Így lásson, aki látni akar
2018-04-12 - Csoóri Sándor-emlékesttel ünnepelték a Magyar Költészet Napját Százhalombattán, a Barátság Kulturális Központban április 11-én. A műsorban közreműködött a Magyar Rádió Énekkara, Császár Angéla és Rubold Ödön színművész, Fundák Kristóf, Sánta Gergely és Berecz István táncos, Navratil Andrea népdalénekes, valamint a Parapács zenekar.
A korábban a Fonó Budai Zeneházban bemutatott előadást megtisztelte jelenlétével dr. Balogh Júlia, Csoóri Sándor özvegye, a szellemi hagyaték gondozója, Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója, Szedlacsek Emília, az EMMI főosztályvezetője, valamint a költőnek 2015-ben díszpolgárságot adományozó Esztergom alpolgármestere és felesége.

Szigetvári József igazgató rövid köszöntőjében megemlítette, hogy Balog Zoltán minisztert is várták a rendezvényre, de kormányülésen vesz részt. A Forrás és a Magyarok Öröksége Alapítvány elnöke köszönetét fejezte ki a kormánynak és a tárcavezetőnek a Csoóri Sándor Programért, amelynek keretében jelmezekhez jutnak a néptáncosok.

A közönséget ezután Pálfy G. István egykori televíziós szerkesztő-műsorvezető köszöntötte, aki elmondta, az utóbbi években monográfiai mélységben foglalkozik a költőóriás munkásságával, szellemi örökségével. Az est folyamán érdekesen, értően és érzékenyen foglalta egységes gondolati rendszerbe a bemutatott verseket, esszérészletet, az MR által előadott Kodály-darabot, valamint a népzenészek és néptáncosok produkcióit, amelyek kifejezték Csoóri alapfelismerését, hogy a néphagyomány olyan egyetemes emberi szimbólumrendszerre épül, amely művészetileg egyenértékű a legmagasabb rendű költészettel. Műveit hangfelvételről saját előadásában, valamint Császár Angéla és Rubold Ödön tolmácsolásában hallhatta a közönség. A művészi színvonalon és plasztikusan szerkesztett emlékműsor nagy sikert aratott. (Fotó: HTV)