Éljen soká!
2017-12-07 - Bográcsban főtt vacsorával, poharazgatással és nótázással ünnepelte fennállását a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének százhalombattai csoportja december 4-én. A találkozót a Szent István templom közösségi termében tartották, ahol 15 éve megalakultak.
Magyar János alapító az érdi KÉSZ egyik előadásán döntött úgy, hogy városunkban is jó lenne hasonló szellemiségű közösséget szervezni. Akkoriban élénkebb érdeklődés jellemezte a közéletet, mint ma, a Mits János plébános és segítője, Bauer Gizella által szervezett hirdetésre huszonkilencen jelentkeztek, és napokon belül létre is jött a helyi csoport. Lelkes, pozitív gondolkodású emberekből állt, akik közel érezték magukhoz a keresztény életformát, és fontosnak tartották a szellemi, kulturális értékek felkarolását. "Krisztusi tanítás, hogy a talentumot mindenki azért kapja, hogy használjon vele. Aki hajlandó ennek jegyében tevékenykedni, azt befogadjuk."
 
A közösség az első évtizedben megerősödött, és a kultúra szinte valamennyi ágában eredményesen tevékenykedett. Rendeztek előadásokat mások mellett Bubik István színész, Boros Imre közgazdász, Hoffmann Rózsa oktatáspolitikai szakértő közreműködésével, városi szavalóversenyt szerveztek, részt vettek a nemzeti ünnepeken és megteremtették saját hagyományaikat. Február 25-én a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapját rendezik meg, május utolsó vasárnapján a hősök napját tartják a Szent László téren, június 4-én a Nemzeti Összetartozás Napjáról emlékeznek meg a vasútállomásnál található trianoni emlékműnél, augusztus 15-én a dunafüredi (bátéi) keresztnél ünneplik Nagyboldogasszony napját, október 6-án és november 4-én a nemzeti gyásznapokról emlékeznek, december 21-én lángot gyújtanak a sánchegyen állított feszületnél a világ magyarjainak összetartozása jelképeként. A keresztet, amelyet a Dunán hajózók is jól láthatnak, még Sefcsik Gergely egykori cserkészkapitány javaslatára állították. A csoporton belül 10 éve megalakult a Dalárda, amelynek tagjai minden hónapban összegyűlnek a volt katolikus plébánián, hogy énekeljenek és megbeszéljék az aktualitásokat.
 
 "És hogyan tartjuk az egyensúlyt? Mi a titka? Egy szóval megmondhatom: a hagyomány" – énekli Tevje a Hegedűs a háztetőnben. Tóth Ernő, a battai KÉSZ jelenlegi elnöke szerint ez a dal fejezi ki legjobban a csoport küldetését, feladatát. A hagyományok, a közös történet, a közös értékek megőrzése és átadása a közösségek fennmaradásának záloga. Márpedig az ember közösségi lény, testi-lelki egészségének feltétele a kötődés. Tudományos kutatások szerint a hosszú élethez nagyban hozzájárul, ha az egyén több közösségben is megéli az összetartozást.   
 
A KÉSZ-nek a régi és az új elnök is ugyanazt kívánja a születésnap kapcsán: maradjon fenn és vigye tovább az értékeket, a pozitív szellemiséget, aminek jegyében létrejött! "Várjuk a szimpatizánsokat – nótázni is, meg amúgy is!" (Fotó: HTV)