A csalás maga
2018-04-10 -
A kormányváltó lelkesedést a csalódás váltotta fel az ország lakosságának többségében. Igen többségében, mert a 2/3-ot elérő Fidesz-KDNP összességében 50% alatt teljesített mind a listás, mind pedig az egyéni jelöltekre leadott szavazatok tekintetében. Nem csoda, hogy egyre többen kiáltanak választási csalást, és egyre többen nem tudják elhinni az eredményt. Jómagam – bár tisztában vagyok az eredményt torzító kisebb-nagyobb csalás-gyanús esetekkel – amíg nem látok nagyléptékű csalásra bizonyítékot, nem hiszek a konspirációs teóriákban. Szerintem az eb nem itt van elhantolva.

A "csalás maga" a Fidesz által kreált választási rendszerben, és a demokrácia alapját jelentő, független tájékozódási lehetőségek hiányában keresendő.

Tegnap bebizonyosodott, hogy az Orbán által nyolc éve meghirdetett "centrális erőtér" még igen nagy részvétel mellett is működik. A Fidesz a korábbi kétmillió kettőszázezer szavazó helyett két és félmilliót tudott elvinni a szavazóurnákhoz. Nem eszméletlenül nagy különbség. Szavazóköri eredményeket böngészve azonnal feltűnik, hogy dőreség volt taktikai átszavazást várni a választóktól a baloldal és a Jobbik között. Lehet okolni a Jobbikot, hogy sehol sem lépett vissza, sehol sem buzdította híveit átszavazásra, de a másik szemszögből ugyanezt tette a baloldal is, bár ők legalább előfordult, hogy kezdeményeztek legalább minimális kérdésekben egyeztetést a jobbszéllel.

Az emberek nem szavaztak át!

Nem szavaztak át, legalább is oldalak között nem. A baloldali táboron belül igenis volt átszavazás. Az Együtt támogatói részéről oly mértékben, hogy a párt – listás szavazatok tekintetében – egyszerűen lekerült a politikai térképről. A visszalépéseknek köszönhetően szerzett egyetlen egyéni parlamenti mandátumuk talán elég lesz a túléléshez. Náluk kisebb mértékben szavaztak át a Momentum szavazói. Náluk látható legmarkánsabban, hogy a pártlistára szavazók 55%-a, vagyis több, mint fele nem a Momentum jelöltjére szavazott. Ugyanez az arány az LMP esetében csupán 21%. Néhány, főleg budapesti választókerület kivételével ez a két párt, illetve ezen két párt szavazói sem okolhatók megalapozottan a kudarcért. Persze az is igaz, hogy a kétharmad éppen azokon a budapesti választókerületeken múlott. De a kormányváltás nem, az ok ennél prózaibb:
A jelenlegi választási rendszerben a Fidesz nem leváltható!

Illetve egy esetben lehetett volna akár egyharmad alá is szorítani, ha az összes ellenzéki erő a jobbiktól a DK-ig megállapodik valamiféle demokratikus minimumban, nem kér négy évre felhatalmazást, csak a demokratikus környezet helyreállítására vállalkozik, és azzal megy neki a választásnak, hogy végig dolgozza ezt a nyarat valamiféle ideiglenes kormánnyal, és ősszel valóban demokratikus választáson megméreti magát az addigra összeomló Fidesz, illetve egymás ellen. Ehhez az elképzeléshez még a MOMA 500 napos programja állt legközelebb, és látjuk mire vezetetett. Országos szinten 584, azaz ötszáznyolcvannégy szavazathoz.

Elég egyértelmű, hogy ez az eszmény, ami értelmiségi körökben még szimpatikus is lehet, politikailag megvalósíthatatlan.

Örülhetünk persze rész-sikereknek. A Demokratikus Koalíció az eddigi négy helyett kilenc mandátumot szerzett. Lehet frakciónk. Hacsak a kétharmad gyorsan fel nem emeli a határt 10-re. Mert megteheti. Lényegében akármit megtehet. Az ellenzéknek viszont azon kell elgondolkodnia, hogy a kialakult helyzetben egyáltalán mit tehet. Az ellenzéknek nagyon sok mindenen el kell gondolkodnia. Elölről kell kezdenünk az építkezést, és nem lehet három évet, tizenegy hónapot és három hetet civakodni, majd csupán a választás előtti utolsó héten felmutatni, hogy lám, milyen szépen összefogtunk.
 
Törzsök Tibor
 

Hozzászólások
Kedves Tibor!
 
Meglepetéssel láttam, hogy az önkritikának nyoma sincs a véleményedben és megint csak másokban, a rendszerben keresed a hibát a gyászos ellenzéki szereplésre.Csak néhány megjegyzés:
 
1. Franciaországban Macronék tavaly 32%- os eredménnyel értek el   2/3-ot. Ott akkor csak azért nincs diktatúra szerinted, mert a baloldal érte el?  Ott persze semmi gond nincs a választási rendszerrel, ugye?
 
2. 2010 előtt pont az volt a gondotok a Fidesszel, hogy mindenre nemet mondtak ellenzékben.  Talán pont azért is vesztett ennyire az ellenzék, mert az emberek nagy többsége nem kér a destruktív, mindenre nemet mondó ellenzéki politizálásból!  Nem gondolod?
 
