Fényképek és Mozart
2018-03-07 - Mozart volt a témája az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete februári klubnapjának. A közösségben visszatérő vendég dr. Csehák Izolda karnagy, aki a halhatatlan zeneszerző életét és munkásságát mutatta be.
Az összejövetel a már hagyománnyá vált fotónézegetéssel kezdődött. A tagok felvételei az előző évi kirándulásokat, Németország és Somogy tájait idézték meg. A társaság képzeletben újból ellátogatott Berlinbe, Potsdamba és a Harz-hegység elbűvölő városaiba és újból meggyőződhettek arról is, hogy mennyi kevésbé ismert szépség létezik hazánkban.

Ezt követően a zene világába kalandoztak dr. Csehák Izoldával, akinek előadásai mindig élményt jelentenek a számukra. Januárban volt 262 éve, hogy megszületett a zeneszerző, zongorista, a bécsi klasszikusok kiemelkedő képviselője, aki a kamarazenétől a szimfónián át az operáig szinte minden műfajban alkotott. Semmiféle iskolát nem végzett soha. Apján kívül - aki kiváló zenepedagógus volt – mástól nem tanult zenélni, kottát olvasni és írni. Apja már igen hamar elkezdte zongorázni és hegedülni tanítani. A kis Wolfgang rendkívüli zenei tehetsége nagyon korán, 3-4 éves korában megmutatkozott. Csodagyerekként bejárta majdnem egész Európát, hat évesen már hangversenykörúton vett részt és Münchentől Párizson át Londonig lenyűgözte hallgatóságát. A sok utazás, a korán  kezdett koncertezés mellett azonban nem lehetett valódi gyerek, amely rosszul hatott a személyiségére és hozzájárult későbbi nehézségeihez.

1781-ben független muzsikusként Bécsben telepedett le és feleségül vette Konstanze Webert. Hat gyermekük született, de csak kettő érte meg a felnőttkort. Egyre súlyosabbá váló anyagi nehézségeik beárnyékolták Mozart életének utolsó éveit. A Varázsfuvola komponálása idején írt levelei már kétségbeejtő pénzügyi helyzetről tanúskodnak. Egészségi állapota gyorsan romlott, a Rekviem írása közben, hirtelen érte a halál, 35 éves korában, 1791. december 5-én Bécsben. Több mint hatszáz rendkívüli zenedarabot hagyott az utókorra.

Dr. Csehák Izolda előadását a zeneszerzőről és családjáról készült korabeli festmények, valamint zenei részletek színesítették - a többi között a Jupiter szimfóniából, a Rekviemből és a Varázsfuvolából.

A klubnapon elindult egy új kezdeményezés is, amelynek keretében speciális DKV-s, MOL-os

fogalmakat, kifejezéseket, szlengeket gyűjt a tagság az OMNYE hagyományápoló missziójának részeként. Várják azoknak a volt munkatársaknak a javaslatait is, akik nem tagjai az egyesületnek. Májusban Ausztriába, Salzburg tartományba és a Salzkammergut vidékre kirándulnak.