Építkezés a Meggyfa utcában
2018-01-09 - Építkezés kezdődött az omlásveszéllyel érintett óvárosi Gyorma utca felett tavaly júliusban, amelyet az utcában élők aggályosnak éreztek. Bejelentést tettek az építéshatóságnak és az önkormányzattól is segítséget kértek. Az ügyről lapunkban és az országos médiában is több híradás jelent meg. A fejleményeket, az Érdi Járási Hivatal szakmai állásfoglalását, valamint az építtető nyilatkozatát ezúton adjuk közre.
A Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala Hatósági Főosztálya állásfoglalását Bazsó Zoltán, a Pest Megyei Kormányhivatal sajtófőnöke küldte meg a Hírtükörnek december 5-én. E szerint a tervezett kivitelezési tevékenység – a Gyorma utca felett párhuzamosan húzódó Meggyfa utcában két, egyenként kétszáz négyzetméteres, négylakásos társasház építése – egyszerű bejelentés alapján történik. A kormányhivatali hatóság 2017 augusztusában helyszíni ellenőrzést folytatott le, és megállapította, hogy a tervezett építési tevékenységre vonatkozóan a helyi építési szabályzatban geotechnikai vizsgálatot írnak elő. A helyszínen jelen lévők jegyzőkönyvben rögzítve vállalták egy mindenre kiterjedő geotechnikai vizsgálat elkészítését, ennek elkészíttetéséig a kivitelezési tevékenység végzését megtiltotta a hatóság. A geotechnikai vizsgálat 2017. október folyamán elkészült, amelyben (a többi között) leírják, hogy a vizsgálatok alapján a tervezett épületből adódó terhek nem befolyásolják hátrányosan a löszfal állapotát. A tervezett épületek közül az egyik alá benyúlik egy Gyorma utcai ingatlan pincerésze, amit a kivitelezés során figyelembe kell venni (például a pincerész tömedékelésével vagy cölöpalapozással) A műszaki megoldásra a kormányhivatalnak nincs hatásköre, a kivitelezésben résztvevőkre van bízva. Fentiekre vonatkozóan a kivitelező és az építtető tervezője a felelős.
 
A szakértői vélemény kapcsán megkérdeztük az építtető Nagy-Trigon Kft. vezetőjét, dr. Szűcs Istvánnét, aki mindenekelőtt leszögezte, hogy a társaságának tulajdonában lévő Meggyfa utcai telekre a jelenleg hatályos törvények és rendeletek szerint, érvényes építési tervek birtokában, egyszerű bejelentéssel, e-napló nyitással lehet 300 négyzetmétert nem meghaladó ingatlant építeni. A telek megvásárlásakor az előző tulajdonostól megkapták az általa (még 2007-ben) készíttetett talajmechanikai vizsgálatot, és a tervezőjük ennek ismeretében készítette el a kétszer kétlakásos családi ház terveit. Már az építkezés kezdetén, az épületek alapozásakor több Gyorma utcai lakó nemtetszésének adott hangot, annak ellenére, hogy az építtető állítása szerint minden igyekezetével azon volt, hogy megnyugtassa őket. Tárgyalásaik nem vezettek eredményre, a lakók az építtetővel történő egyeztetés nélkül keresték meg a helyi Polgármesteri Hivatalt és bejelentést tettek a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatalában is. Erről a Hírtükör szeptember 21-ei számában írtunk.
 
A már említett helyszíni szemle során a szakemberek a Gyorma utcai pincéket is megvizsgálták. A kivitelező átadta részükre a cég birtokában lévő 2007-es talajmechanikai szakvizsgálat anyagát. A kormányhivatal kérte a beruházót, hogy egy új szakvizsgálatot is készíttessen, sőt, ezen felül – a leendő háztulajdonosok megnyugtatására – a cég saját költségén, külön rézsű-állékonysági vizsgálatot is készíttetett. Mind a kettő – a régi, 2007-es és az új, 2017-es őszi – talajmechanikai vizsgálat egybehangzóan építkezésre alkalmasnak minősíti a telek talajszerkezetét. Dr. Szűcs Istvánné szerint az érintett telek nem azon a löszfalon található, amely a Dunával párhuzamosan, Érdtől egészen Dunaszekcsőig húzódik, hanem a Dunától messze, egy fennsíkon helyezkedik el, amely teljesen sík terület. A valódi löszfalra vonatkozó, szakmai konferenciára készült szakanyag megtalálható a Magyar Mérnöki Kamara Geodéziai és Geoinformatikai Tagozatának honlapján is.
 
Mivel mindkét talajmechanikai szakvizsgálat ajánlatosnak tartja a már említett, mintegy 25 méter hosszú benyúló pincének a részben történő betömedékelését, a kivitelező a tárgyalások újrafelvételét kezdeményezte a pince tulajdonosával. Állítása szerint átadta neki a szakvéleményeket és vállalta, hogy saját költségén végzi el a szükséges tömedékelést, amely 5-10 métert érint, a pince tulajdonosa azonban ehhez nem járult hozzá. "Hiába kértem, hogy tekintsük meg közösen a szakértői véleményt, a mi megállapodástervezetünket sem volt hajlandó elolvasni és ezután már soha többé nem vette fel nekem a telefont" – nyilatkozta Szűcsné.  
 
Szerinte ellentmondásos néhány Gyormai utcai lakó hozzáállása, Féltik saját ingatlanjaikat, miközben hosszú évek óta semmit nem tesznek annak érdekében, hogy a pincének nevezett, de valójában földbe vájt lyukak okozta veszélyt megszüntessék. Mint mondta, egy 2011-es, önkormányzati megbízásra készült szakvéleményben az olvasható, hogy a szóban forgó amorf alakú, béleletlen, mintegy kétszer két méteres lyukként kezdődő földbe vájt "pincék" nem alkalmasak a rendeltetésszerű és biztonságos használatra. Mindezek ismeretében maradtak a Meggyfa utcai telkek építési telkek, amelyeket annak idején az önkormányzat közművesített.
 
Mivel a szóban forgó pince betömedékelése a tulajdonos elzárkózása miatt nem lehetséges, a ráépülő, baloldali kétlakásos ház biztonsága érdekében a szakvéleményben javasolt másik megoldást választotta a kivitelező. Az épületalapot harminckét acélköpenyes, vasbeton cölöppel erősíti meg. A jobboldali épület kivitelezése a terveknek megfelelően halad.