3. Az ellenzéki vezetők nagy többsége levonta a következtetést, és lemondott. Egyedül a ti pártelnökötök nem tette ezt meg, hanem tovább folytatta a gyűlölködést a választási eredmény kétségbe vonásával.
 
Egy kicsit több önkritikával és alázattal a DK is többre menne országosan és helyben is!
 
Üdvözlettel: Pogány András, Százhalombatta
Tisztelt Hírtükör Olvasók!

Mielőtt megosztanám Önökkel gondolataimat Törzsök Tibor fenti soraira reagálva, kezdjük a legfontosabbal!
Az első a köszönet hangja! Nagy tisztelettel köszönjük mindazok munkáját, akik részt vettek a választás lebonyolításában! Köszönjük a Polgármesteri Hivatal szakapparátusának, valamint a szavazatszámláló bizottsági tagok munkáját, hiszen az ő alázatos munkájuk nélkül nem beszélhetünk sikeres választási lebonyolításról! És köszönet illet mindenkit, aki részt vett a választáson, fontosnak érezte, hogy szavazatával kifejezze, milyen jövőt szeretne Magyarországnak!  

A Fidesz önkormányzati képviselőjeként nekem nem dolgom más pártok vezetőinek, képviselőinek tanácsod adni az eredmények értékelésében, ugyanakkor néhány dologra mégis szeretném felhívni mindenki, így az ő figyelmüket is:

A vesztes pártok képviselői részéről az önbecsapás zsákutcája mindenki másban keresni a választási kudarc okait. Hibáztatni a választópolgárokat, a vidéken élőket, a választási rendszert, a médiahelyzetet, az elmaradt taktikai szavazást (bármit is jelentsen ez), a visszalépéseket, a vissza nem lépéseket, a választópolgárokat, a pártokat. Az országosan közel 70%-os választási részvétel ezeket az érveket zárójelbe tette, az eredmény legitimitása megkérdőjelezhetetlen, Magyarország polgárai döntöttek!
A hazai média viszonyokkal kapcsolatban felhívnám az alábbiakra a figyelmet: a legnézettebb tv híradó - RTLKlub -, a legolvasottabb internetes portál - index.hu -, a legnagyobb számú nyomtatott média - Népszava - ellenzéki média terméknek tekinthető. Az ATV, HírTV, HVG, 444.hu, 24.hu, további számos internetes portál, valamint a Facebook világában a sajtószabadság hiányáról, és Kormánypárti média túlsúlyról beszélni ködszurkálás.

Angliában, az alsóházban tisztán egyéni mandátumos választási rendszer van, közmegegyezésre az angol egy vitán felül álló demokrácia. Abban a választási rendszerben a Fidesznek 90%-os, többsége lenne. Az angol választási rendszert ennek ellenére nem kritizálja senki, nem illeti senki antidemokratikus, illegitim jelzőkkel.

Egy minapi tv-interjúban Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke elismerte, hogy a 11.000 szavazókörből az MSZP csak ötezer szavazókörbe tudott szavazatszámlálókat delegálni. Ez a szám önmagában tökéletesen jól mutatja a párt vidéki állapotát. A balliberális pártok vidéken szinte nem, vagy csak alig léteznek! Rendkívül felháborító, ahogy és amilyen sértő, dehonesztáló stílusban ezek a pártok, valamint a balliberális megmondóemberek beszélnek a vidéki szavazókról a választási kudarcot követően! Ezekből a sértő megjegyzésekből jól látszik, hogy semmit nem értettek meg április 8. üzenetéből!

Fontos megjegyezni, hogy aki kicsit is ismeri a választási rendszer lebonyolításával kapcsolatos eljárást, az tisztában van vele, a csalás lehetősége kizárt! Teljes megdöbbenéssel figyeltem, ahogy az elmúlt napokban, ismét csak másokban keresve a kudarc okait, sok ezer köztisztviselőt illettek teljesen alaptalan rágalmakkal, sok ezer köztisztviselőt, szavazatszámlálót sértettek meg mindenféle alap nélkül!
És miközben ezen pártok a kudarc okát másokban keresik, elfelejtik megemlíteni, hogy kevesebb, mint 300.000 szavazója van a DK-nak, nincs vidéki szervezettsége az MSZP-nek, nincs túlélési stratégiája az LMP-nek, nincs a szélsőségeseket pótolni tudó szavazója a Jobbiknak, egyáltalán nincs olyan, hogy Együtt, és nem lett generációs párt a Momentum. Nincs szervezettség, nincs vezető, nincs közösségi élmény, nincs összetartozás-élményt kínáló, érzelmeket kiváltó történet. Ekkora részvétel mellett nem múlt a határokon túli szavazókon sem, hiába uszított Gyurcsány Ferenc hónapokon keresztül a határon túl élő magyarok ellen!

Lehet persze 2,6 millió Fideszre szavazót "leagymosottazni", meg "fideszbirkázni", lehet csalással vádolni sok tízezer embert, lehet okolni az univerzumot a választási kudarcért, de ez, mint ahogy fent is írtam, az önbecsapás zsákutcája.

A nemzeti oldal, amikor választási vereséget szenvedett - mert volt ilyen is - sosem agymosottazta le az országot, sosem mondtuk, hogy hülye minden balliberális szavazó, és mi elhagyni sem akartuk az országot. Mert mi ellenzékből is szerettük és szeretjük a hazánkat! Büszke vagyok a közösségemre, hogy ilyen!
 
Nagy Balázs János