Balett mindenkinek
2018-02-12 - A Batta Balett Stúdió növendékei tartottak bemutatót a százhalombattai Kipp-Kopp Óvodában február 8-án a farsangi hét keretében. A három korosztály fellépése jól szemléltette, mekkora fejlődésen mennek keresztül a kis táncosok a tanulás által. A stúdiót az a Házi Tamás alapította, aki korábban maga is az intézmény ovisa volt.
Akkoriban úgy beszéltek róla: "Inkább vigyáznék száz bolhára, mint egy Házi Tomira!" Az örökmozgó gyerek előbb Klinda Dénestől tanult jazzbalettet, majd Szigetvári Józseftől néptáncot, 14 évesen pedig sikeresen felvételizett a Talentum Kulturális Alapítvány táncművészeti szakközépiskolájába. Az utolsó tanévben egy másik battai fiúval, Kiss Krisztiánnal együtt bekerültek Markó Iván Magyar Fesztivál Balettjébe. Mindketten táncoltak a Boleró című darabban, amelyet városunkban is bemutatott a társulat. Tamás három év elteltével már szólistaszerepeket kapott több produkcióban - egyebek mellett a Jiddise máméban, illetve az Angyalok üzenetében. Hat év után megvált a társulattól és szabadúszó karrierbe kezdett.  Táncolt a Vámpírok báljában, a Sakk musicalben, de a tavalyi budapesti FINA vizes világbajnokság nyitógáláján is.
Mára az oktatás fontosabbá vált számára a táncnál, szeretne saját darabokat színpadra állítani és - részben a balettstúdióra alapozva - olyan társulatot létrehozni, amely a világ bármely részén színpadképes.

Számos hazai nagyvárosban működik ilyen társulat, miért ne lehetne Százhalombattán is? – kérdezi, de a balett népszerűsítése nem olyan egyszerű, mint a divattáncoké. Más a befogadó közeg, és lényegesen több gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy a mozdulatok kidolgozottsága, szépsége érvényesüljön a színpadon. Házi Tamás azonban kitartó az elképzeléseiben.

A 2012-ben alapított Batta Balett Stúdió négy táncossal indult. Jelenleg negyvenen vannak. A legfiatalabb növendékek négy évesek, de egy ötfős felnőtt csoport is gyakorol, amelynek 51 éves a legidősebb tagja. "A stúdió olyan közösség, ahol a tánc szeretetének átadásával összhangban odafigyelésre, toleranciára, egymás segítésére neveljük a gyerekeket – mondja a táncművész stúdióvezető. Kitartásra, céljaik elérésére, a minőségi munka és a körülöttük levő értékek felismerésére ösztönzöm őket."

A balett minden színpadi tánc alapja – teszi hozzá. Tartást ad a testnek, növeli az állóképességet, fejleszti az izomzatot, a flexibilitást. Nemcsak fizikailag, hanem mentálisan, lelkileg is egészségesebbé tesz.

Szeretné, hogy minél több fiú és lány jelentkezzen a stúdióba, amelynek keretében a hét minden napján foglalkozásokat tart a Barátság Kulturális Központban. (További információ a stúdióról: www. battabalett.hu)