"Tavaszi játékok" - Giribajnokság Százhalombattán
2018-03-19 - Második alkalommal rendezett giribajnokságot az IGSF (International Gira Sport Federation) március 18-án, a Wake Up Fitnes Centerben. A tavaszi bemelegítő bajnokságra több mint ötven nő és férfi nevezett, ami jócskán meghaladta a tavalyi résztvevők számát. A versenyzők Százhalombattáról, Ceglédről, Kecskemétről, Veresegyházáról, Salgótarjánból, Budapestről és Kiskunhalasról érkeztek.
A bajnokságot Szalai Attila közrendi és sporttanácsnok, Szél Pál, az Ifjúsági, Sport, Kulturális és Közrendi Bizottság elnöke, valamint Király Pál, a verseny főbírája nyitotta meg.

A girisport 2013 óta létezik hivatalosan Magyarországon. Százhalombattán Szél Pál mutatta be. A sportág Oroszországból származik. A girja eredetileg gabonaméréshez használt, füllel ellátott gömbölyű ellensúly volt. Használata során a férfiak tökéletes izomzatra tettek szert. Ezt felismerve vezették be az orosz katonaságnál az erő és az állóképesség fejlesztésére. Az oroszországi sportéletben már az 1870-es évektől jelen van. Onnan indult világhódító útjára. Lényege, hogy adott súlyú – versenyeken minimum 8 kilogrammos – girit hányszor tud egyenes karral a magasba emelni a versenyző a lökés, a szakítás vagy a hosszú ciklus technikájával egységnyi idő alatt, amely 3, 5, 10 perc lehet. Lökéskor melltől, szakításkor a két comb közül, hosszú ciklus során a lábtól négy ütemben kell végezni a gyakorlatot egy vagy két girivel. Egy giri használata esetén a versenyszám alatt egy esetben kézcserére is lehetőség van. Pontot csak az egyenesen kinyújtott és egy pillanatig megtartott gyakorlat ér. A giri formája, nagysága ugyanolyan, súlyát a színe mutatja.

Az IGSF kiírása szerint a százhalombattai "Tavaszi játékokon" a versenyzőknek súlycsoportonként, 10 perces időintervallumban, 3 fős csapatokban, mindhárom technikát alkalmazva kellett minél többször a magasba emelni egy vagy két girit. Az egyéni indulók számára csak az időt szabták meg, bármilyen technikát választhattak.

Az éves bemelegítő "Tavaszi játékok" bajnokságot a nők közül a ceglédi Tankaranka Team nyerte. A második helyet a veresegyházi Veresi Küzdősport Egyesület, a harmadikat a ceglédi

Golyókirálynők csapata szerezte meg.

A férfiak versenyét a kecskeméti Kettlebell csapat nyerte, második a kiskunhalasi
Hardwork, harmadik a Ceglédi farkasok elnevezésű csapat lett.

Az egyéni indulók között első helyezést ért el Nagy Krisztina, Andrási Nóra, Tramontini Dóra, Kálmán András, Füredi Tamás és Hegedűs Tamás. Mindnyájan Budapestről érkeztek. A százhalombattai SZVISE női és férfi csapatai egyaránt a hatodik helyet szerezték meg.

Az IGSF magyarországi képviselője, Mangné Keresztes Beatrix elmondta: reméli, hogy az idei giri országos bajnokságot is Százhalombattán tudják majd megrendezni.  
A giriről azt mondják, kortól és nemtől függetlenül bárki kiváló erőnlétre, szálkás izomzatra tehet szert általa, a váll- és hátfájással küzdők számára pedig kifejezetten ajánlott. Városunkban jelenleg közel tizenöten versenyeznek, de a sportággal ennél jóval többen foglalkoznak. Edzésre Szél Pál és Szélné Horváth Klaudia várja az érdeklődőket hétfőn, szerdán és pénteken az Ifjúság úti judoteremben.