Vigyük? Ne vigyük?
2018-02-07 - Olykor nehéz eldönteni - főként kezdő szülőként -, hogy mikor kell a beteg gyerekkel feltétlenül és azonnal orvoshoz fordulni. Különösen akkor, amikor a várótermek is zsúfolásig tömve vannak. Fontos a tünetek pontos megfigyelése, az alábbiakban pedig dr. Benedek László házi gyermekorvos tanácsait adjuk közre.
A hat hónaposnál fiatalabb csecsemőket minden alkalommal meg kell vizsgálnia gyermekorvosnak, ha láz, sorozatos hányás, váratlan bőrkiütés jelentkezik, vagy a szokottnál nyűgösebb, aluszékonyabb a baba.

Ha hat hónaposnál idősebb gyermekeken (egészen 18 éves korig) náthás tüneteket, ehhez köthető (kevés) köhögést és lázas állapotot észlelünk, akkor többnyire nincs ok az aggodalomra. Bátran nekiláthatunk a tüneti kezelésnek, amelyet nagyanyáink is alkalmaztak: sok folyadék, ágynyugalom, esetleg lázcsillapítás indokolt.

Ha azonban a gyereknél nagyszámú hányás, hasmenéses széklet, hirtelen fellépő bőrkiütések jelentkeznek, vagy 40 fok feletti láza van, nyűgösebb és aluszékonyabb, illetve nem lehet kontaktusba vonni, feltétlenül lássa orvos! Gyakran előfordul, hogy általában nagyon magas, akár 40 fok feletti lázas gyerekkel jelentkeznek a szülők rendelésen néhány múló hányás, lazább széklet, fej- és torokfájás panaszokkal. "Ez sem feltétlenül olyan tünetcsoport, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni, de érthető, ha a szülő elengedhetetlennek érzi."

Általánosságban elmondható, hogy ha "valami eltérőt, nem megszokottat" tapasztalunk a gyerekünkön, érdemes szakemberhez, védőnőhöz, házi gyermekorvosunkhoz fordulni. A nagy betegforgalom miatt azt javasolja a gyermekorvos, hogy lehetőség szerint már részben levetkőztetve vigyük a gyereket a vizsgálóba.

Sokan gondolják úgy, hogy az esetek legnagyobb részében helyesebb pár napot otthon tartani a gyengélkedő gyereket, és hagyni, hogy a szervezete legyűrje a betegséget. A megfázás, influenza vagy enyhébb vírusfertőzések esetében nincs gyógyszer, a közérzet javítását szolgáló, vény nélkül kapható szereket pedig bárki beszerezheti a gyógyszertárban. Emiatt nem kell órákat tölteni a beteg gyerekkel a zsúfolt váróban, ahol rosszabb esetben további fertőzést kaphat el.

De ha emiatt nem is, az igazolás miatt sajnos, igen. Jó tudni azonban, hogy a hatályos köznevelési szabályok nem írják elő, hogy az óvodában vagy az iskolában hány nap hiányzást igazolhat a szülő. Azt az intézmény házirendje tartalmazza, amelyet többnyire közösen fogad el a nevelőtestület és a szülői közösség.