Biztonságban a hétvégi házban
2018-04-04 - A jó idő közeledtével benépesülnek a hétvégi házak, nyaralók. Ismét előkerülnek a télire biztonságba helyezett vagy hazavitt értékek - szerszámok, gépek, csónakok. A nyaraló feltörése vagy az udvaron hagyott értékek eltulajdonítása jelentős anyagi károkat okozhat. Ennek megelőzéséről szól az alábbi rendőrségi tájékoztató.
A hétvégi házban ne tároljunk a szükségesnél nagyobb értékeket, annak is gondoskodjunk a védelméről! A bejárati ajtóra érdemes korszerű zárat szereltetni. Az ajtó anyaga legyen masszív fém vagy tömör fa. Fontos, hogy a hátsó ajtók és garázsajtók is kellő védelemmel rendelkezzenek. Az ablakokat is el kell látni többféle biztonsági eszközzel, a szúnyogháló nem véd meg a betörés ellen. Az anyagi lehetőségekhez és az értékekhez mérten érdemes elektronikai védelmi rendszert kiépíteni. A tapasztalatok szerint a betörés okozta kár gyakran többszöröse a megfelelő védelmi rendszer beszerzési és felszerelési költségének. Ezek a technológiák - hang- és fényjelző készülék, távriasztás - úgy nyújtanak védelmet, hogy jelzik a külvilág számára, ha illetéktelenek próbálnak behatolni. Javasolt rendszeresen látogatni a hétvégi házat, nyaralót, illetve megkérni a környékben élőket, hogy fordítsanak figyelmet az üresen álló épületre. Ha gyanús személyek vagy gépkocsik mozgását észlelik, azt nyomban jelezzék a rendőrség felé!

Az értékes ingóságokról - műszaki cikkek, szerszámok, gépek, kerékpárok - lehetőség szerint legyen fénykép és részletes leírás, hogy azok a lopást követően használható információval tudjanak szolgálni. Ha azonosíthatóvá válik az értéktárgy, nagyobb az esély arra, hogy visszakapjuk, és ezzel a felderítés valószínűségét is növeljük.
Érdemes rendet tartani az ingatlan közvetlen környezetében és a kertben. A széthagyott kerti szerszámok, gépek, illetve gyerekjátékok, valamint a könnyebben elmozdítható kerti bútorok könnyedén eltulajdoníthatók. A kerti szerszámok nemcsak vonzzák a tolvajokat, hanem a behatolást is segíthetik. A sűrű növényzet kiváló rejtekhelyül szolgálhat a betörők számára, ezért érdemes megritkítani a dúsabb bokrokat, fákat, és visszavágni a házhoz, ablakokhoz közel álló fák ágait.

Amíg a kertben dolgozunk, zárjuk be a ház ajtaját, ne adjunk alkalmat a besurranó tolvajoknak!

Ha idegent észlelünk a házban, nem tudhatjuk, mire képes, mennyire felkészült, támadni fog-e, ha megzavarjuk, vagy egyszerűen elfut. Ezért ha érkezéskor betörés nyomait észleljük, ne menjünk be a házba! Előfordulhat, hogy a betörő még ott van és menekülése, a megszerzett értékek megtartása érdekében fizikai erőszakot alkalmaz. Célszerű érintetlenül hagyni a bűnügyi helyszínt, hogy támogassuk a rendőrségi szakemberek munkáját. A legrövidebb időn belül értesítsük a rendőrséget a 112-es, ingyenesen hívható számon!

Nem ajánlatos az elkövető visszatartása, mert az erőviszonyok nehezen mérhetők fel. Érdemes azonban megfigyelni az elkövető személyét, illetve távozásának útvonalát, az általa használt járművet.

A legfontosabb tudnivaló, hogy semmilyen vagyontárgy nem ér fel a testi épség, az emberélet értékével – emlékeztet a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.