Ne hagyd ki! Tetoválástörténet a "Matrica" Múzeumban
2018-04-17 - Színes látni- és olvasnivalók, ötletes, játékos elrendezés, eredeti technikai megoldások jellemzik a százhalombattai "Matrica" Múzeum tegnap nyílt tetoválástörténeti kiállítását. Az időszaki tárlat számos meglepetést tartogat a témában valamennyire jártas látogatóknak is.
Egyebek mellett egy négyezer éves tetoválókészletet, amelyet egy szigetszentmiklósi bronzkori temető egyik urnájában találtak régészek egy dr. Vicze Magdolna vezette ásatás során. A "Matrica" Múzeum igazgatója mesélt a megnyitó közönségének a leletről és arról, miként jöttek rá annak lehetséges funkciójára.

Ki gondolta volna, hogy a magyarok legkedvesebb királynéja, Sissi is tetováltatott magára? És azt, hogy vasmacskát hajókötéllel? És, hogy egy kocsmában? Hogy hová került az obligát motívum, az maradjon a kiállítás titka!

És ha már a meglepetéseknél tartunk, váratlanul sok százhalombattai tetoválás látható a bemutatóban, méghozzá azokkal a személyes vallomásokkal együtt, amelyekből kiderül, mit is jelent tulajdonosa számára a választott minta. A helyi gyűjteményben – ami középiskolások közreműködésének köszönhető – olyan motívum is akad, amelyben a Százhalombatta szó szerepel. Hogy ki varratta magára és miért, szintén derüljön ki a helyszínen!

A számos egyszerű de kreatív technikai megoldás közül mindenképpen ki kell emelni a sötétszobát, amelynek elfüggönyözött bejárata a +18-as figyelmeztető táblával egy tetováló műhely benyílója is lehetne. Ráadásul tényleg sötét van bent, így a látogató csak egyenként, a mobiltelefonja fényére hagyatkozva fedezheti fel a kirívóbbnál kirívóbb, például szemgolyó-, illetve pénisztetoválásokat ábrázoló fotókat. Ennyit az extrém részlegről és az őrületről! Azt viszont mindenkinek el kell ismernie a kiállítás egy másik szakasza alapján, hogy a sebesülések, műtéti hegek esztétikai korrekcióját szolgáló testfestések egyáltalán nem tűnnek öncélúnak, sőt, sok esetben a lélek gyógyulásához is hozzájárulhattak.  

A tetoválás nagyjából egyidős az emberiséggel és mindenhol elterjedt, amerre az ember. Funkciója, módszere, motívumkincse persze rendkívül változatos. Arra, hogy mégis miért kezdődhetett el, őskori mesével adott magyarázatot Fazekas Levente képzőművésztanár, de a tetoválás történetéről Pap Miklós képviselő, dr. Vicze Magdolna és a tárlat ötletgazdája, motorja, Balpataki Katalin is rengeteg érdekességet osztott meg a közönséggel. Mondjuk, ki gondolta volna, hogy Európában, sőt, Magyarországon előfordul a teljes hátas tetoválás hagyományozása – preparálva -, vagy, hogy a kriminalisztikában jelenleg is kimetszik és megőrzik az azonosítatlan tetemek tartós testfestéseit.

A megnyitó élményszerűségéhez két tehetséges battai fiatal, Huff Zalán és Győri Attila zenei közreműködése is hozzájárult. Az élmények ezzel nem értek véget, mert a július végéig látható időszaki tárlathoz minden hónapban kapcsolódik majd egy-egy interaktív program, például látványtetoválás, illetve hennázás. Öt fő felett - hétköznap előzetesen - minden látogatáshoz lehet – és érdemes – tárlatvezetést kérni.