozáson vettek részt, érdekes kvíz- és sportjátékokon mérték össze tudásukat és fejlesztették együttműködési készségeiket. Ismerkedtek a szlovén nyelvvel, kultúrával és konyhával, egy nemzetközi esten pedig játékokat, dalokat és táncokat tanítottak egymásnak.

Jutott idő kikapcsolódásra is. A találkozó résztvevői ellátogattak a szlovén fővárosba, Ljubljanába, ahol történelmi ismereteiket is bővíthették egy interaktív "időutazás" során. Jártak az ország második legnagyobb városában, Mariborban, valamint Bledben, ahol zöldellő erdők, havas hegycsúcsok és egy aprócska sziget látványa varázsolta el őket. Megcsodálták a szálláshelyüktől nem túl távoli Pokol-barlang cseppkő-kompozícióit is.
A diákok új barátságokat kötöttek, és rengeteg felejthetetlen élményben volt részük. Sokat fejleszthették kommunikációs készségeiket és angoltudásukat, hiszen a kommunikáció nyelve végig az angol volt.

Hazatérve átadják társaiknak a találkozó során elsajátított ismereteiket és közösen dolgoznak tovább a projekt témáján. A következő találkozó az Arany János iskolában lesz május végén. Minden partnerintézményből két pedagógus érkezik, hogy közös képzésen vegyenek részt és előkészítsék a projekt második évének feladatait – tájékoztatott Szabóné Jassó Ágnes projektkoordinátor.