A szeretet vámszedői
2017-12-07 - Az egyedülálló időskorúak gyakran célpontjai az újra és újra felbukkanó bűnözőknek. Az "unokázós" csalásokra és a trükkös lopásokra hívja fel a figyelmet a rendőrség.
Az "unokázós" módszer lényege, hogy a késő esti, éjszakai órákban felhívják a kiszemelt áldozatot valami színlelt indokokkal.  Ez lehet például az, hogy az unoka, vagy más hozzátartozó balesetet szenvedett, és az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége, vagy kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetnie, vagy bajba került, esetleg fogságban van, és csak pénzért engedik szabadon, illetve életmentő műtétet kell végrehajtani rajta.
 
Nagyon gyakran a telefonhoz hívnak egy magát rendőrnek kiadó személyt is, aki megerősíti az időset abban, hogy valóban megtörtént a baleset vagy műtét, ezzel erősítve az áldozatban, hogy mindenképpen segítenie kell.
 
Ezekkel az ürügyekkel ráveszik a gyanútlan idős embert arra, hogy minden pénzt, ékszert, értéket átadjon a telefon után nem sokkal érkező közvetítőnek, aki elhiteti magáról, hogy jó barát, ismerős és már viszi is a zsákmányt.
 
Az efféle csalásokra is igaz, ami a legtöbb bűncselekményre, hogy könnyebb megelőzni, mint felderíteni. A rendőrség azt tanácsolja az időseknek, hogy a gyanús éjszakai telefon esetében kételkedjenek, kérdezzenek, igyekezzenek minden lehetséges eszközzel meggyőződni a hallottak valóságtartalmáról. Értesítsék a rendőrséget, ha feltételezhető, hogy csaló van a telefon másik végén, hogy minél kevesebben váljanak áldozattá!
További javaslat, hogy az idősek ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, mert a hallott információt a bűnelkövetők felhasználhatják. Ne bízzanak meg a váratlanul jelentkező idegenekben! Ha gyanús telefonhívást kapnak, haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot unokájukkal, hozzátartozójukkal és ellenőrizzék a hívás valódiságtartalmát. Soha ne adjanak át pénzt vagy más értéket idegenek számára! Bűncselekmény gyanúja esetén értesítsék a rendőrséget!
 
Fontos tudni, hogy a csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése érdekében olyan valós információt is közölhetnek, amelyet előzetesen megszereztek.
 
Mindennapi jelenséggé vált, hogy idegenek jelennek meg, hivatalos személynek adják ki magukat, hihetőnek tűnő magyarázatokkal, kérésekkel – ELMŰ-ellenőrzés, vízóra-, gázóraleolvasás - bejutnak a lakásba és a tulajdonos figyelmét elterelve elemelik az értékeket.
 
A legfontosabb, hogy óvakodjunk az idegenektől, és ne engedjük be őket lakásunkba, de ha beengedünk valakit, mindig legyen velünk egy szomszéd vagy rokon. Amennyiben a hívatlan vendég már akaratunk ellenére belépett otthonunkba, egy pillanatra se hagyjuk felügyelet nélkül! Ha kellő határozottsággal lépünk fel, vélhetően meghátrál és távozni fog. A "vendégtől" mindig kérdezzük meg a nevét és írjuk fel a gépkocsija rendszámával együtt.
 
Az időskorúak sérelmére elkövetett jogsértések során az elkövetők azt használják ki, hogy az idősek jószívűek, olykor hiszékenyek is, a figyelmük könnyen elterelhető, és gyakran élnek egyedül. A biztonságuk nagymértékben növelhető megfelelő óvatossággal és körültekintéssel.
 
Legyünk gyanakvóak a házaló árusokkal, az utcáról betérő "bajba jutottakkal"! Idegen kérésére ne váltsunk pénzt és legyünk figyelmesek, ha nagy címletű bankjegyből kell visszaadnia, nehogy hamis pénzzel fizessen!
 
Biztonságunk érdekében érdemes megismerni a szomszédokat és kölcsönösen figyelni egymásra, a házra, az utcára és a környékre. Aki elutazik, kérjen meg valakit, hogy ügyeljen a lakásra és ürítse a postaládát!
 
Aki mégis bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a bárhonnan ingyenesen hívható 107-es, illetve 112-es segélykérő számon! Bizalommal vehetjük igénybe az Áldozatsegítő Szolgálat ingyenesen hívható számát is: 06-80-244-444.