Könyvjelző
2018-01-09 - Pásztohy Panka: Pesti mese - Nagymamáknak és unokáknak
Mi, battaiak, kapásból szaladunk Budapestre egy ruha vagy egy program miatt, de többségünknek eszünkbe sem jut, hogy úgy és azért látogassunk a fővárosba, hogy – mint egy turista - rácsodálkozzunk szépségére, gazdagságára. A közelségben elvész a felfedezés öröme, ami az ország távolabbi részein élő gyerekek számára természetes izgalmat jelent. Pedig a mi gyerekeink számára is izgalmas lehet a fővárosi forgatag, a csak ott látható különleges járművek, a hegyes-völgyes budai oldal, a végtelenbe nyúló pesti kerületek, vagy, hogy a Duna, ami nálunk a város szélén, fáktól takarva folyik, ott a mindennapok része. Ha teszünk egy kört a nagykörúton a "négyeshatossal", kétszer kelünk át fölötte.
 
Időről időre jelennek meg olyan, gyerekeknek (is) szánt könyvek, amelyeknek célja, hogy felhívják a figyelmet Budapest értékeire. A teljesség igénye nélkül, most csak a kifejezetten gyerekek számára készült kiadványokból: Schmal Róza: Budapesti böngésző, Csukás István: Mirr Murr nyomoz Budapesten, Mosonyi Aliz: Mesék Budapestről, Tittel Kinga: Mesélő Budapest, Farkas Zoltán: Budapest gyerekekkel.
 
"Megannyi izgalmas helyszín, amit kézen fogva, beszélgetve végigjárnak együtt, miközben rácsodálkoznak a város apró szépségeire" – olvasható Pásztohy Panka könyvének borítóján. A szerző-illusztrátor fekete-fehér fotókat idéző grafikákon eleveníti fel gyermekkori emlékeit, a színezéssel finoman hangsúlyozza a maradandó apróságokat: a kislány pólóján a piros szívet, ami – mint az utószóból kiderül – Pásztohy Panka óvodai jele volt, vagy a sárga pillangókat az állatkertben. Piros almákkal teli kosárral utaznak át a sárga villamossal a körúton, az ablakban libben nagymama piros függönye.
 
Az emlékképek egy rövid, de maradandó élményeket adó kapcsolatról szólnak: a fővárosban élő és tanítónőként dolgozó, korán eltávozott nagymamáról és a vidéken cseperedő lányunokáról. A magával ragadó, szívmelengető olvasmány messze túlmutat a mesekönyvön. A rövid szövegrészek, a részletgazdag illusztrációk nagy szabadságot biztosítanak az olvasóknak a beszélgetésre, emlékezésre és tervezgetésre, akár a nagyszülő-unokaviszony formájának, tartalmának átgondolására is. A kötet meghozhatja a kedvet a Budapesttel való közelebbi megismerkedéshez, az ikonikus helyek – a Duna, a Gellért-hegy, a Szabadság-szobor, a négyeshatos – számba vételéhez. Azonnal kínál gyakorlati tennivalót is. Mivel a szereplők rendszeresen hajtogatnak madarat, az olvasó a történet végére ellenállhatatlan vágyat érez egy origami-daru elkészítésére.
 
További Budapestet népszerűsítő kiadványok és Pásztohy Panka más mesekönyvei is kölcsönözhetők a Hamvas Béla Városi Könyvtárban.