Erasmus+ diákcsere Finnországban
2018-01-29 - Öt napos diákcsereprogramon vett részt a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium öt diákja és két pedagógusa a finnországi Loimaa városában. A találkozó a tavaly szeptemberben megkezdett “safe.netizens@eu“ című Erasmus + projekt első diákcsereprogramja volt. A battaiak mellett olasz, szlovén és spanyol partnerek tettek látogatást a Novida Lukio Loimaa gimnáziumba. 
A projekt fő célja a diákok digitális állampolgárságának fejlesztése, vagyis az, hogy a rendelkezésükre álló digitális eszközöket és programokat tudatosan, biztonságosan és hatékonyan használják, valamint fejlesszék idegen nyelvi készségeiket. Az első diáktalálkozó fő témája a digitális lábnyom és a biztonságos internethasználat volt. A tanulók filmekkel és prezentációkkal mutatták be iskolájukat, városukat és országukat, valamint annak a felmérésnek az eredményét is közreadták, amelyet még a találkozó előtt készítettek társaik internethasználati szokásairól.  

Az együtt töltött öt nap során foglalkozáson vettek részt, amelyek során infografikákat és videókat készítettek, gyakorlati példákon keresztül tanultak a biztonságos internethasználatról és a közösségi médiáról, valamint megtanulták elkészíteni saját digitális portfóliójukat. Mindemellett érdekes kvíz- és sportjátékokon mérték össze tudásukat és fejlesztették együttműködési készségeiket. Megismerkedhettek a finn nyelvvel, kultúrával és konyhával, nem utolsó sorban fejleszthették angoltudásukat, mivel a kommunikáció nyelve végig az volt.

A diákok és a pedagógusok tanórákon is részt vettek, és egyebek mellett megismerkedhettek az idei évben teljes körűen bevezetett digitális érettségivizsga rendszerébe is.

Felfedezték Helsinki főbb nevezetességeit, látogatást tettek a technológiai múzeumban, és jártak Turkuban, az ország korábbi fővárosában, amelynek könyvtárában egy nonprofit szervezet közreműködésével a közösségi médiával kapcsolatos ismereteiket, képességeiket mélyítették el. Természetesen kipróbálták a finn szaunát is, sőt, a bátrabbak a jeges tóban is megmártóztak utána. Az együtt töltött idő alatt sok új barátságot kötöttek és rengeteg felejthetetlen élményben volt részük. Sokat tanultak egymás kultúrájáról is, hiszen hagyományos népi és modern dalokat, táncokat és játékokat is tanítottak egymásnak egy nemzetközi kultúrest során.

"Hazatérve átadják társaiknak a találkozó során elsajátított ismereteiket és közösen dolgoznak tovább a projekt témáján, előkészülve az áprilisi szlovéniai második diákcserére" – tájékoztatott Szabóné Jassó Ágnes.